Norman ja Messenger

Heippa! Nyt olisi sellainen ongelma että asensin koneelleni Norman virusturva- ja palomuuriohjelman ja nyt ei Windowsin live messenger päästä sisään. Palomuurista pitäisi ilmeisesti muuttaa jotain, mutta mitä?
Kiitollinen asiallisista vastauksista.
Emppu
1105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sieltä sen pitäs normanin palomuurin asetuksista löytyy semmonen ohjelmalista missä on lueteltu kaikki ohjelmat mitkä on luokiteltu joko sallittaviks tai estettäviks sovelluksiks. Sieltä pitäs löytyy semmonen ohjelma ku windows messenger ja ilmeisesti sen kohalla koneelta lähtevä yhteys on estetty ja sen saa sieltä asetuksista muutettuun sallituksi. Jos ei löydy niin toinen vaihtoehto on se että poistat messengerin ja asennat sen uudestaan ni sitte sen palomuurin pitäs kysyä että sallitaanko yhteys ohjelmalta windows messenger ja sitten ku klikkaat salli niin se toimii...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eemu kirjoitti:

Heippa! Nyt olisi sellainen ongelma että asensin koneelleni Norman virusturva- ja palomuuriohjelman ja nyt ei Windowsin live messenger päästä sisään. Palomuurista pitäisi ilmeisesti muuttaa jotain, mutta mitä?
Kiitollinen asiallisista vastauksista.
Emppu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu