Heips! ajattelin nyt kysellä täältäkin, että mites onnistuu tuo työhomma tuolla saudeissa?ja mikä ois palkka taso..oon lukenu jonkin verran että taitaa olla hoitajilla hiukan parempi palkka siel ku suomessa.mutta mitä kautta sais tietoa enemmän?esim.asunnot ja duunit?ne taitaa kulkea käsikädessä...jos olis yksin ni ei haittais vaik lähtis ihan reppureissuun mutta kun on on lapset ja mies..pitää vähän suunnitella..niin ja paljonko pitäsi olla sitä säästössä..onko vältämätöntä?kauheesti kysymyksiä ja varmasti nyt joku ajattelee et eihän toi voi lähtee ku ei ite mitää tiiä..heh..no mut ei kai siitä haittaakaa ole jos vähän utelee muiden kokemuksista..
kiitos jo etukäteen :)
Muuto aikeita
3
5117
Vastaukset
- ............
sairaanhoitajat saavat nykyään enää harvemmin Saudi-Arabiasta työsopimusta, joka kattaisi myös perheen eli puolison ja mahdollisten lasten viisumit. Eli mielellään palkkaavat sinne naimattomia sairaanhoitajia.
Yleensä länsimaisten sairaanhoitajien työsopimus Saudi-Arabiassa kattaa noin 2500-3000 €:n verottoman kuukausipalkan, ilmaiset lennot maahan, asunnon sairaalan "asuntolassa", terveydenhuollon, viisumin jne. Mutta kuten jo kirjoitin, harvemmin saa viisumia myös perheelle.
Täällä vähän enemmän tietoa sairaanhoitajista Saudi-Arabiassa:
http://www.profco.com - ettäpä
sun pää katkaistaan miekalla jos teet pienimmänkin hoitovirheen. Siellä pitää olla todella ammattilainen ja osata lukea arabin kieliset lääkeselosteet. Mutta nuohan sinulla on varmaan hallussa?
- yksivaan
Olen asunut Saudi-Arabiassa 16 vuotta. Siellä on paljon suomalaisia sairaanhoitajia. Osa viihtyy hyvin, osa ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?412356Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä411143Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1745064Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa283679Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1953513Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss443037Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1082769Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie372117Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132098Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191925