Vinkkejä?

Ekakertaa

Terve.
1. Jos minulla olisi helmi- maaliskuussa viikko aikaa, niin kannattaako sitä Filippiineille asti lähteä viettämään?
2. Jos päätän sinne lähteä, niin mikä olisi sellainen hieman pienempi ja rauhallisempi paikka kohtuullisin palveluin ja suht lähellä kansainvälistä lentokenttää(onko niitä edes muualla kuin Manilassa)?
3. Olisiko vinkkejä tai varoituksia umpitollolle esim. matkalipuista, valuutasta, hotelleista, rokotuksista jne?

10

2869

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Steffo

      Minusta viikko on aika lyhyt aika lähteä niinkin kauas kuin Filippiineille, kun lentomatkakin on pitkä. Muuten kyllä suosittelen maata kovasti enkä nyt tähän hätään keksi sen kummempia varoituksiakaan. Terve järki ja englannin taito riittää. Cathay Pacific lienee halvin (muttei nopein)lentoyhtiö Euroopasta Manillaan.

    • Sabang

      Ainakin Manilan lisäksi Cebu ja Davao. Cebu Cityhän on Manilaa pienempi ja lentokenttä on Mactan islandilla jossa paljon eritasoisia turisti hotelleja. Ja matkaa sieltä Cebu Cityyn noin 30 minuuttia. Siitä on kyllä 10 vuotta kun siellä olen viimeksi käynyt. Mutta kuulemma kehittynyt lisää.

    • Ekakertaa

      Niin, sitä epäilinkin, että viikko on vähän kun päivä menee jo menomatkaan. Täytynee yrittää saada enemmän lomaa tai keksiä lähempää jokin muu paikka.
      Noista sopivista syrjäkylistä kaipaisin vielä suosituksia, natiivit ovat suositelleet ainakin paikkoja nimeltä Laguna ja Bohol.
      4. Tarvitseeko Philippiineille viisumin ja mistä sen näppärimmin voi hankkia?

      • Steffo

        Viisumia ei turistina tarvitse, muistaakseni aikaraja on 45 päivää. Itse kävin Puerto Galerassa lokakuussa. Sinne on Manillasta n 4 tunnin bussi-laivamatka. Siellä on La Laguna niminen ranta ja muitakin rauhallisia paikkoja.


      • Sabang

        Yksi Laguna on noin 40 km Manilasta Southern Higwayta etelään. Käsittääkseni ei mitään turistille, teollisuutta. Lähellä Calambassa kylläkin alue jossa kuumialähteitä. En saisi kulumaan viikkoa. Bohol se onkin sitten vaikeampi tapaus viikossa. Se kun sijaitsee etelässä n. 1 lennon päässä Manilassa. Lentokentältä saa muistaakseni 14 tai 21 päivän viisumin, sitten pitää jatkaa. Yleensä paikalliset matkatoimistot voivat hoitaa homman puolestasi. Jos haluat viikon loman lento Manilaan, kentaltä taksi alle ja Batangasiin. Sieltä venellä Sabangiin (Puerto Galeeraan)ja se on siinä. Itse taidan mennä Helmikuussa pariksiviikoksi Puerto Galeraan ,kunhan löydän sopivan lentoreitin täältä Afrikan saaristosta.


      • Steffo

        Joo kyllä Sabang on mukava paikka, vaikkakin aika pieni. Minä suunnittelen matkaa pääsiäiseksi.


