Muuto aikeita

pois suomesta

Heips! ajattelin nyt kysellä täältäkin, että mites onnistuu tuo työhomma tuolla saudeissa?ja mikä ois palkka taso..oon lukenu jonkin verran että taitaa olla hoitajilla hiukan parempi palkka siel ku suomessa.mutta mitä kautta sais tietoa enemmän?esim.asunnot ja duunit?ne taitaa kulkea käsikädessä...jos olis yksin ni ei haittais vaik lähtis ihan reppureissuun mutta kun on on lapset ja mies..pitää vähän suunnitella..niin ja paljonko pitäsi olla sitä säästössä..onko vältämätöntä?kauheesti kysymyksiä ja varmasti nyt joku ajattelee et eihän toi voi lähtee ku ei ite mitää tiiä..heh..no mut ei kai siitä haittaakaa ole jos vähän utelee muiden kokemuksista..


kiitos jo etukäteen :)

3

5107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      sairaanhoitajat saavat nykyään enää harvemmin Saudi-Arabiasta työsopimusta, joka kattaisi myös perheen eli puolison ja mahdollisten lasten viisumit. Eli mielellään palkkaavat sinne naimattomia sairaanhoitajia.

      Yleensä länsimaisten sairaanhoitajien työsopimus Saudi-Arabiassa kattaa noin 2500-3000 €:n verottoman kuukausipalkan, ilmaiset lennot maahan, asunnon sairaalan "asuntolassa", terveydenhuollon, viisumin jne. Mutta kuten jo kirjoitin, harvemmin saa viisumia myös perheelle.

      Täällä vähän enemmän tietoa sairaanhoitajista Saudi-Arabiassa:

      http://www.profco.com

    • ettäpä

      sun pää katkaistaan miekalla jos teet pienimmänkin hoitovirheen. Siellä pitää olla todella ammattilainen ja osata lukea arabin kieliset lääkeselosteet. Mutta nuohan sinulla on varmaan hallussa?

      • yksivaan

        Olen asunut Saudi-Arabiassa 16 vuotta. Siellä on paljon suomalaisia sairaanhoitajia. Osa viihtyy hyvin, osa ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      125
      6227
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5151
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4290
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3864
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3632
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3200
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2509
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    10. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      88
      2245
    Aihe