Yhdeksänneksi luokaksi steineriin?

---

En oikein ole löytänyt tietoa, että onko kahdeksan vuotta peruskoulua käyneenä mahdollista vaihtaa yhdeksännelle luokalle steineriin, ja kuinka se vaikuttaisi koulun käyntiin? Tulisiko siitä lisävuosia vai olisiko se vain se yksi vuosi? Kun en oikein ole ymmärtänyt tuota "12/13-vuotta"-juttua.

10

1298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastavuus

      Stainerissa asiat opetellaan eri tahtia, joten 9 luokkalainen ei pysty oikein korvaamaan yhtä vuotta stainerin yhdellä vuodella. Opiskelutyylikin on hyvin erilainen ja on todennäköistä, että ongelmia tulee.

      Miksi ihmeessä tällaiseen ollaan ryhtymässä?

    • asiaa suoraan

      koululta! Hyvin todennäköisesti voit siirtyä steinerkouluun 9. luokalle. Steinerkoulut ovat saaneet perustamislupansa mm. sillä perusteella, että "Vuosiluokilla 1 - 9 saavutettava tieto- ja taitomäärä vastaa peruskoulun päättöastetta. Lukiovaiheen (10.–12. lk.) sekä ylioppilastutkintoon valmentavan 13. luokan tieto- ja taitomäärä täyttää lukiolain no. 629/1998 1 luvun 1§ asettaman velvoitteen yleissivistävästä lukiokoulutuksesta."

      Tuossa tuli selväksi sekin, että lukiota käydään luokat 10 - 12 ja 13. vuosi on yo-tutkintoon valmentava.

      Älä kuuntelee mustamaalaajia, jotka omien ennakkoluulojensa takia eivät suosittele steinerkoulua kellekään.

    • vastaanottaa

      mutta sinun oppimisesi kannalta se ei ole suotavaa, paitsi jos nytkin kärsit jo koulunkäynnistä, ja et aio minnekkään jatkaa--

    • ---

      Kiitos jo näinkin nopeasti saaduista vastauksista. :)

    • ---

      Ja steineristä on mahdollista jatkaa ihan normaalisti tavallisiin lukioihin yms.?

      • hs87

        Täysin mahdollista jatkaa normaalisti :)Terv: 8-luokkaan asti steinerissa, 9-luokka peruskoulussa,Lukio steinerissa ( syntyi lapsi) jonka jälkeen aikuislukiossa ja yliopistossa :)


      • -----
        hs87 kirjoitti:

        Täysin mahdollista jatkaa normaalisti :)Terv: 8-luokkaan asti steinerissa, 9-luokka peruskoulussa,Lukio steinerissa ( syntyi lapsi) jonka jälkeen aikuislukiossa ja yliopistossa :)

        Kiitos vastauksesta, oikein hienoa. :)


    • Steineriin

      menemistä miettivä:
      Steinerkoulun alkuperäinen idea on 12-vuotinen yleissivistävä koulu kaikille,ei vain sivistyneistön lapsille.Tällöin ei nuoruuden kuohunnan aikana joudu tekemään valintoja, joista kantaa vastuuta loppuelämän. Tai ikään kuin vanhempiensa ammatin tai mieltymysten vuoksi "ennalta määrättynä" joudu joko käytännön tai teoreettiseen työhön. Kaikille kuuluu niin tieteellistä, taiteellista kuin käytännöllistäkin opetusta.Kaikesta saa kokemusta ja 18 v on kypsempi tietämään mihin omat taipumukset viittaavat, tai mitä elämässään haluaa tehdä.(Mielenkiintoista on, että saman tapainen ajatus elää nyt yleisemminkin Suomessa, nuorisokoulu.)

      Steinerkoulun työmenetelmät voivat olla outoja peruskoulusta tulevalle, oletko innostunut ja kiinnostunut niistä? Jos olet, siirtyminen varmaankin onnistuu. Jo taas et halua opiskella niitä aineita mitä Steinerkoulussa opiskellaan, etkä halua käydä koulua kuin vuoden, miksi menisit sinne?
      Steinerlukio (luokat 10-12 13. luokka) ovat monelle peruskoulusta steinerin siirtyneelle mielekkäämmät kuin muut lukiot juuri monipuolisuuden vuoksi, ei vain teoreettista pänttäämistä.
      Yleisestikin ottaen vetovoima on parempi valintaperuste kuin työntövoima, siis, jos ajattelit mennä sinne koska et voi jatkaa vanhassa koulussasi tms. ja jonnekin on mentävä , mutta koulun käynti ei huvita, silloin ei ole mitään takeita, että se huvittaisi steinerissakaan.
      Jos koulu taas jotenkin tuntuu kutsuvalta, ota yhteyttä paikkakuntasi kouluun ja mene ihmeessä keskustelemaan, kerro, jos haluat käydä vain 9. luokan, kysy heiltä, kannattaako tulla.
      Ja punnitse vaikutelmiasi.

    • 13 luokka on sitä varten

      koska. Steinerissa on sellaista opetusta (taide- ja taitoaineet myös lukio luokilla) kolmen (muussa koulusysteemissämme lukiovaiheeksi kutsutun)ylimmän luokan aikana (10.-12. luokat) ja sellaisia suuria projekteja kuin mm. kokoillan näytelmä, päättötyö ja kulttuurimatka, joita muissa kouluissa ei ole. Useimmat suomalaiset perheet haluavat kuitenkin lapsilleen mahdollisuuden kirjoittaa ylioppilaaksi, koska yo-tutkinto on osa jatko-opintojen valintamenettelyä. Siksi steinerissa on ikäänkuin ylimääräinen 13. luokka, jolloin keskitytään kirjoituksiin. Opiskellaan siis niitä aineita, joista aiotaan kirjoittaa ja kirjoitetaan, siis jos halutaan kirjoittaa ylioppilaaksi. osa lopettaa 12. luokan jälkeen ja menee esim. ammattikorkeakouluihin tai muihin oppilaitoksiin sekä joustavassa valinnassa myös yliopistoihin voi hakea.

    • ei pitäisi vaikuttaa

      Olen ymmärtänyt, että yhdeksäs luokka on yhdeksäs steinerissakin, lukio on nelivuotinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe