Erva Jaakkima

Tietämätön?

Ajateltiin avovaimon kansssa laittaa esikoiselle vanhahtava nimi Erva ja toiseksi nimeksi tutumpi "vanha nimi" Jaakkima. Kysyisimme nyt, että ovat nimet teistä muista liian erikoisia/vanhahtavia. Esim kiusataanko lasta koulussa?

14

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkakimppu I

      Ervo Jaakkima olisi parempi. Se kuulostaa enemmän miehen nimeltä, eivätkä molemmat nimet pääty a:han.

      • Täti

        Minustakin Ervo olisi parempi kuin Erva.
        Jaakkima käy toiseksi nimeksi kyllä.

        Ei sitä voi etukäteen tietää, kiusataanko lasta nimestä.
        Siihen vaikuttaa paljon vanhempien suhtautuminen erikoiseen nimeen.
        Lapset eivät itse tiedä, onko joku nimi outo vai ei.
        Kaikki nimethän ovat lapsille uusia, kun kuulevat ne ensimmäistä kertaa.


    • himpulanvimpula

      Omalle lapselleni voisin kuvitella antavani erikoisen nimen, mutta sen eteen tulisi kutsumanimeksi joku tavallisempi. Itse en siis antaisi lapselle kahta erikoista nimeä.

      Ervasta tulee lähinnä mieleen iljettävät toukat (engl. larva). Jaakkima on ihan kiva toisena nimenä. Itse laittaisin sen eteen esimerkiksi nimen Erno.

      Voin kuvitella, että kun vanhemmat saavat nimilistaa päiväkodista/koulusta, niin monen kotona vanhemmat ihmettelevät ääneen, että "onpas tuolla pojalla erikoinen/hassu nimi". Lapsethan itse eivät pidä mitään nimiä hassuna, ennen kuin heille joku kertoo, mikä on "tavallinen" nimi ja mikä "erikoinen/omituinen". Tietysti sitten jossain vaiheessa oppii itsekin tajuamaan, mikä nimi on yleinen ja tavallinen ja mikä harva ja siksi erikoinen, mutta se on sitten myöhemmin se. Ei sitä voi etukäteen tietää kiusataanko lasta (nimestä) koulussa vai ei.

    • huomasin, että

      tuossa jotkut ehdottivat, että Ervo olisi parempi kuin Erva.
      Minunkin mielestä muuten, mutta Ervosta tulee mieleen pervo, p vain siihen eteen. tulipa vain mieleen, kannattaa nuokin ottaa huomioon jos on tuontyylisiä ikäviä sanoja mitä helposti nimestä saa.
      Esim. Siiri-nimestä minulle tulee vastaavasti hieman mieleen siili, mutta koska siilissä ei ole mitään pahaa niin se ei haittaa. Pervo on taas hyvin ikävä sana.

      • ....

        Ervosta tulee ikävä kyllä heti mieleen pervo. Se on takuuvarma kiusaamisen aihe. Joten siksi en ikinä voisi ko. nimeä antaa lapselleni. Mieluummin Erno, Arno tai Arvo. Jaakkima -nimestä en ole taas koskaan pitänyt.


    • Daadaa

      ..miestä pahenna jos ei mies nimeä.

      Omaan korvaan nuo molemmat nimet kyllä kuulostavat oudoille. Ensimmäiseksi tulisi varmaan mieleen että onko perhe virolainen kun on tuon niminen poika.

    • .Lise.

      Ei ole minun makuuni kumpikaan nimi. Erva on muuten vain outo ja Jaakkimasta tulee mieleen kaakki. Nyt kun joku sanoi tuon larva-jutun, niin kuvittelen nyt itsekin ällöjä toukkia.

      Anteeksi suorasukaisuuteni, mutta kun mielipidettä kysyttiin...

    • kissus

      Erva on naisen nimi (Suomessa tosin vain 9 naista on saanut tämän nimen, yhdellä miehelläkin on nimenä Erva, mutta hän on syntynyt 1900-luvun alkupuolella ennen nykyistä nimilakia). 1900-luvun alkupuolella ja sitä ennen on monia naisen nimiä annettu muutamalle miehelle ja samaten miehen nimiä naisille. Nimet eivät ilmeisesti vielä tuolloin ole vakiintuneen kummallekaan sukupuolelle, kuten nykyisin on miltei kaikkien nimien kohdalla. Vrt. taannoinen Keijo-Liisa keskustelu/ihmettely,

      Tämän tyyppisistä nimistä useimmiten voi arvella naisen nimeksi sen, joka päättyy kirjaimeen a ja miehen nimeksi sen, joka päättyy o-kirjaimeen. Ervo on kohtalaisen käytetty miehen nimenä (lähes 100 kantajaa).

    • öövapöövasööva

      Erva on naisen nimi ja Ervo miehen. Pankaa nimeksi Erv niin henkilö voi tarpeen vaatiessa lisätä vokaalin, jos vaikka sattuisi vaihtamaan sukupuolta jossain vaiheessa. Kätevää, eikö?

    • Tietäjä123

      Erva on tosiaan naisen nimi Suomessa. Että en ihan heti pojalle sitä nimeä antaisi.

    • Parempion

      Erno Jousia

    • fsstseye

      Miten olis Erva Kyrvä.

    • Hillotolppa

      Slerba (P)ervo

    • tewteywe

      Trollihan tuo aloitus on, Erva on naisen nimi. Ervo taas, no, jokainen arvannee että siitä jauhetaan skeidaa koulussa aamusta iltaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 75
      1131
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1124
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1014
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      968
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      727
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      53
      634
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      632
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      567
    Aihe