      • GINEABISSAUSSAKO
        Sabang kirjoitti:

        Yksi Laguna on noin 40 km Manilasta Southern Higwayta etelään. Käsittääkseni ei mitään turistille, teollisuutta. Lähellä Calambassa kylläkin alue jossa kuumialähteitä. En saisi kulumaan viikkoa. Bohol se onkin sitten vaikeampi tapaus viikossa. Se kun sijaitsee etelässä n. 1 lennon päässä Manilassa. Lentokentältä saa muistaakseni 14 tai 21 päivän viisumin, sitten pitää jatkaa. Yleensä paikalliset matkatoimistot voivat hoitaa homman puolestasi. Jos haluat viikon loman lento Manilaan, kentaltä taksi alle ja Batangasiin. Sieltä venellä Sabangiin (Puerto Galeeraan)ja se on siinä. Itse taidan mennä Helmikuussa pariksiviikoksi Puerto Galeraan ,kunhan löydän sopivan lentoreitin täältä Afrikan saaristosta.

        AFRIKAN SAARISTO ALKOI KIINOSTAA KERROTKO LISÄÄ


      • Sabang
        GINEABISSAUSSAKO kirjoitti:

        AFRIKAN SAARISTO ALKOI KIINOSTAA KERROTKO LISÄÄ

        Vastaus on Madagascar. Saaristo Komorit, Seychellit, Mauritus , Reunion yms.


    • monesti matkustanut

      Finnairin suorat lennot lähelle ovat Hong Kong ja Bangkok, mistä edullisemmat(kuin RyanAir) jatkoyhteydet Cebu Pacific Air.com :sta. Pidemmät matkat - viisumi Tukholmasta tai jatkoanonta Filippiineiltä Bureua of Immigration (hinta noin 2020 pesoa, pesot kannattaa vaihtaa paikan päällä tai nostaa rahaa visa-electrolla, euro n. 62 pesoa).
      Jätä väliin Manila, et menetä mitään suuntaamalla matkan suoraan Cebuun, joka on Filippiinien toinen kansainvälinen lentokenttä. Mikäli et halua tutustua kaupunkielämään niin suuntaus laivalla Bohol-saarelle, sen kierto vie päivän ja on hieno elämys ja jos pidät rannalla ihon grillaamisesta ja sukeltamisesta, saapuessasi satamaan on siinä pienempi saari, mistä löytyvät monet rantahotellit. Huom! Tarkista ensin sää, isommalla tuulella kaikki laivavuorot eivät kulje ja eikä sukeltaminenkaan onnistu. Tarvittavat rokotukset voi tarkistaa matkanjärjestäjien sivustoilta yleensä. Sadekautena moneen Aasian paikkaan tarvitaan Japanin aivokuume eli aivokalvotulehdus rokotus. Molemmat hepatiitit kuuluvat kaukomatkailijan perusrokotuksiin.
      Hotellien hinta riippuu tasosta, itselleni on löytynyt 900-1400(14-23euroa) peson ilmastoidut huoneet, joissa on turvallista säilyttää matkatavarat.
      Englannin kielen taitoisille suosittelen erittäin edullista Vietnamia omatoimimatkana, hinnat; hotellit 10-20 dollaria, 1 päivän kieroajelut 10 dollaria, Hanoista Saigoniin(paikalliset käyttävät mieluummin vanhaa nimeä, matka myös toiste päin)3 kuukauden bussilippu 5 välipysähdyksellä(pääset tutustumaan koko maahan omalla aikataululla) n. 1.700 km 25 dollaria, ruoka ja paikalliset juomat ovat erittäin edullisia ja parempia kuin Filippiineillä, tosin Filippiineillä pärjää paikallisten kanssa englannilla. Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä [email protected] osoitteeseen suoraan.

      • Sabang

        Vietnamissa englannilla?? Kyllä siellä Saigonin seudulla sen puhuminen paikallisten keskuudessa aikavähäistä on ollut. Kyllä pohjois- Filippiineillä sitä paremmin hallitaan, juuri Tagalogin kielisillä alueilla. Mitä etelämäksi mennään sitä huonommin sitä puhutaan. Visayaksen kieliset alueet. Visayas on lähempänä espanjaa. Tuosta ruuastakin olen hieman erimieltä, kyllä Filsujen meriruuat ja sika on hyvää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      101
      970
    2. 60
      893
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      645
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      61
      639
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      548
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      46
      494
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe