Yksinäiset vanhukset joilla on huono liikunta kyky..Heitä pitäisi hakea joulunviettoon koteihin tai seuroihin. Ei pitäisi ajatella etten jaksa tai ei se minulle kuulu. Monet vanhukset tekevät itsemurhia joulun aikaan kun tuntevat itsensä täysin orvoiksi ja heitteille jätetyiksi..
Nyt on tullut aika seuloa..
angi
17702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
akka. Siis toi mun anoppi. sanokaapas miksi vanhemmat ihmiset muuttuvat niin helkatin häijyiksi vanhetessaan?
Se vasan jää monilta huomaamatta!
Ilkeys ei lisäänny se vaan on.
Se on ollut ennenkin sitä.
En usko että hän on ilkeä. Sattuu vaan olemaan teidän keskinäinen ongelma hoitamatta. Tietysti jos hän on sairas voi olla ettei jaksa kaikkea sulattaa. Tai jos hänelle on alkanut Dementtia hiipimällä sekin muuttaa ihmistä ensimmäisenä se ottaa ihmiseltä tunteet muitakohtaan eikä ne tunteettomuudet ole tahallisia vaan hän käyttäytyy kuten tunteeton ja antaa ulos vain niitä asioita mitkä ovat hänelle itselleen tärkeitä. Yritä olla välittämättä jos välität vahingoitat vain itseäsi et häntä. Hän ei enään tiedä mikä on riiteleminen. Sinä voit raivota ja suuttua mielin määrin hän ei tiedä siitä yhtään mitään.
sairastua dementtiaan ja voi miten ilkeeksi voikaan miespuolinen tulla. Vaikkei itsetiedä ilkeydestään mitään. Se on hirveetä heille jotka eivät ymmärrä.
jälleen täällä.
Olen luullut et sua ei enää ookkaan..
Olen välillä pitkiä aikoja pois ja taas katson tänne jos täällä olisi jotain juttuja jotka minua kiinnostavat. Jollei ole niin joskus menen heti pois joskus tulen olemaan hetkenaikaa.
ja kaunis ajatus ja muistutus . Mutta mitä joulun jälkeen, kyllä varmasti yksinäiset vanhukset haluavat liikkeelle jatkossakin, pystyykö sellaista vastuuta kantamaan. Olen hyvin empaattinen, ehkä yliempaattinen luonne: haluaisin auttaa jokaista apua tarvitsevaa ja sehän on mahdotonta: aina jää joku ilman. Tämän ei tietenkään pitäisi estää auttamasta vaikka vain yhtä! Mikä neuvoksi, lähipiirissä tai sukulaisissa ei ole autettavia vanhuksia juuri nyt!?
Olen ajatellut tuota sinun sanomaasi ja olen tullut siihen tulokseen Vaikka vain Jouluna kävisi kylässä niin sekin olisi jotain kuin ei mitään. Mutta aina on mukavaa jokaiselle kun käydään edes kerran kuussa kyläilemässa ja tekemässä jotain mukavaa henkilön kanssa joka on paljon yksin. Minä haluan ottaa opikseni itsekkin meinaan tapasin yhden empaattisen henkilön joka sai minut ajattelemaan samoin kuin hän. Elikä hänellä on joka viikolle kolme käyntiä, eri mummoille ja papoille yksi on CB-invaliidi. Hän käy kaikilla kerran kuussa vaikka tietääkin että se on liian vähän. Mutta nyt tällä konstilla hän on pelastanut monen kuukauden sillä että käy heillä määrättyinä päivinä jotka sopivat valmiiksi.
että käytetään nimitystä Cp-vammainen, ei mikään invalidi.
tulin sitten laittaneeksi väärin kuitenkin. Oli hyvä että huomautit asiasta. Kiitos..
Varmasti moni on sinua kaivannut, kuten vaikka minä. Olet kovin oikeassa. Nyt, kun olen hieman parammassa kunnossa jalkojeni suhteen (paha lonkkavika) , olen ajatellut ottaa yhteyttä seurakuntaan ja tarjoutua vapaaehtoistyöhön, vaikka käytettäväksi puhelinystävänä, jos ei muuten.
Asuinalueellani asuu paljon vanhoja ihmisiä. Tosin monet heistä ovat aika aktiivisia, sikäli kun kaupassa ja pysäkeillä on juteltu. Mutta seuran puute on silti suuri ongelma ja sitä pahempi on kotiavun tarve eli siivoamaan, kaupassakäynteihin, lääkäriin viejiä, harrastuksiin viejiä ym. tarvitaan. Vapaaehtoistyöhön eivät kuulu sairaanhoitotehtävät eikä siivoaminen, mutta muutakin puuhaa on kyllin, kun vain tarjoutuu avuksi.
