Onko kokemuksia kyseisistä tuotteista?
Tätä Lencoa myy Citymarket ja Pixmania, Numarkia Hobby Hall. Lenco maksaa satasen, Numark 169 euroa. Itselläkin satoja vinyylilevyjä, jotka haluaisin polttaa CD-ksi. Kiitos etukäteen testanneille!
Tätä Lencoa myy Citymarket ja Pixmania, Numarkia Hobby Hall. Lenco maksaa satasen, Numark 169 euroa. Itselläkin satoja vinyylilevyjä, jotka haluaisin polttaa CD-ksi. Kiitos etukäteen testanneille!
Vastaukset 22
Vanhimmat
jos noista kahdesta olisi pakko valita ottaisin
Pro-ject debut III usb'n 369€ (sisältää myös RIAA-etusen).
Pro-ject on soittimena ihan eri tasolla kuin nuo halpikset. Myös Stanton T90 USB on asiallinen työkalu tuohon käyttöön, se on samaa hintatasoa ja siinä on kolmaskin nopeus jos haluat siirtää savikiekkoja.
Kyllä se vinyylien polttaminen onnistuu ihan millä tahansa levysoittimella, ei tarvita USB mallia.
Kunhan signaali vain on line tasoinen, joko minkä tahansa (vanhemman) vahvistimen tape rec/vastaava lähdöstä tai käyttämällä erillistä RIAA korjainta.
Ilmaisia nauhoitusohjelmiakin on.
http://www.nch.com.au/software/soundrec.html
Ja äänitykseen käyvät myös ilmatteet Audiograbber ja Audacity.
Kysymys kuuluikin.Kumpi?Ei mitä muita on olemassa.Lencossa on myös etuvahvistin.
Kiitoksia neuvoista, mutta ostin nyt sen LENCO L-3866USB-n ja aivan hienosti pyörii! Mulla jo lähes 10 vinyylilevyä poltettu CD-R-lle! Pitää vain NERO 7-lla poistaa kaikki kohinat. (kohdassa noise reduction LP HISS on valittava). Muuten on erittäin hyvä tuote. Suosittelen.
Hienosti toimii. Ääni on ihan hyvä ja käyttö helppoa. Kun opettelee muutaman asetuksen, niin vinyylien siirto on aika helppoa. Stereoihin en ole kytkenyt, enkä usko että tulee edes kokeiltu, mutta tuo usb puoli toimii hienosti.
Tuosta Lencon *paljonnumeroita*USBstä olisin hysyny että onko tuo hyvä pelkkänä soittimena?
Meneekö tuolla lencolla suoraan muistitikulle koko lp:n puolikas, katkaiseeko tallennuksen kun levy loppuu?
Kannattaako nauhottaakaan audacityllä jos saa hyvää jälkeä suoraan muistitikulle?
Anteeksi mä en ymmärrä miks älppäristä pitää poistaa kohinat ja paukkeet? ne on osa älpeen ääntä ja sielua, toki saat melkeen 99.9% kaikki vanhan musiikkisi teollisesti re masteroituna cd:lle niin miksi pyrkiä samaan omien levyjen suhteen.
mutta jokainen tekee niinkuin tykkää.
ostin minäkin tuon halpalaitteen, mutta kun sen tunkee usb-porttiin niin kone ei mitenkään reagoi siihen. Sitten kun vaihtaa muistitikun, ilmoittaa uuden laitteen löytyneen. Ohjeetkin voisivat olla suomeksi...ainakin käsittääkseni suomessa myytävissä laitteissa pitää olla suomeksi käyttöohjeet.
Puuttuukohan minulta jokin ajuri, ja jos, niin mistä sen voisi saada vai mokailenko muuten vain?
moro juu ostin itekki kyseisen soittimen ja ei toimi kävin vaihtaa liikkeessä takuuseen toisen ja samavika tässä toisessaki ku laitaa levyn pyörimään niin ei kuulukko pelkkää kohinaa ja ku laitan vanhan laakeri vetosen levarin tilalle nii toimii missä vika vai onko niin huono tuuri
ei tunnista kone usb-liitettyä soitinta, mikä vikana? miten saa toimimaan?
Olis kiva jos joku jolla laitteet toimii anataisi vähän meille tumpeloille vinkkiä.Täytyykö laite liittää vahvistimeen jotta saa äänenkin kuulumaan jne? Harmittaa ettei ohjeet ole suomennettu, vaikka niin kyllä pitäisi kuluttajalain mukaan olla.
Siis toivon asiallisia vastauksia niinkuin varmaan muutkin.
ostin ton numarkin ja olin aikaihmeissäni myöskin kun en saanut millään toimimaan.
enpä kuitenkaan luovuttanut ja nyt toimii.
1.5_1_Audio_Driver_for_VISTA hain tämän,koska usbin kun laittoi kiinni tuli ilmoitus virheestä usb audio codec ei kytketty tai ei valtuuksia.
2.FastTrack_V32_5.10.00.5093v2 laitoin myös tämän,mutta en tiedä olisiko varsinaisesti tarvinnut
"homma oli vähän sekavaa"
paremmat ohjeet numarkin levyltä löytyy sitten
niistä asetuksista joita täytyy laittaa vindowsista päälle,"audiopuolelta"
noiden jälkeen ei tullut sitten vikailmoitusta usbista,mutta mitään ei silti kuulunut.
3.audacity ohjelma pitää olla päällä,elikkä kun alat äänittämään,niin silloin kuulet levyltä tulevan musiikin ja kun soitat äänitteen kuulet myös senkin.audacityn options puolelta laitat asetukset niin että molemmat toimii.
4.kun teet sitten mp3:sen ja valitset minne sen seivaat tulee vastaan ilmoitus "lame_enc.dll" eli tarvitsi viellä tämänkin..
hain kyseisen pienen ohjelman netistä.
näillä ohjeilla sitten eteenpäin
käyttöjärjestelmä mulla on sitten VISTA!
Kun nuo kuuluvuudet saa toimimaan jne. on minulla käynyt niin, että molemmat kanavat lähettävät samaa signaalia eli monoa (vaikka asetuksessa 2 stereo). Lopputulos on silloin mono vaikka äänen laatu olisi hyvä.
mulla oli samajuttu,mutta kun aloin äänittää
tuli ilmoitus että haluatko vaihtaa monon stereoksi?
softa jolla äänitin teki ton ilmoituksen
Moi,
onko kokemuksia macistä (intel)?
Ruoholahden Humacin tiskillä tuommoinen oli kiinni iMacissä ja siististi soi. Myyjät ammattimiehiä, että kyselepä sieltä.
Terve!
Sama laite ostettiin isukille lahjaksi, mutta olisi kiva kuunnella vinyylejä koneella ilman että täytyy nauhoittaa. Olisiko mahdollisesti toista ohjelmaa tähän tarkoitukseen?
Pukki toi minullekin Lencon. Kun klikkaa punaista nappia softassa eli ikäänkuin aloittaa tallennuksen, klikkaakin heti perään pausea. Musa jatkuu, mutta tallennus ei.
Itsellä puolestaan ongelmana se, ettei mikään muu äänilaite pelaa Audacityn asennuksen jälkeen.
No ei se nauhoitus sinänsä haittaa, mutta olisi kiva kuunnella ihan vaikka iTunesilla tms.