Milloin pellit

On tässä miehen kanssa lämmitelty kaminaa ja meillä on erimiellisyyttä siitä milloin kaminan peltit saa laittaa kiinni. Mielestäni mieheni laittaa ne liian aikaisin. Kun pesä on kohenneltu ja hiilet pudotettu sinne alas (hiilille on kippo siellä tuhkaluukun takana) niin mies laittaa peltit kiinni, vaikka siellä tuhka-astiassa kiiluu kekäleitä. Minä taas odottelen että se tuhka-astia on aivan musta. Kumpikohan meistä on oikeassa ? Sinne tuhka-astiaan sopii aika paljon sitä tuhkaa ja sillon varsinkin kun se alkaa olla aika täynnä, minua pelotttaa, että tulee häkää, kun niitä kyteviä kekäleitähän voi olla siellä alempana tuhkan seassa, mihin ei näe.
113955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Liekeistä syntyy häkää, mutta ei kekäleistä.
Ei siinä kaminassa kuitenkin niin iso ero on milloin laittaa pelti kiinni kuin niissä yleensä ei ole mitään varaavaa massaa.

Äänestä
  • Taas täällä on niitä joita saa varoa. Riittävä hapen saanti estää häkän muodostumisen. Vajavainen palaminen vaikka liekit näkyy voi muodostaa häkää. Häkäkaasuttimen toiminta perustuu vajavaisuuteen ilmansaannissa.

    Paras on poistaa tuhkat peltiämpöriin ja viedä pihalle ja sitten pellit kiinni.

    Äänestä

minkäänlaista liekkiä ei saa näkyä ! ,itse laitan pellin kiinni siinä vaiheessa kun "sininen"liekki on hiipunut , mutta kekäleitä vielä on

Äänestä


  • Nimetön kirjoitti:

    40 vuotta olen toiminut kirjoittamallani tavalla ja vielä olen hengissä !! , pelaile sinä vaan mittareidesi kanssa , minä luotan kokemukseen !

    Tuttavalla oli samanlaiset tavat. Sitten sen vaimo hankki varoittimen vaikka ukko tuumasi, jotta turhaan ku kyllä hän 40-vuoden kokemuksella osaa laittaa pellit kiinni. Ei visiin osannu kun tavat muuttui....

    On muillakin
    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000009&posting=22000000031366435

    Äänestä

  • Hiilimonoksidi eli häkä on nimenomaan hiiliyhdiste ja muodostuu hiilen vajavaisesta palamisesta. Ne liekit sisältävät vain kaasumaisessa muodossa olevia hiili ja vety kaasuja. Hiili ei palaessaan juuri kaasuunnu, mutta vähässä hapessa muodostaa häkää. No jonkun verranhan sitäkin ihminen sietää, mutta päänsärkyä ja väsymistä voipi tulla, jos pellit lykkää kiinni, kun kekäleitä tai palavia hehkuvia hiiliä on tulipesässä. Meillä pellit pannaan uunissa kiinni, kun pesässä on vain muutamia sokeripalan kokoisia hehkuvia hiiliä ja nekin pudotetaan tuhkapesään, josta vie häkäputki piippuun. Jos haluaa polttaa hiilet loppuun, kannattaa pitää pelti täysin auki ja vetoa pienentää, niin lämpö ei karkaa ulos, eikä häkää tule sisälle, vaan se pääsee piippuun. Kannatta muistaa että häkäänkin kuollaan vain kerran elämässä.

    Äänestä

Kyllä sen pellin voi laittaa kiinni silloin kun ei ole hiilet enää kyteviä, siis saa ne hehkua vielä, mutta ei mitään liekkiä. Parempi on varttua siitä hetkestä vielä 10 min. kun on päätellyt turvalliseksi sulkea pellin. Reikä pari pellissä on hyvä kikka !

Häkä varoitin voi pelastaa henkesi ja maksaa noin 30-40 euroa, hanki sellainen.

Ne tuhkat sieltä laatikosta sitten jäähtyneinä kannelliseen metalliseen astiaan joka on ulkona ja eristetty palavista materiaaleista !

Äänestä

Hauska huomata että samasta asiasta väännetään muissakin perheissä. Olemme vaimoni kanssa tavanneet vuoroin tulipesän valmistajan ohjetta kyseisesä asiasta ja jostain syystä ymmärrämme sen aina eritavalla. Nyt olemme kuitenkin päätyneet kompromissiin: Kun palaminen on siirtynyt hiillosvaiheeseen laitan savupeltiä hieman pienemmällä. Palamisilman imuäänestä kuulee milloin vetoa on liikaa (liiallinen veto aiheuttaa voimakkaan tuulen viiman äänen). Liika veto siirtää siis lämpöä 'harakoille'. Hiilloksen hiipuessa kohennen sitä hiilihangolla ja avaan tuhkaluukkua, jotta arinan alta tuleva primääri-ilma hehkuttaisi hiilet mahd. nopeasti loppuun.
Lopuksi rassaan tulipesän tyhjäksi (tuhkat arinan läpi 'tuhkakuppiin'. Tämän jälkeen suljen savupellin. Tuhkan seassa saattaa olla vielä jotakin hehkuvaa (?), mutta ainakaan vielä ei yksikään häkävaroitin ole vinkaissut. Varoittimia meillä on lähes joka huoneessa (sekä häkä- että savuvaroittimia). Tulipesän läheisyydessä useampia. Lisäksi talossa on koneellinen ilmastointi, joka poistanee muutamasta kekäleestä syntyneet kaasut.

Äänestä
  • Miksi sinä näin teet ?

    " Lopuksi rassaan tulipesän tyhjäksi (tuhkat arinan läpi 'tuhkakuppiin'. "

    Mikä ihmeen tarkoitus ja merkitys tuolla on ?
    En näe mitää syytä toimia noin, itse rassaan ne sinne vasta kun seuraavan lämmityksen aluksi ja tyhjennän tuhka astian jos on tarpeen.

    Ei ennen ollut pönttöuuneissa mitään arinoita tai tuhka astioita. Kyllä tuli tuhansia kertoja lämmitettyä uuneja.

    Äänestä

  • Miksi noin toimit kirjoitti:

    Miksi sinä näin teet ?

    " Lopuksi rassaan tulipesän tyhjäksi (tuhkat arinan läpi 'tuhkakuppiin'. "

    Mikä ihmeen tarkoitus ja merkitys tuolla on ?
    En näe mitää syytä toimia noin, itse rassaan ne sinne vasta kun seuraavan lämmityksen aluksi ja tyhjennän tuhka astian jos on tarpeen.

    Ei ennen ollut pönttöuuneissa mitään arinoita tai tuhka astioita. Kyllä tuli tuhansia kertoja lämmitettyä uuneja.

    Kuten aiemmin kerroin olen joutunut taipumaan kompromissiratkaisuun avioliiton onnellisuuden ylläpitämiseksi. Tämä rassaus tehdään, jotta vaimoni näkee ettei tuhkan alla ole piilossa hiilloksia. Eli että savupeltiä ei suljettaisi liian aikaisin. Joskun olen kyllä itsekin yllättynyt miten musta pesä muuttuu vielä punaiseksi pienellä rassauksella. Myös itse olen ollut tätä rassausta vastaan, koska operaation yhteydessä huoneilmaan pääsee pienikokoista tuhkaa ja pienhiukkasia, jotka ovat tod. näk. terveydelle haitallisempia kuin muutaman hehkuvan hiilen tuottama hiilimonoksidi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinni...... kirjoitti:

On tässä miehen kanssa lämmitelty kaminaa ja meillä on erimiellisyyttä siitä milloin kaminan peltit saa laittaa kiinni. Mielestäni mieheni laittaa ne liian aikaisin. Kun pesä on kohenneltu ja hiilet pudotettu sinne alas (hiilille on kippo siellä tuhkaluukun takana) niin mies laittaa peltit kiinni, vaikka siellä tuhka-astiassa kiiluu kekäleitä. Minä taas odottelen että se tuhka-astia on aivan musta. Kumpikohan meistä on oikeassa ? Sinne tuhka-astiaan sopii aika paljon sitä tuhkaa ja sillon varsinkin kun se alkaa olla aika täynnä, minua pelotttaa, että tulee häkää, kun niitä kyteviä kekäleitähän voi olla siellä alempana tuhkan seassa, mihin ei näe.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu