Voisko joku kertoa raamattukoulusta...?
Minkä ikäisenä sinne pääsee ja pitääkö olla
esim. ylioppilas tai jokin vastaava tutkinto?
valmistuuko raamattukoulusta johokin ammattiin?
Kiitos kaikille vastaajille!!!
Raamattukoulu!
4
1540
Vastaukset 4
- Ilmainen
Enpä osaa sanoa kyselyysi juuri muuta kuin vastata kysymyksellä:pitääkö siitä Raamatun opiskelusta vielä maksaakin ja oletko ihan varma,että se opetus,jota sieltä Raamattukoulusta saa,on oikeaa?Johan nyt on kumma,että ihmisiä pitää tuossakin asiassa rahastaa-oletko koskaan kokeillut ilmaista Raamatun tutkimista jonkun kanssa?Tuo Raamattukoulu tuskin papiksi kouluttaa?
- Maria
Pitää maksaa...Se on joku lukuvuosimaksu
tarkempaa en tiedä! voi olla ettei kaikki raamattukoulut maksa mutta jotkut ainakin!
Ei valmistu papiksi eikä miksikään muuksikaan!
Jos joku haluaa raamattukouluun niin tervemenoa...
ei sen pitäisi ketään häiritä!
Isosiskoni viihtyi siellä ainakin hyvin...
Raamattukoulut ovat YKSITYISIÄ oppilaitoksia eli tottakai niistä voi periä maksua...sama kuin menisit yksityiskouluun...Maksaahan valtiokin
jokaisesta lukiossa opiskelevasta niin paljon ettei kenelläkään olis varaa maksaa vuodesta niin paljoa..samakaikissa muissakin valtion oppilaitoksissa!!!
- Tuulia
Tässä sinulle neljä ehdotusta kansanopistoista, jotka järjestävät raamattulinjoja. Linjat kestävät joko lukukauden tai vuoden, niillä opiskelu on päätoimista ja niihin saa opintotukea. Oppilaitokset ovat yksityisiä (kuitenkin opetushallituksen valvomia ja valtionapua saavia) kansanopistoja, joissa myös on mahdollista asua. Valtionapu ei valitettavasti kata kaikkia kuluja, joten opiskelijakin joutuu maksamaan enemmän kuin esim lukiossa tai ammattikoulussa.
http://www.sro.fi/
Suomen Raamattuopisto, sijaitsee Kauniaisissa.
http://www.heo.fi
Helsingin Evankelinen Opisto
http://www.keokarkku.fi/
Karkun Evankelinen Opisto (Vammalan lähettyvillä)
http://www.sekl.fi/koulutus/tapahtumat.htm
Kansanlähetysopisto Ryttylässä Riihimäen lähellä.
On muitakin, esim helluntailaisilla oma oppilaitoksensa (Iso Kirja), mutta poimin sinulle tähän luterilaisen kirkon sisällä olevia oppilaitoksia.
Raamattulinjoilta ei valmistu mihinkään ammattiin, mutta asioista kiinnostuneille se on valtavan hieno tapa viettää välivuosi joko peruskoulun tai lukion jälkeen. Alaikäraja on 16 vuotta, muuten ei pohjakoulutusvaatimuksia tai yläikärajojakaan ole.
Helsingin Evankelinen Opisto ja Suomen Raamattuopisto toimivat nykyisin hyvin läheisessä yhteistyössä Diakonia-ammattikorkeakoulun kanssa, joten jos saat raamattukouluvuodestasi kipinän kirkon ammattiin, ja muut pääsyvaatimukset ovat kunnossa, voit hyvin pyrkiä DIAKiin, josta valmistut sosionomiksi. Sosionomin tutkintoon voit sitten halutessasi liittää opinnot, jotka tähtäävät kirkon diakonia- tai nuorisotyöhön.
Hyvää opiskeluvuotta ja siunausta elämääsi! - Karkunevankelinenopisto
Karkun evankelinen opisto. "Turvapaikanhakijalle tarjotaan majoitus, viisi ateriaa päivässä, välttämätön terveydenhoito sekä käyttörahaa." Mitä ihmettä???!!! Siis suomessa! Minäkin, suomen kansalainen - tarvitsen turvapaikkaa! Turvapaikkaa suomesta! Jotta voisin tulla toimeen ja elää! Saisinko siis nuo edut itsekin - nöyrä pyyntö ja kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400