Olet niin oikeassa kuin olla voi.. Joskus se on parempi kun on muutama ystävä näistä ikääntyneistä ihmisistä kerkiää touhuaan heidän kanssaan enemmän eikä ota niin kovasti voimille.
Ajattelin vaan kun tuolla edellisessä vastasin
että eräällä henkilöllä on joka viikolle kolme eri henkilöä joilla käy kuukauden aikana. Kun on liikaa niin siitä puuttuu sellainen empaattinen lämpö. ei kukaan ihminen ole normaali jos seurustelee kymmenien ihmisten parissa eri aikoina. Paljon parempi on että ollaan kaikki yhdessä.
Hieno ajatus angi, täytyy vaan ottaa huomioon vanhusten entiset tavat viettää joulua. Kaikki ei ole seurallisia, esim lasten hälinä ahdistaa, jopa sukulaisten. Joululaulu- tai hartaustilaisuus sopii osalle, saattajaksi voi tarjoutua.
Itse olen töissä aattona aamuvuoron hoitamassa vanhuksia. Yritän tehdä työpäivästä jouluisamman pukeutumalla jouluisasti jotain punaista päälle ja tonttulakki tietenkin,virkavaatteet jätän kaappiin. Rauhoitan hoitohetket juttutuokioilla, voin juoda vaikka joulukahvit niiden vanhusten kanssa joita omaiset ei hai illaksi joulun viettoon.
Tämä viivästys kun ehdin sulle vastaamaan.
Olet aivan oikeassa tuosta monet nauttivat yksin olosta ja mielellään ovat itsekseen ja muistelevat entisiä hermoille käyneitä joulujaan.
Minä toivotan sinulle työhösi oikein ihanaa Joulua näiden vanhusten joukossa että sinulle jäisi lämmin muisto tuosta ajasta jonka ehdit heidän seurassaan olemaan.
Tämä oli Angi tosi lämmin ajatus näin joulun ai-
kaan ja kun on muutenkin pimeää.Moni huono kun-
toinen vanhus tuntee varmasti olonsa kovin hyl-
jätyksi.
Naapurissani asuu juuri tällainen 82 vuotias
vanhus,tosi virkeä ja hyvä muistinen,mutta lii-
kunta kyky on huono.Käyn aina auttamassa häntä
puunkannossa ja missä nyt voin olla avuksi.
Hänellä on mielestäni hieno harrastus,kun
hän kirjoittelee runoja ja aina jostakin aihees-
ta rallin pätkän.
Hän kirjoitti tällaisen Joulurunon.
Jouluyönä
Äiti Maria,Joosef mukanaan,
verolle panoa varten,menivät Juudeaan.
Ei sijaa heille ollut majatalossa.
Vaan Pyhäpoika syntyi aasintallissa.
Joulun valot välkkyy yöhön pimeään,
Beetlehemin Pyhäpoika,
nukkuu seimessään.
Tietäjät itäisiltä mailta,tuli vieraaksi
kultaa sekä mirhaa he toivat lahjaksi.
Siellä Enkel' kuoro laulaa,
Jumalan kunniaa,kun Messias
on syntynyt tähän maailmaan.
Hyvät joulun odotukset:Jenkaten!
Runosta jonka tuo sinun tuntemasi vanhus oli kirjoittanut. Olen varma että hänellä on laatikot pullollaan runoja ja novelleja sun muuta proosaa. Pyyräppä että näyttää sinulle kätkönsä...
itsekäs, en ajattele juuri nyt kovin paljon muita. Lähipiirissäni on vanhus, joka asuu yksin. Hän ei oma-aloitteisesti ota yhteyttä, vaan odottaa, että muut ottavat. Hänellä on rahaa, mutta ei käytä taksia, vaan odottaa, että muut kyyditsevät. Tämä ei koske kaikkia, mutta monet vanhat ihmiset ovat yksin, koska eivät ole pitäneet huolta sosiaalisista verkostoistaan. Käyn katsomassa kehitysvammaista sisartani. Lapsuuskodissa valmistin joulun lähes 40-vuotiaaksi ja huolehdin vanhemmistani ja sisarestani. Sitten oli oman perheen vuoro. Olen ensimmäistä joulua ilman perheenjäseniä ja omistaudun miesystävälleni. Ensi jouluna voi olla tilanne toinen, teoriassa voi olla jo ensimmäinen lapsenlapsi olemassa. Voisin viettää joulun ihan yksinkin.