Miten on mahdollista, että KOPU voi monopolinsa avulla pitää ryöstö hinnoitteluu laajakaistapalveluissa? VLP laskee vuoden alusta hintoja ja yhteysnopeudet paremmat mitä Kokkolassa.
Omistaako KOPU koko verkon, kun ei kilpailua ole?
Ensimmäinen kilpailija kun tulee, niin joukkokato käy nykyisellä palvelun tarjoajalla..sikamaista..nöf nöf
Internet/Laajakaistapalvelut Kokkolassa.
14
1104
Vastaukset
- nylkyrifirma
josta ei pidä palveluja ostaa..
- willi
http://www.sonera.fi/Laajakaista/Laajakaista kotiin
tuolta saa vuodeksi suht´hyvän tarjouksen..saa modeemit yms. Yhteysnopeuden hinta seuraavaksi pykälää halvemman mukaan. En tiedä kuuluuko Kokkola tarjouksen piiriin?- hoihjlkj
Ei ainakaan saa Sonera laajakaistaa..
- ............
Soneraa ei saa kovin usein omakotitaloalueille, kerrostaloihin voi saada. Elisalle Kopu vuokraa ilmeisesti verkkoa, mutta toki Kopun toimitusajat ovat kilpailijaa lyhyempiä. Itse vaihdan Kopuni ihan kohta Elisaan, sen verran hintaeroa kuitenkin on...
- www.elisa.fi
Käyppäs tuolla tarkisatamassa, saako osoitteesi yhteyden. Nyt menossa tarjous kampanja, 8mb yhteys 2mb yhteyden hinnalla jne.
www.elisa.fi- H2O
megaa omakotitaloon. Kokkolanpuhelimen linjat pajua, tms esihistoriallista ainetta.
Kahteen megaan riittää kyllä, elisaltakin. Soneran mukaan osoitteeseemi ei saa laajakaistaa.
- H2O
Nettimittarin mukaan nyt saamani 2 megan yhtey on hitaimmillaan ollut 600 mutta yleensä näyttää pyörivän tuossa 1800 tuntumassa.
Aika pian näköjään kytkettiin, kun tilattaessa arvioivat menevän kolmekin viikkoa. Hintahan on nyt vuoden sama kuin megan kaistalla. - totuus liian pienell
Anvia kusettaa köyhiä opiskelijoita.
Liittymä on VAIN 3 kk. edullinen, sitten hinta pomppaa. - Mustikkasoturi 69
Itsellä tulee lasku 2kk välein niin aina on eri hintainen. Valitin siittä tottakai ja jos laskee nopeuttaa niin joutuu maksamaan lisämaksuja. naurettavaa touhua. Sain sitten vuodeksi puoleen hintaa netin, mutta nyt katsonut niin on joku kampanja et puoleen hintaan :D seki vielä saivat kusetettua.
Itselläni on 5megan netti. Saako mistään muusta firmoista vähän halvemmalla? laajakaistaa tarkoitan, koska tikku ei toiminut kirkonmäellä ollenkaa ja muutenkin se on huono saamaan yhteyttä. - Kyllästynyt.
Eipä Kokkolassa saa, Anvialla on monopoli ja sen näkee hinnoissa. Anvia on hinnoittanut verkkonsa käytön sellaiseen hintaan että kilpailua ei pääse tulemaan.
http://www.digitoday.fi/yhteiskunta/2013/08/27/viranomainen-huolissaan-laajakaistan-hinta-uhkaa-nousta/201311889/66- jonesy_
ANVIA on kyllä kallis, itelle kans kelpaa vaan sellanen netti että sivut nyt eikä minuutin päästä... joku ~45€ saa tästä lystistä maksaa. Soneralla sama netti 30€, ja näköjään saa tähän keskustan tuntumaan... kohta vaihto eessä :-)
- epätietoinensysmästä
Kokkolassa olisi hyvät markkinat muillekin laajakaistan toimittajille mutta miksi Kokkolan seutu ei kiinnosta? Onko tulossa jotain mitä kuluttajat eivät tiedä ja siksi muut toimittajat eivät tule Kokkolan alueelle...?
- Voikunsaiskuidun
Joo...mokkulat.
Taitaa olla Anvian hinnoittelu operaattoreille semmoinen, että ei kannata muiden palveluita edes yrittää tarjota kiinteän verkon kautta. Oman verkon rakentaminen taas on tolkuttoman kallista eikä täällä kukaan halua tietenkään mitään mistään maksaa.
- qwertyläinen
Anvia taloyhtiö laajakaista 50M ,Herman Renlundinkatu, hinta 19,90 eur kuukaudessa.
Tämmöinen minulla on, ei kallis.
Todellinen nopeus tällä hetkellä 17M / 4.5M.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803