Kävin peruskoulun huonoin numeroin,enkä sen jälkeen lähtenyt opiskelemaan muualle.Nytten olen 21v ja olen löytänyt ihan mukavan työpaikan.Työssäni tarvii paljon kirjoitustaitoa ja tietoa suomenkieli opista.Pitää myös tietää minne pisteet ja pilkut kuuluu ym.Nytten haluaisin löytää jonkun keinon miten oppia tätä asiaa tai vaikka nettisivun.Auttakaa mua todella nolottaa,kun ei osaa tämmösiä perusjuttuja.
Äidinkieli...
Etsivä.....
2235
0Äänestä
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kirjakaupasta varmasti saa oikeinkirjoitusoppaita. Wordin kieliasun tarkistus toimii myös suht hyvin (esim. sähköpostit kannattaa kirjoittaa ensin wordillä ja sitten copypastettaa sähköpostiohjelmaan.
Kannattaa myös tarkistaa paikallinen opetustarjonta: iltalukiosta voisi löytyä sopiva kurssi, jossa esim. kerrataan äidinkielen keskeinen oikeinkirjoitus ja kielioppi. Et kertonut paikkakuntaa, joten tarkemmin en osaa neuvoa.
takuuopetusta!
On suorastaan törkeän sikamaista, että Suomen kouluissa ei enää opeteta kunnolla suomen kieltä.
Sen sijaan pakkoruotsia kyllä opetetaan joka hemmolle ja lyylille vaikka väkipakolla! Opetus- ja oppimisresursseja tuhlataan täysin tarpeettomaan "oppiaineeseen" suomen kielen kustannuksella!