kohtutulehdusko?

Elpu

Minulla on 5-vuotias saksanpaimenkoiranarttu, joka kärsii pölypunkkiallergiasta, ym. Se saa tällä hetkellä antibioottia iho tulehdukseen (Kefavet) ja kortisonia hillitsemään kutinaa.
Koira on eilen alkanut vuotaa vihreää märkää. Sillä on ollut nisässä aika iso patti jota eläinlääkärikin katsoi, mutta ei sanonut sen tarvitsevan ainakaan vielä mitään toimenpiteitä, kun tuo kefavet kuulemma auttaisi.
Minulla on kuitenkin sellainen olo että jotain pitäisi tehdä. Pitäisiköhän viedä koira uudestaan lääkärille vai vaan odottaa lääkekuurin loppuun? Minkälaiset ovat nisätulehduksen oireet ja onkohan tuo vuoto merkki jostain kauhean vakavasta?

3

1212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paivansadeko

      vaan tilaa aika lääkärille. Vihertävä vuoto nartun emättimestä on merkki kohtutulehduksesta. Se pitää hoitaa nopeasti.

    • Kohtutulehduksen merkki

      Juoko koirasi erityisen paljon?

    • Siis puhutko nyt,että koiralla on emättimestä vuotoa,vihertävää? Jos näin on,niin kiikuta se oitis lekurille tai niin pian kuin mahdollista.Muista oireista viis.Kohtutulehdus,vaikeampi muoto märkäkohtu,on erittäin vakava ja salakavala,joten AINA jos koira vuotaa jotain alapäästä muuta kuin normi juoksuvuotoa,koira kannattaa pikimmiten ultrata,ja tarkistaa,mikä siellä on tilanne.

      Nuorilla nartuilla voi joskus olla hieman kirkasta, harmaata limaa,mikä ei ole epänormaalia,mutta se on ihan eri juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      32
      7107
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4353
    3. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      24
      3755
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      184
      3457
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2507
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      30
      2455
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2122
    8. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      26
      2044
    9. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      164
      1993
    10. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1412
    Aihe