Vinkkejä?

Ekakertaa

Terve.
1. Jos minulla olisi helmi- maaliskuussa viikko aikaa, niin kannattaako sitä Filippiineille asti lähteä viettämään?
2. Jos päätän sinne lähteä, niin mikä olisi sellainen hieman pienempi ja rauhallisempi paikka kohtuullisin palveluin ja suht lähellä kansainvälistä lentokenttää(onko niitä edes muualla kuin Manilassa)?
3. Olisiko vinkkejä tai varoituksia umpitollolle esim. matkalipuista, valuutasta, hotelleista, rokotuksista jne?

10

2863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffo

      Minusta viikko on aika lyhyt aika lähteä niinkin kauas kuin Filippiineille, kun lentomatkakin on pitkä. Muuten kyllä suosittelen maata kovasti enkä nyt tähän hätään keksi sen kummempia varoituksiakaan. Terve järki ja englannin taito riittää. Cathay Pacific lienee halvin (muttei nopein)lentoyhtiö Euroopasta Manillaan.

    • Sabang

      Ainakin Manilan lisäksi Cebu ja Davao. Cebu Cityhän on Manilaa pienempi ja lentokenttä on Mactan islandilla jossa paljon eritasoisia turisti hotelleja. Ja matkaa sieltä Cebu Cityyn noin 30 minuuttia. Siitä on kyllä 10 vuotta kun siellä olen viimeksi käynyt. Mutta kuulemma kehittynyt lisää.

    • Ekakertaa

      Niin, sitä epäilinkin, että viikko on vähän kun päivä menee jo menomatkaan. Täytynee yrittää saada enemmän lomaa tai keksiä lähempää jokin muu paikka.
      Noista sopivista syrjäkylistä kaipaisin vielä suosituksia, natiivit ovat suositelleet ainakin paikkoja nimeltä Laguna ja Bohol.
      4. Tarvitseeko Philippiineille viisumin ja mistä sen näppärimmin voi hankkia?

      • Steffo

        Viisumia ei turistina tarvitse, muistaakseni aikaraja on 45 päivää. Itse kävin Puerto Galerassa lokakuussa. Sinne on Manillasta n 4 tunnin bussi-laivamatka. Siellä on La Laguna niminen ranta ja muitakin rauhallisia paikkoja.


      • Sabang

        Yksi Laguna on noin 40 km Manilasta Southern Higwayta etelään. Käsittääkseni ei mitään turistille, teollisuutta. Lähellä Calambassa kylläkin alue jossa kuumialähteitä. En saisi kulumaan viikkoa. Bohol se onkin sitten vaikeampi tapaus viikossa. Se kun sijaitsee etelässä n. 1 lennon päässä Manilassa. Lentokentältä saa muistaakseni 14 tai 21 päivän viisumin, sitten pitää jatkaa. Yleensä paikalliset matkatoimistot voivat hoitaa homman puolestasi. Jos haluat viikon loman lento Manilaan, kentaltä taksi alle ja Batangasiin. Sieltä venellä Sabangiin (Puerto Galeeraan)ja se on siinä. Itse taidan mennä Helmikuussa pariksiviikoksi Puerto Galeraan ,kunhan löydän sopivan lentoreitin täältä Afrikan saaristosta.


      • Steffo

        Joo kyllä Sabang on mukava paikka, vaikkakin aika pieni. Minä suunnittelen matkaa pääsiäiseksi.


      • GINEABISSAUSSAKO
        Sabang kirjoitti:

        Yksi Laguna on noin 40 km Manilasta Southern Higwayta etelään. Käsittääkseni ei mitään turistille, teollisuutta. Lähellä Calambassa kylläkin alue jossa kuumialähteitä. En saisi kulumaan viikkoa. Bohol se onkin sitten vaikeampi tapaus viikossa. Se kun sijaitsee etelässä n. 1 lennon päässä Manilassa. Lentokentältä saa muistaakseni 14 tai 21 päivän viisumin, sitten pitää jatkaa. Yleensä paikalliset matkatoimistot voivat hoitaa homman puolestasi. Jos haluat viikon loman lento Manilaan, kentaltä taksi alle ja Batangasiin. Sieltä venellä Sabangiin (Puerto Galeeraan)ja se on siinä. Itse taidan mennä Helmikuussa pariksiviikoksi Puerto Galeraan ,kunhan löydän sopivan lentoreitin täältä Afrikan saaristosta.

