Miksi

ei näytä fonttia oikean kokoisena.
Kaksi, Explorer ja Opera on saman-näköisiä, mutta tämä "paljon kehuttu" firefox näyttää tekstin pienemmän näköisenä. Sama fonttikoko kaikissa selaimissa. Olisiko vanhaa Netscapea vielä jäljellä.
2228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ei ole mitään "oikean" kokoisen fontin standardia.
Mistähän moinen käsitys on peräisin?

Äänestä
  • kyllä ihan hyvä.
    Se on ihan hyvä kysymys tuo, että mikä se lopullinen fonttikoko on. Mutta onko se todella nuin vaikeaa, tämä nykyinen "standardi".
    Ei kukaan oikein kunnolla noudata kaikkia sääntöjä.
    No eiköhän me kuitenkin pärjätä tämän kanssa, vaikka kyllä se työtä tekee.
    Tapelkaa mahottomasti montako millie se saa olla näytön korkeudesta (And resoluutio and pikseli ja kaikki muut mitkä vaikuttaa asiaan).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


firefox_selain kirjoitti:

ei näytä fonttia oikean kokoisena.
Kaksi, Explorer ja Opera on saman-näköisiä, mutta tämä "paljon kehuttu" firefox näyttää tekstin pienemmän näköisenä. Sama fonttikoko kaikissa selaimissa. Olisiko vanhaa Netscapea vielä jäljellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu