Mistä isännöitsijäntodistus-lomake

taloyhtiön hallituksen puhe...

Löytääkö netistä tulostettavaa tyhjää isännöitsijäntodistus -lomaketta?

Tai mistä sellaisen voisi ostaa?

(Olen taloyhtiömme hallituksen puheenjohtaja ja koska meillä ei isännöitsijää ole, olen minä velvollinen tämän asiakirjan täyttämään...)

21

55229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • kirjakaupasta

        Esim Info , itsekkin jonkun hakenut sieltä.


    • huutokaupat

      Sieltä löytyy pdf, muodossa ulosotossa olevien asuntojen isännöitsijäntodistuksia, joista muokkaamalla tehtyä omasta ko. planketin.

    • soveltajalta
    • Taloyhtiön hallituksen puhe...

      Kiitos tiedosta!!

    • tri80

      olen taloyhtiön vt.hallituksen puh.johtaja. As Oy Pornaisten Jyrkäntie 3.Haluaisin netistä isännöisijän
      todistus lomakkeen. Mistä sen saisi

      • isäntä ...

        http://www.kiinkust.fi/lomakepalvelu/l424.asp


      • hpj

        antaa vain hallituksen puheenjohtaja tai isännöitsijä, molemmat on merkittävä kaupparekisteriin. Vt./vs./oto tms. ei tässä asiassa auta.

        Meidän taloyhtiö otti tuntihintaisen isännöinnin hämeenlinnalaisesta firmasta ja sovittiin tuntimäärä kuukautta kohden. He hoitavat kaikki pakolliset tehtävät kuten esim. tilitoimisto. Homma toimii eikä ole kallis.


    • Isännöitsijät

      Liity tähän niin saat lomakkeen ilmaiseksi:

      www.kiinteistoklubi.com

      • oto-is

        Kädettömiä ?? Ei ole häävi puuha tehdä kyseinen lomake taulukkolaskimelle ja samaan lomakkeeseen osakastiedot, hinta tiedot jne ja muutama linkitys. On helppoa tehdä is-todistus, kun ei tarvitse kuin syöttää asunnon numero ja tulostaa. On aivan turha ostella lomakkeita ja kirjoitella niitä käsin.


      • inhokki,,,
        oto-is kirjoitti:

        Kädettömiä ?? Ei ole häävi puuha tehdä kyseinen lomake taulukkolaskimelle ja samaan lomakkeeseen osakastiedot, hinta tiedot jne ja muutama linkitys. On helppoa tehdä is-todistus, kun ei tarvitse kuin syöttää asunnon numero ja tulostaa. On aivan turha ostella lomakkeita ja kirjoitella niitä käsin.

        Oto-is ohjeistaa! Toivottavasti hän ymmärtää myös sen, että todistuksen allekirjoittaja on vastuussa siitä, että tiedot ovat oikein.
        Päivän sanahan on huutaa juristi mukaan heti, kun issarissa on pienikin virhe.
        Tarkkana kannattaa olla!


      • pienisännöitsijä
        inhokki,,, kirjoitti:

        Oto-is ohjeistaa! Toivottavasti hän ymmärtää myös sen, että todistuksen allekirjoittaja on vastuussa siitä, että tiedot ovat oikein.
        Päivän sanahan on huutaa juristi mukaan heti, kun issarissa on pienikin virhe.
        Tarkkana kannattaa olla!

        Väsäsin itse excelillä, tarvittavat tiedot löytyy as oy asetuksesta. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2010/20100365 Tein vielä niin, että totesin välittäjille todistuksen olevan omatekoinen ja kysyin palautetta. Mitään moitetta ei tullut. Kaksi huoneistoa on tolla myyty.

        Toki ostajan kannalta kannattaa tehdä siitä niin "ammattimaisen" näköinen kuin osaa, jos se on kovin amatöörimäinen niin herkkä asunnonostaja voi pelästyä.

        Hommassa ei ole mitään erikoista tai pelättävää jos vaan ilmoittaa em asetuksen tiedot mahd rehellisesti. (toivottavasti ;-)


    • myz

      Tuolta löytyy muita tarpeellisia ja oheisia palveluita http://www.omataloyhtio.fi -käyttö kyllä vaatii jäsenyyden, mutta liittyminen ja palvelu eivät maksa mitään

    • Pjtre

      Juu olen otimme tuon TaloyhtiöOptimin käyttöön siitä löytyy kyllä kaikki meidän taloyhtiön tarpeisiin, energiatodistusta, istodistusta dokumenttipankkia, vastuunjakotaulukkoa, ällistyttävän paljon kaikkea

    • SofyAS

      Paljon muutakin hyvää taloyhtiöistä ko sivulla mm. Asoy laki

    • Vielä kysymys...

      Eikös tuo isännöitsijäntodistus pidä tehdä aina alkuperäiselle eikä tulostetulle/monistetulle lomakkeelle? Ainakin minun isännöitsijäntodistuksessani lukee, ettei sitä saa kopioida vaan pitää olla just se alkuperäinen. En tiedä, mistä meidän isännöitsijä todistuksensa hankkii, mutta on ihan "originaali" paperi väreineen päivineen.

      • Kopioidaan oikealta

        senhän saa tehdä mille tahansa paperille tai ostettavalle lomakepohjalle tai netistä tulostetulle, kunhan vaan kaikki vaadittavat asiat tulee jaovat oikein.


    • Jenny

      Viikko on jo odoteltu taka-töölöläisen taloyhtiön maallikko-isännöitsijältä tilaamaamme isännöitsijäntodistusta. Eikä ainakaan toistaiseksi ole mitään kuulunut joten lieneekö kyseisellä henkilöllä kenties olevan jonkinasteinen käytös yms. mielentilahäiriö tai muu vastaava kyseessä loppujen lopuksi joten mikä kumma neuvoksi siinä tapauksessa?

      • Anonyymi

        Mitäs se niin kuin tähän kuuluu . . ?


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      186
      7938
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      143
      5452
    3. Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa

      Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/
      Maailman menoa
      153
      4354
    4. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      4
      3829
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      74
      2884
    6. Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan

      kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.
      Maailman menoa
      17
      2647
    7. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      11
      2643
    8. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      288
      2514
    9. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      147
      2410
    10. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      584
      2225
    Aihe