Ympärileikkaus

Eikö tämä teistä ole muka väkivaltaa? Eikö vauvoja puuduteta?! :o (kuunnelkaa vauvan itkua, ihan järkyttävää) :O

http://youtube.com/watch?v=vIRANs0eXwI&feature=related
12686
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllä luonto olisi jättänyt esinahan luomatta mikäli näin olisi parempi.
hemmetin friikki uskonnolliset perinteet.

Äänestä
  • että sattuuko tota vauvaa IHAN kauheast? Miehiltä haluisin tietää? Siis että tehdäänkö vauvoille ympärileikkaus ihan oikeasti ILMAN MITÄÄN PUUDUTUSTA ja sattuuko se kuinka paljon?
    Olen miettinyt. Sillä jos sattuu niin tuohan on TÖRKEÄ pahoinpitely! Millä oikeudella vauvoja saa satuttaa noin?

    Äänestä

En voinut edes katsoa tuota pätkää loppuun, kun teki niin pahaa ja itku pääsi :(

Äänestä

En voi käsittää, millainen vanhempi antaa lapselleen tuollaista tehdä. Enkä voi ymmärtää, miten kukaan inhimillinen ihminen voi noin tehdä ilman puudutusta!!

Äänestä

Yök kamalaa, kuinka tollasta edes voidaan kuvata.. kuka on niin hullu että tekee tollasta lapselleen.. On siinäkin jumala joka on käskenyt tollasta tekemään ei niinku ymmärrä:(
Miksi pitää pienten kärsiä jo noin pienenä?
Eikö maailma ole jo paha paikka ilman tollastakin?
siis hyi kamalaa en pystynyt katsomaan loppuun asti itku tuli:( Lapsi raukkoja:(

Äänestä

Nousi niskavillat pystyyn.. Tuli sellanen tunne että jos joku mun lapselle tuollasta yrittäs tehdä niin repisin siltä varmasti silmät päästä ja tappaisin..kuinka joku täyspäinen antaa lapseensa koskea???? Siis toi oli ihan sairasta. Lääkäri vaan tuumi, et nämä ei tykkää kun ei pysty liikkumaan..ei, ihan tosi?? Vittu menis ite makaamaan siihen sidottuna ja sit joku puoskari tulis vetäsemään esinahan pois ja ilman mitään puudutusta..

Ja kyllä varmaan lasta sattu! Kun lapsilla, puhumattakaan vauvoista, on kipukynnys ihan eri luokkaa kuin aikuisella ja jokainen voi varmaan kuvitella miltä tuo tuntus.. SAIRASTA!!! Ja sitäpaitsi, eikö jokasella oo oikeus ite päättää, haluaako sukuelimiään silpoa..

Äänestä

Tuo lapsen itku... en voi vain käsittää miksi lasta ei edes puudutettu!!! Ihan hirveää!!!

Äänestä

Mitä luultavammin tuo vauva on puudutettu. Ainakin juutalaisessa kulttuurissa ja melko varmasti myös islamilaisessa (josta tuo video oli) käytetään nykyaikana puudutteita, muuten se tosiaan olisi lapseen kohdistuvaa väkivaltaa ja pahoinpitelyä - silpomista.

Tuo itku on ihan kauheeta kuunneltavaa ja itku tuli myös itselleni, ihan samoin, kun oma vauvani verikoetta otettaessa (kyynärtaive oli puudutettu) itki samalla lailla, pää sinisenä. Ja kyllä, vain sen takia, kun hänelle tuli paniikki ja kiukku, kun ei saanut sitä kättä liikutettua.

Luulenpa, että ympärileikkauksia ilman puudutetta tehdään vain Afrikan pimeissä osissa, tytöille ja pojille. Ja jos tuossa videossa imaami toteaa juurikin, että vauvat ei tykkää, kun sidotaan kiinni, niin näinhän se on. Aika ikävää jälkeä varmasti syntyisi, jos vauvaa ei olisi sidottu...

Äänestä

Suurin osa poikalapsista ympärileikataan yhdysvalloissa ihan rutiinisti. Käytäntö on peräisin ajalta jolloin itsetyydytystä pidettiin niin vahingollisena, että sitä pyrittiin estämään kaikin keinoin (esim. sitomalla lapsi sänkyyn). Ympärileikkauksella pyrittiin itsetyydytyksen vähentämiseen.

Äänestä

En voinut katsoa videota kuin alusta vähän... miten jotkut voivat olla noin SAIRAITA??? tuo ei ole todellakaan tervettä puuhaa!!!!

Äänestä
  • Miten joku voi silpoa lasta noin?! Tossa ei ole mitään uskonnollista taikka muutakaan vaan silkkaa VÄKIVALTAA! Maailman yleinen laki on: jokainen ihminen syntyy vapaana... jne. Tuo ei todellakaan vaikuta siltä että ihmisellä olisi omia oikeuksia! Eiköhän poikakin aikuisena miehenä voi itse päättää, haluaako tulla ympärileikatuksi vai ei!!!!!!

    Ja toi itsetyydytysjkuttu: ihan sairasta. itsetyydytys on täysin normaalia eikä vahingoita ketään. ja sama asia siihenkin: EIKÖ JOKAISELLA OLE OIKEUS PÄÄTTÄÄ OMASTA RUUMISTAAN! Ja vaikka vauva ei ympärileikkauksesta voi vielä päättää, sitä pitäisi odottaa niin kauan kuin hän pystyy itse sanomaan ja ymmärtämään mitä haluaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

katsoin joskus jotain ohjelmaa ympärileikkauksista jenkeissä, siinä äiti halusi pojalleen y.leikkauksen esteettisistä syistä. tulisiko teille poikalapsien äidit mieleen miettiä tässä vaiheessa että pitävätkö tytöt joskus 18 vuoden päästä poikanne penistä kauniina? se vasta on älytöntä! uskonnolliset syyt ymmärrän, mutten hyväksy. kyllä sellaisetkin perinteet saisivat muuttua kun ajat muuttuvat ja nykyisin kun kuitenkin on tiedossa että esinahka ei tosiaan ole mikään turha lerpake (eikä saa poikia masturboimaan sen enempää tms. mitä kaikkia niitä syitä nyt onkaan)

voihan niitä tehdä mutta mielestäni vasta sitten kun itse esinahan omistaja osaa asiasta päättää.

ja vielä tuosta kivusta, itse toimenpide on ihan hirveä mutta kuitenkin nopea. vauva ei sitä varmaan hetken päästä enää muista. sitä taas olen ihmetellyt että mites sen jälkeen pissaaminen, vaipan hankaaminen..?

ja näin olen kuullut että toimenpide voi aiheuttaa shokin joka taas voi aiheuttaa jonkinlaisen sydänkohtauksen. en tiedä onko totta, en ainakaan oo koskaan kuullut näin käyneen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lumipupu kirjoitti:

Eikö tämä teistä ole muka väkivaltaa? Eikö vauvoja puuduteta?! :o (kuunnelkaa vauvan itkua, ihan järkyttävää) :O

http://youtube.com/watch?v=vIRANs0eXwI&feature=related

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu