viini/olut

hauksi 3.1.08

Löytyykö? Juotavia valko- tai punaviinejä.
Entä oluet? Onko hyviä paikallisia, löytyykö heinäkenkät ja millerit.
Muchas gracias.

4

1616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Calor

      Panaman viinikulttuuri on melko alkeellista, koska siellä ei juurikaan tuoteta omia viinejä. Esim Costa Blancassa ei juuri mitään viinejä saa. Toki ruokailun yhteydessä voit tinton tai blancan pyytää, mutta varsinkin valkkari on järkyttävän makeaa. Cervezat ovat sen sijaan aivan kelvollisia, Atlantis miedompi ja Balboa hieman vahvempi.

      • hauksi

        tämä auttaa juomatilauksen tekemiseen lennolle.


      • Calor
        hauksi kirjoitti:

        tämä auttaa juomatilauksen tekemiseen lennolle.

        Jos teillä on yhdistelmä matka, eli menette ensimmäisiksi päiviksi Panama cityyn, ja ehkä vielä Decapolis hotelliin, niin Multicentrosta löytyy kiva pieni viinikauppa, kohtuullisella valikoimalla. Siellä on myös jonkinverran väkeviä ja hieman oluita. Tosin esim. shamppanja oli mielestäni kovin hinnakasta verrattuna muuhun hinta tasoon. Etelä-Amerikkalaiset viinit sen sijaan tosi edullisia.


    • Nimetön

      Heippa!
      Olimme avomieheni kanssa (olemme molemmat 40 ) Panamassa Costa Blancassa Hotel Royal Decameronissa 20.12.07-3.1.08. Ihan mukava reissu!
      Paikallinen olut on ihan kelvollista. Ravintoloissa tarjottava all inclusive valko- ja punaviini ei meitin makuhermoille istunut (paitsi ravintola la Canalin valkoviini oli juotavaa). Joistain ala carte ravintoloista (ainakin Pesca del Diasta) on myös ostettavissa viinejä - ei kaikista. Mutta kaupastakin voi ostaa viiniä mukaansa ravintolaan, pyytää avaamaan siellä ja valkoviinillekin saa pyytäessään coolerin. Eli siinä mielessä eri meininki kuin Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe