YLE maksukortin taakse, miksi ei?????

YLE ei uskalla moiseen lähteä, koska tietää että niiden korttia ei osta kukaan.
Siitähän tässä on kysymys.
YLE vaan itkee että asiakasrekisterit auki.

mutta siihenhän se menee että YLEn on joko lopetettava lapsellinen jankutus TV-maksusta, tai alettava lähettää kunnon ohjelmia ja laittaa kanavat maksukortille.
Mutta kun ei pystytä/haluta parantaa ohjelmia vaan tarkoitus on kerätä kaikilta rahaa että saadaan musiikkitaloja ja muuta paskaa niin täytyy vaan hölmönä vaatia kaikilta tv-maksua.

Omille kintuilleenhan kusevat, siitä vaan!
5431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

rahoitukseen ollenkaan sori vaan.sen maksaa helsingin veronmaksajat.

Äänestä

Maikkarin, Subtv:n, Nelosen, Jimin, The Voicen ja Urheilukanavan kaikkien vapaasti katseltavaksi, ilman minkäänlaista korttia! Ja myös nykyisten maksutv-kanavien katselu tulisi sallia ilman että joutuu tekemään sopparin myös Ylen kanssa!

Eli EI mitään Yle-korttipakkoa sitten jos tuo kortti kerran tulee! Vaan VAIN ne jotka haluaa katsoa YLEN antia joutuisivat hankkimaan YLE-kortin tai jos olemassa oleva maksukortti niin liittämään sen siihen. Nykyisinhän voi esmes Canal Digitalin korttiin liittää myös PlusTV:n palvelut ja toisinpäin. Näin molempien maksutv-operaattoreiden palveluiden seuraaminen onnistuu myös yhden korttipaikan boksilla.

Äänestä
  • Ei katselukorttipakkoa. Sehän on sama asia kuin TV-lupamaksu...

    Siitä maksat mitä katsot. Nykyiset maksukanavat voivat ottaa YLEn kanavia kanavatarjontaansa yksi kanava kerrallaan.

    Siitä maksat mitä katsot.

    Äänestä

nenäänsä pidemmälle, mihinkä se kortti laitetaan, taasko jouduttais ostamaan uusi härveli ja jos perheessä on useampi tv mitenkä sitten, joutuisiko ostamaan niin monta korttia, kuljettamaan sitä kesä asunnolle mukanaan.

Siksi ihmiset eivät halua maksaa lupaa kun tulee niin tautisen huonoa ohjelmaa, uusintoja tuntuu olevan paljon ja sitten halpaa viihdettä.

Hullua vouhotusta koko juttu. Lähdettiin etunenässä digi aikaan ja sitten itketään kun ihmiset eivät riemusta kiljuen tulleetkaan mukaan.

Tulee mieleen entiset ajat kun jossain oli tv ja siellä käytiin katsomassa jos tuli mielenkiintoista ohjelmaa, sittenkö mentäis kylään samalla meiningillä.

Äänestä
  • .. juuri sitä varten ole se kortinlukija että sinne kortin voi tunkea. Korttipaikka puuttuu vain kaikkein halvimmista 40 euron bokseista. Jos ei 60 euron boksiin ole varaa niin sitten ei ole varaa YLE-kortin maksuunkaan joten turhaa vikinää.

    YLE:n ohjelmat ovat pääsääntöisesti surkeaa mummoviihdettä. Firmalla ei ole mitään tarvetta tarjota kunnollista ohjelmaa kun rahaa tulee joka tapauksessa. Pistäkää ihmiset TV-maksu poikki niin saadaan eduskunnan pelleihin vauhtia ja päätöksiä vähän nopeammin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aserpaitsan kirjoitti:

YLE ei uskalla moiseen lähteä, koska tietää että niiden korttia ei osta kukaan.
Siitähän tässä on kysymys.
YLE vaan itkee että asiakasrekisterit auki.

mutta siihenhän se menee että YLEn on joko lopetettava lapsellinen jankutus TV-maksusta, tai alettava lähettää kunnon ohjelmia ja laittaa kanavat maksukortille.
Mutta kun ei pystytä/haluta parantaa ohjelmia vaan tarkoitus on kerätä kaikilta rahaa että saadaan musiikkitaloja ja muuta paskaa niin täytyy vaan hölmönä vaatia kaikilta tv-maksua.

Omille kintuilleenhan kusevat, siitä vaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu