Olen valmis DI ja työskentelen vakituisesti. KTM -tutkinnon suorittaminen on kuitenkin mielessä, mutta työstä en kuitenkaan haluaisi ottaa opintovapaata saatikka jäädä kokonaan pois. Tietääkö kukaan tarjoaako mikään yliopisto vaihtoehtoa suorittaa KTM -tutkinto maisteriohjelmassa työn ohessa siten, ettei koululla päivittäin oleminen ole välttämätöntä?
Maisteriohjelmaan työn ohessa
11
6049
Vastaukset
- Siru
Avoimen kauttahan voi osan kursseista suorittaa ja niihin ei välttämättä vaadita niin paljon läsnäoloa. Kannattaa ensin varmistaa, että ne luetaan sellaisenaan tutkintoon. Itse teen avoimen kautta työn ohessa ja maksutkin ovat -50%, kun on yliopiston kirjoilla.
- yliopistossa
ei useinkaan ole tarjolla syventäviä opintoja eikä pro- ja graduseminaareja. Opinnot kannattaakin suunnitella huolellisesti kalenteri ja opinto-opas kourassa.
Toki avoimen puolellakin läsnäoloa vaaditaan, mutta luennot ovat yleensä iltaisin.
Kannattaa ottaa selvää kirjatenttimahdollisuuksista. Tentteihin voi lukea silloin kun on aikaa, ja mennä sitten tenttimään. Tentit ovat yleensä päivällä, mutta ehkä töistä voi järjestää sen verran vapaata.
- maisteriFM
Ainakin itse olen suorittanut maisterin tutkintoni työnohessa ja maisterinohjelmassa. Ko. maisteriohjelma oli nimenomaan räätälöity työssäkäyviä varten eli luennot joko verkossa tai sitten iltaisin ym.
- yks vaa
Mä opiskelen ylempää korkeakoulututkintoa ammattikorkeakoulun maisteriohjelmassa. Teknisellä puolella onnistuu kans. Paperilla pitäisi antaa samat lähtökohdat kuin KTM-tutkinto, mutta käytännössä näin ei kuitenkaan taida olla :( Mutta opiskelu on silti ollut mielenkiintoista ja haastavaa ja nimenomaan työelämään sidottua. On ihan varteenotettava vaihtoehto sekin. Tutkintonimikettä pitäisi vaan kovasti muokata. nykyinen ihan peestä!
- Anonyymi
Ammattikorkeakoulun maisteriohjelmassa? Ei sellaisia ole! Ammattikorkeakoulusta yksinkertaisesti ei valmistu maistereita eikä valmistunut myöskään vuonna 2008.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammattikorkeakoulun maisteriohjelmassa? Ei sellaisia ole! Ammattikorkeakoulusta yksinkertaisesti ei valmistu maistereita eikä valmistunut myöskään vuonna 2008.
Museoammattilaisilla AMK-tutkinto vastaa suoraan kandintutkintoa ja YAMK vastaa maisterinpapereita. Esimerkiksi konservaattorintutkinto on AMK-tutkinto eli kandia vastaava tutkinto (vain Suomessa koska muualla maailmassa nämä on tungettu yliopistoon mikä ei ole hyvä juttu koska poikkitieteellinen työ), samoin museomestarin tutkinto. Jos on YAMK-tutkinto, voi hakea amanuenssinkin paikkoja. Nämä mainitaan suoraan työpaikkailmoituksissa mm. Kuntarekryssä.
Jos konservaattori tai museomestari haluaa ylemmän korkeakoulututkinnon, sellaisen voi suorittaa yliopistossa (maisterinpaperit historiasta tai museologiasta - varsin helppoa hoitaa ne, etenkin hyväksilukujen sekä avoimen väylän kautta) tai AMK:ssa (YAMK-tutkinto, joka muuten on vaikeampi suorittaa, koska kyseessä on erikseen räätälöity opinto-ohjelma, monesti opiskelijoita otetaan vain yksi tai kaksi, ja museoala on muutenkin erittäin pieni ja harvinainen Suomessa).
- Anonyymi
Vanha aihe mutta onko joku suorittanu ”oman alan” 2 vuoden maisteriohjelman työn ohessa ”salaa”, eli tehnyt samalla tavalla töitä kuin ennenkin mutta suorittanut samalla tutkinnon vaikke se virallisesti olekaan mahdollista työn ohessa?
Itsellä hyväpalkkainen työ jollaista ei hevillä tule uudestaan vastaan eikä myöskään varaa jättäytyä siitä pois niin ajattelen eri malleja joilla keplotella itselleen maisterin paperit. Ala on tosi hyvin hallussa ja kanditutkinnosta on jo vuosikymmen aikaa ja hyvä tuntemus mitä maisteriohjelmassa käsitellään joten jos nyt ei läpihuutojutusta voi puhua niin melkeinpä. Tietotaito on maisterikollegoita ylempänä joten lähinnä nimikkeen perässä olen, en sieltä saatujen taitojen.- Anonyymi
Täällä toinen DI. Yleensä maisteriohjelmiin haetaan kanditutkinnolla, jonka keskiarvo oli itselläni alle kolmosen. Näin ollen opiskelin ensin "salaa" ensin tradenomitutkinnon (ka 4.6). Tämä onnistui täysin etänä jo ennen koronaa, kävin kampuksella vain kerran kuittaamassa tietojärjestelmän tunnukset. Pääsin valmistumiskeväänä Aaltoon yritysjuridiikan maisteriohjelmaan, jossa opiskelu on onnistunut nyt koronavuonna myöskin "salaa" ja täysin etänä. Saas nähdä miten ensisyksynä onnistuu, mutta suurin osa tutkinnosta on onneksi jo kasassa.
- Anonyymi
Niinpä! Vasemmalla kädellä työn ohessa onnistuvaa on tosiaan kauppatieteitten opiskelu.
- Anonyymi
En ymärrä että miksi pitäisi käydä vielä ktm jos olet jo töissä. Ei se nosta arvoasi millään tavalla. Työnantaja tuskin maksaa palkkaakaan penniäkään enempää.
- Anonyymi
KTM vaaditaan jos haluaa hakea muualle päällikkö/johtajatason hommiin. Siksi ainakin itse haen työn ohessa opiskelemaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370