Mitä tarkoitetaan kun puhutaan carver-suksista? Voivatko ne olla keskitasoisen laskijan sukset? Tai mitä eroa carver suksilla on ns. tavallisiin laskettelu suksiin..?
Voisiko esimerkiksi Fischer rc4 carver tai vastaavat -sukset olla hyvät 157cm ihmiselle kun suksien pituus on 148cm?
carver-sukset
2
5484
Vastaukset
- hexu
Nykyisin normaalille kuluttajalle tarkoitetut sukset ovat carver-suksia.Suksen muoto on vanhoihin suksiin poikkeava.Karkeasti sanottuna keskeltä kapeat ja päistä leveät.Tämä ns tiimalasimuoto helpottaa käännökseen lähtöä ja kännöksissä kantin pito-ominaisuudet ovat aivan toista luokkaa kuin aiemmin.Laskeminen on kevyempää eikä voimia tarvita paljon.Suksen kääntösäde on merkittävä ominaisuus.Pujottelusuksen kääntösäde on noin 13 metriä.Yleissuksen 15-16 metriä.Suurpujottelusuksen noin 17 metriä.Nykyiset yleissukset ovat oiva valinta kaikentasoisille harrastajille,toimivat hyvin kovalla ja pehmeällä rinteellä,sietävät hyvin vauhtia,laskijan kantti loppuu yleensä ennemmin kuin suksen ominaisuudet.Pienisäteiseen kurvailuunkin ne sopivat hyvin.Suksen pituus on vanhasta poikkeava,huomattavasti lyhyemmät.Laskijan pituudesta ei tarvitse paljon poiketa,on kuitenkin syytä selvittää myyjältä mikä on suksen valmistajan pituussuositus.
Ps.Jos lasket "vanhalla"tyylillä se onnistuu carvereilla,mutta suosittelen tunnin ottamista.Laskuasento carvereilla on toisenlainen.Kun sen sisäistää antavat uudet sukset todella paljon.Laskeminen nousee uudelle tasolle ja on tosi kivaa. - JannaS
Yhdyn hexun kirjoitukseen täysin, asiatekstiä. Carverit ovat nykyään niitä 'tavallisia' skimbasuksia.
Itse olen 163cm pitkä ja sukseni ovat 155cm. Mieheni on 178cm pitkä ja hänellä on myös 155cm pitkät sukset. Suksien pituus on kiinni laskijan pituudesta, painosta, suksen ominaisuuksista ja laskija laskutavasta. Ja tietenkin omista mieltymyksistä...
Neuvoni suksien hankintaan on, että ensin kannattaa vuokrasuksia sekä testikeskuksia apuna käyttäen kokeilla minkälaisista suksista itse pitää. Oman kokemukseni perusteella voin kertoa, että sama suksimerkki ja -malli eri pituisena voi käyttäytyä hyvinkin eri tavalla. Itselleen sopivan suksen löytää vain testaamalla. Itse en ostaisi yhtäkään suksiparia testaamatta ensin merkkiä ja mallia.
Jos välttämättä haluat ostaa sukset justnytheti, etkä vuokrata, kerro myyjälle, minkätasoinen laskija olet ja ole rehellinen hänelle omasta taitotasostasi, sillä taitotasoon nähden liian järeillä suksilla laskeminen on raskasta eikä hauskaa ja niiden hallinnan voi menettää helposti, jos ei ole varuillaan. Jolloin jälki voi olla todella ikävää. Kerro myyjälle myös tykkäätkö enemmän vauhdista vai rauhallisesta kaartelusta ja rinteessä surffailusta.
Omasta kokemuksesta sanoisin, että kokemattomalle laskijalle Fischerin RC4 -sukset ovat liian rajut, keskitasoiselle voivat hyvinkin sopia, laskutavasta riippuen. RC4:t vaativat määrätietoista käskytystä, joten laskijan on tiedettävä mitä tekee, eikä kauheasti parane arkailla tai empiä.
Itse olen tykännyt RC4:sista kovasti, olen niitä vuokraillut useampaankin kertaan. Ja jos en ihan väärin muista, niin olen laskenut juuri 148cm suksilla. Määrätietoisesti käskettynä ovat todella maukkaat sukset. Minun mielestäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18011289
- 565371
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452620- 372296
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131811Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441725Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta381383Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371309Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61216Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut261129