        AFRIKAN SAARISTO ALKOI KIINOSTAA KERROTKO LISÄÄ


      • Sabang
        GINEABISSAUSSAKO kirjoitti:

        AFRIKAN SAARISTO ALKOI KIINOSTAA KERROTKO LISÄÄ

        Vastaus on Madagascar. Saaristo Komorit, Seychellit, Mauritus , Reunion yms.


    • monesti matkustanut

      Finnairin suorat lennot lähelle ovat Hong Kong ja Bangkok, mistä edullisemmat(kuin RyanAir) jatkoyhteydet Cebu Pacific Air.com :sta. Pidemmät matkat - viisumi Tukholmasta tai jatkoanonta Filippiineiltä Bureua of Immigration (hinta noin 2020 pesoa, pesot kannattaa vaihtaa paikan päällä tai nostaa rahaa visa-electrolla, euro n. 62 pesoa).
      Jätä väliin Manila, et menetä mitään suuntaamalla matkan suoraan Cebuun, joka on Filippiinien toinen kansainvälinen lentokenttä. Mikäli et halua tutustua kaupunkielämään niin suuntaus laivalla Bohol-saarelle, sen kierto vie päivän ja on hieno elämys ja jos pidät rannalla ihon grillaamisesta ja sukeltamisesta, saapuessasi satamaan on siinä pienempi saari, mistä löytyvät monet rantahotellit. Huom! Tarkista ensin sää, isommalla tuulella kaikki laivavuorot eivät kulje ja eikä sukeltaminenkaan onnistu. Tarvittavat rokotukset voi tarkistaa matkanjärjestäjien sivustoilta yleensä. Sadekautena moneen Aasian paikkaan tarvitaan Japanin aivokuume eli aivokalvotulehdus rokotus. Molemmat hepatiitit kuuluvat kaukomatkailijan perusrokotuksiin.
      Hotellien hinta riippuu tasosta, itselleni on löytynyt 900-1400(14-23euroa) peson ilmastoidut huoneet, joissa on turvallista säilyttää matkatavarat.
      Englannin kielen taitoisille suosittelen erittäin edullista Vietnamia omatoimimatkana, hinnat; hotellit 10-20 dollaria, 1 päivän kieroajelut 10 dollaria, Hanoista Saigoniin(paikalliset käyttävät mieluummin vanhaa nimeä, matka myös toiste päin)3 kuukauden bussilippu 5 välipysähdyksellä(pääset tutustumaan koko maahan omalla aikataululla) n. 1.700 km 25 dollaria, ruoka ja paikalliset juomat ovat erittäin edullisia ja parempia kuin Filippiineillä, tosin Filippiineillä pärjää paikallisten kanssa englannilla. Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä [email protected] osoitteeseen suoraan.

      • Sabang

        Vietnamissa englannilla?? Kyllä siellä Saigonin seudulla sen puhuminen paikallisten keskuudessa aikavähäistä on ollut. Kyllä pohjois- Filippiineillä sitä paremmin hallitaan, juuri Tagalogin kielisillä alueilla. Mitä etelämäksi mennään sitä huonommin sitä puhutaan. Visayaksen kieliset alueet. Visayas on lähempänä espanjaa. Tuosta ruuastakin olen hieman erimieltä, kyllä Filsujen meriruuat ja sika on hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      61
      3238
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      88
      3055
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      176
      2993
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      129
      2331
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      40
      2204
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1714
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      399
      1641
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      96
      1150
    Aihe