Raamattukoulu!

Valaistunut

Voisko joku kertoa raamattukoulusta...?
Minkä ikäisenä sinne pääsee ja pitääkö olla
esim. ylioppilas tai jokin vastaava tutkinto?
valmistuuko raamattukoulusta johokin ammattiin?

Kiitos kaikille vastaajille!!!

4

1357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmainen

      Enpä osaa sanoa kyselyysi juuri muuta kuin vastata kysymyksellä:pitääkö siitä Raamatun opiskelusta vielä maksaakin ja oletko ihan varma,että se opetus,jota sieltä Raamattukoulusta saa,on oikeaa?Johan nyt on kumma,että ihmisiä pitää tuossakin asiassa rahastaa-oletko koskaan kokeillut ilmaista Raamatun tutkimista jonkun kanssa?Tuo Raamattukoulu tuskin papiksi kouluttaa?

      • Maria

        Pitää maksaa...Se on joku lukuvuosimaksu
        tarkempaa en tiedä! voi olla ettei kaikki raamattukoulut maksa mutta jotkut ainakin!
        Ei valmistu papiksi eikä miksikään muuksikaan!
        Jos joku haluaa raamattukouluun niin tervemenoa...
        ei sen pitäisi ketään häiritä!
        Isosiskoni viihtyi siellä ainakin hyvin...

        Raamattukoulut ovat YKSITYISIÄ oppilaitoksia eli tottakai niistä voi periä maksua...sama kuin menisit yksityiskouluun...Maksaahan valtiokin
        jokaisesta lukiossa opiskelevasta niin paljon ettei kenelläkään olis varaa maksaa vuodesta niin paljoa..samakaikissa muissakin valtion oppilaitoksissa!!!


    • Tuulia

      Tässä sinulle neljä ehdotusta kansanopistoista, jotka järjestävät raamattulinjoja. Linjat kestävät joko lukukauden tai vuoden, niillä opiskelu on päätoimista ja niihin saa opintotukea. Oppilaitokset ovat yksityisiä (kuitenkin opetushallituksen valvomia ja valtionapua saavia) kansanopistoja, joissa myös on mahdollista asua. Valtionapu ei valitettavasti kata kaikkia kuluja, joten opiskelijakin joutuu maksamaan enemmän kuin esim lukiossa tai ammattikoulussa.

      http://www.sro.fi/
      Suomen Raamattuopisto, sijaitsee Kauniaisissa.
      http://www.heo.fi
      Helsingin Evankelinen Opisto
      http://www.keokarkku.fi/
      Karkun Evankelinen Opisto (Vammalan lähettyvillä)
      http://www.sekl.fi/koulutus/tapahtumat.htm
      Kansanlähetysopisto Ryttylässä Riihimäen lähellä.

      On muitakin, esim helluntailaisilla oma oppilaitoksensa (Iso Kirja), mutta poimin sinulle tähän luterilaisen kirkon sisällä olevia oppilaitoksia.

      Raamattulinjoilta ei valmistu mihinkään ammattiin, mutta asioista kiinnostuneille se on valtavan hieno tapa viettää välivuosi joko peruskoulun tai lukion jälkeen. Alaikäraja on 16 vuotta, muuten ei pohjakoulutusvaatimuksia tai yläikärajojakaan ole.

      Helsingin Evankelinen Opisto ja Suomen Raamattuopisto toimivat nykyisin hyvin läheisessä yhteistyössä Diakonia-ammattikorkeakoulun kanssa, joten jos saat raamattukouluvuodestasi kipinän kirkon ammattiin, ja muut pääsyvaatimukset ovat kunnossa, voit hyvin pyrkiä DIAKiin, josta valmistut sosionomiksi. Sosionomin tutkintoon voit sitten halutessasi liittää opinnot, jotka tähtäävät kirkon diakonia- tai nuorisotyöhön.

      Hyvää opiskeluvuotta ja siunausta elämääsi!

    • Karkunevankelinenopisto

      Karkun evankelinen opisto. "Turvapaikanhakijalle tarjotaan majoitus, viisi ateriaa päivässä, välttämätön terveydenhoito sekä käyttörahaa." Mitä ihmettä???!!! Siis suomessa! Minäkin, suomen kansalainen - tarvitsen turvapaikkaa! Turvapaikkaa suomesta! Jotta voisin tulla toimeen ja elää! Saisinko siis nuo edut itsekin - nöyrä pyyntö ja kiitos!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe