Hei! Sopiiko kultainennoutaja ekaksi koiraksi?
Kysymys
4
699
Vastaukset
- Nimetön
Riippuu kuka koiraa on ottamassa.
Ja millaisen koiran aikoo "tehdä". Minusta ekaksi koiraksi sopii vielä paremmin joku pieni, ei-yhtään-metsästysviettinen ja helposti koulutettava koira. Koska JOS ongelmia tulee, on isoa koiraa vaikeampi hallita.
Noutajilla helposti ongelmia voi tulla:
-karkailusta
-hihnassa vetämisestä
-yli-innokkuudesta
-pehmeydestä
-ahneudesta (herkut,herkut..)
-joskus itsepäisyydestä
-uimahulluus..?
-metsästysvietti
Nuo ovat vain omia mielipiteitäni. Minä näen paljon noutajia, jotka vetävät ja käyttäytyvät yli-innokkaasti. Myös aggressiivisia noutajia olen tavannut..
Kultsu on helppo kouluttaa, koska
-se on äärimmäisen miellyttämisenhaluinen, nöyristyy heti kun vähän ärähtää ja uskoo yleensä kieltoja hyvin
-se rakastaa kaikkia ihmisiä ja eläimiä, joten kuka tahansa voi motivoida kultsua toimimaan
-se rakastaa nameja, leluja ja huomiota..
-sitä on helppo motivoida
-se on älykäs ja ihmisen kanssa työskentelemään jalostettu koira
-se on luonnostaan ystävällinen
-se ei uhmaa liikaa
-sillä on myös laumaviettiä
Noutaja sopii minusta ensimmäiseksi koiraksi, mutta se PITÄÄ KOULUTTAA, niin kuin mikä tahansa iso koira. Liikaa näkee väärinkoulutettuja koiria, jotka vetävät omistajansa jokaisen vastaantulijan luo..
Kultsu tarvitsee melko pitkiä lenkkejä ja paljon aktivointia, jotta siitä tulisi tasapainoinen.
Se pitää kouluttaa, jotta sen kanssa voi elää hyvin. Kultsu on melko helppo kouluttaa, koska se on usein pehmeä luonteeltaan ja oppii nopeasti ja haluaa miellyttää.
Mutta sillä pitää olla selkeät rajat ja kuriakin.
Kultsut rakastavat kaikkea ja kaikkia..
Minulla on kultsusekoitus.
Jokainen koira kannattaa kouluttaa!
Toiset eivät vain ole siihen tarkoitettu ja toiset ovat helpompia kouluttaa. Kultsukin on ihan mahdoton jos sitä ei kouluta ollenkaan.
Se ei kasva luonnostaan. Metsästysviettiäkin sillä on, joten pitää päättää jo pentuaikana, aikooko metsästää vai ei. Jos ei, pitää alkaa kouluttaa siitäkin jo pois. Kehotan tutustumaan rotuun esim. hoitokoiran avulla. - kauan etsinyt
Heippa!
Jos olisin aikoinaan tutustunut rotuun paremmin, ei meillä muita olisi ollutkaan. Sattumien kautta meillä asustaa nyt 2,5 vuotias kultsu ja päivääkään en vaihtaisi pois. Käytös ja luonne natsaa 100% meidän elämäntyyliin. Edes pentuna meidän vekara ei tehnyt sen suurempia vahinkoja ja muutenkin elämä kultsun kanssa on kuin pientä unelmaa. Siis hanki oma kultaisesi, muuta rotua tulet tuskin kaipaamaan. - Tyttå_94
Sopii, itelläni 7kk kultsi ja eka koira miulla :)
- #=)#
Kultsi on kyllä paras ensi koira!!
Itselläni oli saksanpaimenkoira ja nytten on kultsi noin puoli vuotias! Ollut koko pentuajan tähän asti vapaana pihassa eikä lähe mihkään, ei hauku kuin kerran viikossa jos pihalle tulee tuntematon ja sekin kerran haukku! Aivan mahtava,helppo kouluttaa perus jutut!!! Monella tutulla samanlaista =)
Tommosia huuhaa juttuja ei kannata uskoa mitä noutajista kerrotaan!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091866
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271492En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931356- 631214
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1271089The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut111086Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall218891- 151839
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57793Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20748