Kun nyt kiinnostaa jonkin verran prossun ylikellottaminen, niin olisiko jollakin
vinkkejä.
Mulla on AMD tuplaydin prossu,MSI:n emo
ja 800 nopeuksista DDR2 muistia.
Kysynkin: miten biosista tulisi säätää jännitteitä ym.,että saisi esim. 10% lisätehoa suorittimeen?
Joutuuko muisteille tekemään myös jotakin?
Asiallista kommenttia sitten!
Prosessorin ylikellotus
2
1007
Vastaukset
- kiinnostaa myös
Ittekin ole yrittänyt hankkia tietoa miten kellottaa mutta kyllä se on vaikeata löytää selkeitä ohjeita ainakin suomenkielellä, pääsis edes jotenkin alkuun.
Yritä vaikka Tehomyllystä tai MuroBBS:stä ettiä tietoa.
http://www.tehomylly.net/forum/
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/ - ...
"olisiko jollakin vinkkejä."
Olis, mutta en tiedä mistä sulle sais heheheheh eehheehehe heheheeheheheeheh.
10% korolle ei välttämättä tarvitse antaa yhtään kovempaa jännitettä. Voit kokeilla nostaa enemmänkin ja jos ei pysy vakaana, niin sitten nostetaan jännitettä varovasti.
Muistien säätö riippuu ihan siitä miten uusi emolevy sulla on. Voi olla että se osaa pitää muistien hertsit automaattisesti 800MHz. Vanhoissa se muistien taajuus saattaa muuttua sitä mukaa kun FSB:tä nostetaan. Ei ole käytännön kokemusta vanhoilla emolevyillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602814
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322385- 792208
- 602033
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351398