Ongelma sormuksen koosta

Kihlauksen ensikertalainen

Haluaisin kihlata avovaimoni, mutta kuinka tiedän, minkä kokoinen sormus on hänelle sopiva. Ei sitä voi kysyä, jos haluaa säilyttää kihlauksen yllätyksellisyyden.

Kuinka selvitän asian? Mitä teen?

9

2740

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kihlauksen ensikertalainen

      Vaimokkeella ei ole muita sormuksia. Hän on sporttisen hoikka, jos se nyt kertoo jotain sormuksen koosta.

    • Kihlauksen ensikertalainen

      Sopiiko siihen laittaa timanttia vai vasta vihkisormukseen?

      • niin ei tule sutta

        Perinteinen tapa on ollut, että kihlasormus on sileä rengas. Osta sellainen, ne eivät maksa kovin montaa kymppiä. Katsele vähän tulevan kihlattusi sormuksia, että tykkääkö enemmän hopeisista vai kultaisista ja jos käyttää esim. pelkästään hopeisia koruja, niin sitten kannattaa ostaa valkokultainen kihla.

        Jos ostat monimutkaisen kihlasormuksen, se ei välttämättä käy yksiin morsiamesi maun kanssa eikä sovi yhteen tulevan vihkisormuksen kanssa (jonka tyttiksesi haluaa taatusti valita itse).


    • ........

      Ehkä kannattaa kosia ilman sormusta, niin tyttöystävä saa mieleisensä ja oikean kokoisen sormuksen. Mutta jos välttämättä haluat ostaa sormuksen valmiiksi, sormuksen voi käydä myöhemmin suurennuttamassa tai pienennyttämässä. Niin kultasepänliikkeessä tehdään muutenkin, jos oikean kokoista sormusta ei hyllystä löydy.

      Minulla on kihlasormus usealla timantilla, mutta nämähän ovat puhtaasti makuasioista.

    • niin se käy

      Kihlaa tuleva morsmaikkusi tuohi-, kukkapunos- tai muulla vastaavalla kertakäyttösormuksella ja ostakaa oikeat sormukset yhdessä. Ja jos välttämättä haluat sen oikean sormuksen jo kosintaan, osta kaivertamattomana ja sovi liikkeen kanssa että voit vaihtaa sen isompaan / pienempään tarvittaessa.

      Timanttia saa olla jos haluaa, mutta ennen kuin ostat yhtään näyttävämpää ja kalliimpaa sormusta niin kannattaa olla varma morsmaikun mausta.

    • sitä

      sormusta siihen kihlaukseen tarvita, kosit vain ja jos suostumus tulee, olette kihloissa, ja sitten aikanaan menette naimisiin. Voihan sen sormuksen sitten myöhemmin ostaa, jos tahtoo, mutta ei sitä todellakaan tarvita.

    • Mimmu -81

      Mun mies oli toiminut niin, että oli saanut sormusliikkeestä sellaisen reikäviivottimen lainaan, ja yöllä nukkuessani oli testannut sillä oikean koon. Onnistuu siis jos morsmaikkuehdokas on yhtä sikeäuninen kuin minä :)

      Ja sopiva sormus tuli, tosin itselleen mies oli ostanut sitten liian ison sormuksen jota ennen kaiverruksia piti vielä vähän pienentää :D

      • niitä sormuksia

        pienentää tai suurentaa?


      • otetaan
        niitä sormuksia kirjoitti:

        pienentää tai suurentaa?

        pala pois jos pienennetään ja juotetaan uudestaan kiinni sekä tietenkin viimeistellään. Suurennettaessa ilmeisesti lisätään tavaraa, tästä ei niin selkeää tietoa minulla.:D joka tapauksessa sormus ei kuitenkaan mene pilalle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      1980
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      746
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      631
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      614
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      531
    Aihe