tissille

Kuinka pitkään uskaltaa nukuttaa vauva tissille?
Uskoisin että kaikki alussa nukahtavat tissille mutta tarkoitan että kun huomaa ettei lapsella enää ole nälkä vaan käyttää tissiä tuttina nukahtaakseen!!
Pelkään että istun vielä vauvan ollessa vuoden sohvalla nukuttamassa lastani tissillä!!
Kokemuksia??
4454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meillä poika ei enää noin 5kk iässä nukahtanut tissille vaikka imetänkin aina ennen nukkumaanmenoa. Hän on hereillä, laitan tutin suuhun ja lähden vierestä pois. Näin on oppinut nukahtamaan itsekseen.
Sit kun kiinteitä menee riittävästi päivän aikana, voi pitää ns.unikoulua jotta vauva ei yölläkään söisi, toki monet alle vuodenikäiset syövät viimeistään aamuyöllä.
Ja kyllä sen huomaa, jos lapsella ei ole yöllä nälkä vaan luputtaa vaan tissiä, silloin tissi pois suusta ja tutti peliin tai joku muu, unirätti tms. kainaloon ja tassutelua.

Äänestä

Ei vielä juuri nukahda kuin nisä suussa. Joskus aniharvoin ollessaan tosiväsynyt nukahtaa isän syliin polvien päälle tämän hytkyttäessä poikaa.

Tuttia on ihan turha antaa, ei ole syönyt sitä koskaan. Tutti on meillä kuin mikä tahansa muu lelu; väsyneenäkin piristyy ja rupeaa vain leikkimään sen kanssa =(

Sanoisin että uskallusta kai siihen saakka kun muutenkin imetät lastasi. Vieroituksen jälkeen varmaan onnistuu sitten muutenkin; näin minä kuvittelisin meillä tapahtuvan joskus.

Äänestä
  • Minä vaihdan tissin tuttiin siinä vaiheessa kun vauva nukkuu ja vain lupsuttaa. Kyllin väsyneenä nukahtaa sänkyyn/syliin muutenkin. Meillä se tissille nukkuminen alkoi muuttua siinä vaiheessa kun se uni ei välttämättä heti tullutkaan syönnin perään.

    Äänestä

Monta kuukautta nukutin vauvaa tissille, mutta jossain vaiheessa se jäi aika itsestään. Olen kyllä irrottanut vähän isomman vauvan rinnasta siinä vaiheessa kun syöminen on muuttunut muuten vaan lupsutteluksi, ja nukahtamaan on opittu ilman tissiäkin.

Ei meillä enää yli vuoden iässä ainakaan nukahdettu rinnalle, vaikka imetys on jatkunut pitkään sen jälkeenkin. Joskus sitä päinvastoin toivoo että nukuttaminen olisikin vielä niin yksinkertaista :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nukahtaminen kirjoitti:

Kuinka pitkään uskaltaa nukuttaa vauva tissille?
Uskoisin että kaikki alussa nukahtavat tissille mutta tarkoitan että kun huomaa ettei lapsella enää ole nälkä vaan käyttää tissiä tuttina nukahtaakseen!!
Pelkään että istun vielä vauvan ollessa vuoden sohvalla nukuttamassa lastani tissillä!!
Kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu