Heips! ajattelin nyt kysellä täältäkin, että mites onnistuu tuo työhomma tuolla saudeissa?ja mikä ois palkka taso..oon lukenu jonkin verran että taitaa olla hoitajilla hiukan parempi palkka siel ku suomessa.mutta mitä kautta sais tietoa enemmän?esim.asunnot ja duunit?ne taitaa kulkea käsikädessä...jos olis yksin ni ei haittais vaik lähtis ihan reppureissuun mutta kun on on lapset ja mies..pitää vähän suunnitella..niin ja paljonko pitäsi olla sitä säästössä..onko vältämätöntä?kauheesti kysymyksiä ja varmasti nyt joku ajattelee et eihän toi voi lähtee ku ei ite mitää tiiä..heh..no mut ei kai siitä haittaakaa ole jos vähän utelee muiden kokemuksista..
kiitos jo etukäteen :)
Muuto aikeita
3
5138
Vastaukset
- ............
sairaanhoitajat saavat nykyään enää harvemmin Saudi-Arabiasta työsopimusta, joka kattaisi myös perheen eli puolison ja mahdollisten lasten viisumit. Eli mielellään palkkaavat sinne naimattomia sairaanhoitajia.
Yleensä länsimaisten sairaanhoitajien työsopimus Saudi-Arabiassa kattaa noin 2500-3000 €:n verottoman kuukausipalkan, ilmaiset lennot maahan, asunnon sairaalan "asuntolassa", terveydenhuollon, viisumin jne. Mutta kuten jo kirjoitin, harvemmin saa viisumia myös perheelle.
Täällä vähän enemmän tietoa sairaanhoitajista Saudi-Arabiassa:
http://www.profco.com - ettäpä
sun pää katkaistaan miekalla jos teet pienimmänkin hoitovirheen. Siellä pitää olla todella ammattilainen ja osata lukea arabin kieliset lääkeselosteet. Mutta nuohan sinulla on varmaan hallussa?
- yksivaan
Olen asunut Saudi-Arabiassa 16 vuotta. Siellä on paljon suomalaisia sairaanhoitajia. Osa viihtyy hyvin, osa ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723416Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211883Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.291549- 841431
- 1371068
- 811024
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.67963Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86816Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61717Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51706