Oraksen juoksutusputkessa vikaa

jeppejoonas

Suihkun vedenjuoksutusputkessa on ylösvedettävä nuppi, jolla vesi vaihdetaan tulemaan hanan sijasta suihkusta. Mikä tuossa nupissa kuluu tai likaantuu kun nyt hanaa avatessa myös suihkusta tulee vettä? Ei auta, vaikka nuppia yrittää painaa alaspäin. Voiko tuota korjata mitenkään? Aparaatti on pari vuotta vanha, joten ei luulisi että käyttötunnit ovat tulleet täyteen.

3

437

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mate

      Itsellänikin on vähän reilut 2 vuotta vanha Oraksen Optima suihkusekoittaja jossa täsmälleen samat oireet.
      Lisäksi suihkuttelun aikana vesi alkaa kylmenemään eikä juuri auta vaikka vääntäisi kuumemmalle. Viereisestä lavuaarin hanasta saa samaan aikaan niin kuumaa kuin haluaa eli tulevan veden jäähtymisestä ei ole kyse.

      Kaverilla suunnilleen saman ikäinen Optima joka taas lykkää liian kuumaa. Säädin pitää olla aivan kylmällä ettei polta itseään.

      Asiasta toiseen: Tilasin putkarilta patteriventtiilien vaihdon ja heppu suositteli Danfossia. Ei suostu mielellään asentamaan Oraksen romuja kun niihin tulee kuulemma aika paljon vuotoja.

      Että sellaista on Oraksen laatu.

      • ja muidenkin sekottajat kyllä jumiutuvat jos vesi ei ole täysin puhdasta.Kalkki esim.on selvä oireiden aiheuttaja.Oraksen patteriventtiileiden vuodot johtuvat yleensä yhdidtäjistä.Mikäli käytetään vain kovia yhdistäjiä niin vuodot on 0.


    • 5 vuotta

      sitte vaihdoin uuden nupin,ei ollu kallis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      109
      1027
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      935
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      59
      871
    4. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      797
    5. Miten nainen käyttäytyy kun näkee sinut?

      🤣
      Ikävä
      52
      754
    6. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      274
      710
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      104
      623
    8. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      566
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      552
    10. Rönttä-Volvo

      Onko muut panneet merkille kylällä rallikuskia larppaavan nuoren miehen ja allaan mustan V70 Volvon? Ajaa kuin heikkopäi
      Haapavesi
      17
      537
    Aihe