Millaisia retkiä?

Onko kellään kokemusta Madeiran retkistä? Millaisia retkiä järjestetään ja jos olette olleet niin millaisia kokemuksia? Madeiralainen ilta on ilmeisesti useamman matkanjärjestäjän listoilla, onko hintansa väärti?

Kiitokset kommenteista jo etukäteen.
41515
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Madeiralla kannattaa retkeillä ja kierrellä saarta, jotta saaren luontoon pääsee tutustumaan.
Olemme olleet AM:n retkellä Nunnalaaksoon asiantuntevan Arja Kemppaisen retkellä. Siinä kuuli asiaa oikein roppakaupalla.
Saaren olemme kiertäneet taksilla pariin kertaan. Takseilla on valmiit reitit ja hinnat saaren kierrokseen. Kierros maksaa noin 100 euroa/itä tai länsi. Madeiran ilta on ainakin ennen ollut hyvä. Siinä syötiin espetadaa ja tanssittiin paikallisia tansseja.

Äänestä

Hyviä kokemuksia retkiltä ! Olemme olleet matkatoimiston saarikierroksella, hintaan kuului myös erinomainen ruokailu. Näillä kierroksilla saa mielestäni hyvin tietoutta Madeirasta, oppaathan ovat suomenkielisiä, joten tietous menee myös perille. Funchalissa on myös tietenkin englanninkielisiä saarikierroksia eri järjestäjien toimesta. Mutta kannattaa ehdottomasti käydä ainakin yhdellä kierroksella - hinta on melkoinen, mutta kun ajattelee, että ruokailukin kuuluu kaiken muun ohella, niin kannattaa kyllä. Sitä vartenhan siellä ollaan, että nähdään maisemia ja niitä tosiaan riittää eri puolilla saarta.
Madeiralaista iltaa ravintolassa emme ole olleet viettämässä, siellä syödään ja kuunnellaan laulua, musiikkia ! Jos tuonlaisesta pitää, niin mukaan vaan, ko. paikka on yleensä bussimatkan takana vähän kauempana keskustasta.

Äänestä

on pistämätön yhdistelmä = mene Pestanan lomaosake-esittelyyn ja pääset palkinnoksi parin kympin saarikierrokselle Marion mukana. Hän on paikallinen herrasmies, joka on oppinut suomen sanakirjan avulla. Tuntee saaren ja sen ksvit läpikotaisin, Suomenkin luonnon paremmin kuin keskivertosuomalainen. Esittelyyn pääset Lidon (pää)bussipysäkiltä pari taloa keskustaan päin olevasta kioskista.
Nunnalaaksoon kannattaa mennä bussilla näköalapaikalle (Eira do Serrano tms) ja sieltä levadaa (helppo) pitkin alas laaksoon. Aivan mahtavat maisemat!

Äänestä

Jos pysyttelee vain Funchalissa, on se ensikertalaiselle jo upea kokemus sekin, mutta kyllä saarta kannattaa ehdottomasti kiertää.

Retkien reiteistä en enää tiedä kun niitä uusia teitä on rakennettu niin valtavasti ja vanhoja suljettu kokonaan(kin) liikenteeltä. Jos kuitenkin yhden kierroksen valitsee, kannattaa ehdottomasti ottaa ns. suuri saarikierros: Reitti kulkee Funchal - Camara de Lobos - Cabo Girao - Ribeira Brava - Encumeada (toivottavasti yläkautta nykyäänkin) - Sao Vicente - Santana - Poiso - Funchal. Siis rinkula, joka yleensä kuljetaan noin päin.

Madeiralaisillasta voisin sanoa törkeästi mutta en sano koska se mistä minä en välitä, joku toinen voi välittää. Aika monen tarjoajan ko. ilta järjestettäneen edelleen A Seta -ravintolassa (Livramentossa keskustan ja Monten puolivälin huiteilla). Minä kun en voi sietää kansantanhuja ja pelimannimusiikkia, en tietysti moisesta välittänyt. Setan kuulua ruokaakin vähän ihmettelen, ei se minusta kummoista ollut. Setan baari siinä nurkalla sen sijaan oli ihan kiva kun siellä kerran poikettiin autoilukierroksella :-) Punarin ohella tarjotut (ilmaiset) runsaat pikkupurtavat veivät nälän...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suosituksia? kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Madeiran retkistä? Millaisia retkiä järjestetään ja jos olette olleet niin millaisia kokemuksia? Madeiralainen ilta on ilmeisesti useamman matkanjärjestäjän listoilla, onko hintansa väärti?

Kiitokset kommenteista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu