Halpa yöpyminen Lontoossa

nuukuri

Missä kannattaisi yöpyä Lontoossa (siis Hotelli/Hostelli tms.) jos haluaa päästä edullisesti? Ei tarvi olla keskustassa, mutta hyvien kulkuyhteyksien päässä.

10

9233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sohvi*

      kensingtonissa on Easy Jet hotelli. Ketju on mahdollisesti laajentunut muuallekin Lontooseen. Uskoisin sen olevan hyvin suosittu, joten kannattaa varata ajoissa.

    • lontoo

      Esim. Victorian alueella on pilvin pimein pieniä hotelleja, ja jos lennät Ryanairilla, halvin tapa mennä keskustaan on Terravisionin bussi (edestakainen lippu muistaakseni 13 puntaa) jolla pääsee Victoria Coach Stationille. Olen yöpynyt esim. Hotel Enricossa (jotain 45 puntaa yö, suihku ja vessa käytävällä mutta siistit ja aamiainen kuuluu hintaan) ja nyt viime aikoina Luna and Simonessa (75 puntaa mutta tosi siisti, suihku ja vessa huoneessa ja aamiainen kuuluu hintaan). Hallam Hotel Oxford Streetin lähellä on myös hyvä ja kohtuuhintainen (oliskohan jotain 60 puntaa yö, aamiainen kuuluu hintaan). Hostelit toki paljon halvempia mutta niistä en tiedä.

    • zippotar

      Kokeile easyhotel.

      Niilla on tarjouksia usein noin 25 puntaa yo.
      Ei aamiaista.

    • ........

      Kannattaisi kertoa vahan tarkemmin kriteereistaan hotellin/hostellin suhteen. Halvimmalla lahtee £12/yo (ihan keskustassa), mutta joudut nukkumaan dormitoryssa useiden muiden (nuorten) kanssa. Tama ei luultavasti kuitenkaan ole mita haluat......

    • eu01
      • huonoa

        Itse menossa myös Lontooseen, ja varasin aluksi pelkän halvan hinnan ja hostellin oman esittelyn perusteella hostellin. Maksoin jo varausmaksunkin, kunnes löysin netistä näitä "hotel reviews" -sivuja (ja esim. tripadsvisor-sivu on tosi hyvä), joissa varaamani hostelli haukuttiin aivan täysin siisteyden puolesta. Siellä on myös matkailijoiden ottamia kuvia.
        Eli Lontoossa pääsee tosi halvalla, mutta sitten voi varautua näköjään mihin tahansa: hometta huoneessa, oikeasti paskanen vessa, likaiset lakanat, öliäisiä sängyllä ym ym. Eli ei kannata kattoa vaan hintaa.
        Itte varasin Queensway-nimisen hostellin, joka oli suht halpa, kahden hh 5 yötä vessalla ja suihkulla ja aamiainen päälle 500e. Ja hyvä sijainti vielä. Niin ja tärkein kaikista: hostelli oli saanut hyvät arvostelut tripadsvisorissa.


      • ........
        huonoa kirjoitti:

        Itse menossa myös Lontooseen, ja varasin aluksi pelkän halvan hinnan ja hostellin oman esittelyn perusteella hostellin. Maksoin jo varausmaksunkin, kunnes löysin netistä näitä "hotel reviews" -sivuja (ja esim. tripadsvisor-sivu on tosi hyvä), joissa varaamani hostelli haukuttiin aivan täysin siisteyden puolesta. Siellä on myös matkailijoiden ottamia kuvia.
        Eli Lontoossa pääsee tosi halvalla, mutta sitten voi varautua näköjään mihin tahansa: hometta huoneessa, oikeasti paskanen vessa, likaiset lakanat, öliäisiä sängyllä ym ym. Eli ei kannata kattoa vaan hintaa.
        Itte varasin Queensway-nimisen hostellin, joka oli suht halpa, kahden hh 5 yötä vessalla ja suihkulla ja aamiainen päälle 500e. Ja hyvä sijainti vielä. Niin ja tärkein kaikista: hostelli oli saanut hyvät arvostelut tripadsvisorissa.

        Tripadvisoria kannatta kylla kayttaa apuna mutta ei niita (varsinkaan jenkki-turistien) itkuja siella kannata ihan taysin niella. Tietysti jos rahaa loytyy niin hyva.

        Monet varsinkin nuoret matkustaa tosi pienella budjetilla (niin minakin aikanaan) ja vahat valittaa hostellin laadusta, eihan siella ole tarkoitus kayda kuin nukkumassa. Kiva se kuitenkin olisi puhtaat lakanat saada jne, se on totta...=)


    • c'mon

      Onko tietoihin päivitystä tälle vuodelle?

    • lontoilija

      Oltiin tässä kuussa viisi yötä LSE (London school of economics) Passfield Hall -asuntolassa, joka on melko keskustassa Eustonin aseman lähellä. Ostimme kahtena päivänä metroliput, mutta muina päivinä kävelimme kaikkialle.

      Euroissa hintaa tuli kahden hengen huoneesta per henkilölle noin 180 euroa. Hintaan sisältyi aamupala, joka oli mielestäni ihan kohtuullinen. Oli pekonia, munia, paahtoleipää, kroisantteja, hedelmiä ja erilaisia muroja.
      Luulimme tosin, että meillä olisi oma kylpyhuone, mutta tultaessa paikalle huomasimme, että meillä oli jaettavat vessat ja kylpyhuone. Ongelmia ei koskaan tosin niiden käytössä tullut, koska meitä oli vain muutama ihminen samassa kerroksessa ja suihkuja ja vessoja riitti. Huoneessamme oli kuitenkin oma lavuaari ja saimme tervetulias-saippuat. Myöskin puhtaat pyhkeet aina saimme ja jotka onnistui hyvin vaihtamaan aina tarvittaessa. Siivoja kävi myöskin päivittäin huoneessa petaamassa sängyt ja viemässä roskat.
      Siistihän paikka ei ole Suomen tasoon verrattuna. Verho oli hieman repaleinen, muutamia tahroja oli lattiassa ja kerroksiin piti kävellä pieniä käytäviä pitkin. Mutta tälläiselle nuorelle parille paikka oli ihan hyvä, kun tärkeintä oli edullisuus, sijainti ja aamupala.

      Asuntolassa oli paljon eri-ikäisiä, oli ihan vanhoja pariskuntia, mutta myös nuoret suosivat paikkaa. Lapsiperheitä ei paikassa lainkaan ollut.

    • vaiktuinen asiakas

      Lontoon merimieskirkolla on edullista majoitusta, hintaan kuuluu hyvä aamupala ja siisteys on suomalaista standardia.
      Mistään muusta ei huomaa olevansa kirkon tiloissa, kuin että aamiainen nautitaan kirkon takaosassa. Mutta uskontoa ei kukaan tyrkyttänyt eikä edes maininnut.

      http://www.finnishchurch.org.uk/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe