Juoksutus

Tiedän,että gerbiilejä pitää juoksuttaa,mutta kun ne puree ja niitä ei saa 400l terraariosta ulos.Mitä teen?
3215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oletko vasta saanut gerbusi?
Jos olet, niin ne eivät välttämättä ole vielä tottuneet sinuun. Totuta niitä pikku hiljaa.
Anna herkkuja kädeltä ja pese kädet ennen kuin kosket niihin.

Voit yrittää saada niitä putken avulla pois terrast.
tms.

Onneksi sinulla on noinkin iso asumus gerbiileilläsi, niin ei haittaa jos eivät aina oikeen pääse vapaaksi.
Mutta olisi hyvä jos saisit!

Sillä vähintään kerran viikos olis hyvä.
JA tietty useemmin(vaikka joka päivä!)

Yritä saada jotenki ulos ne.
Älä säikyttele gerbujasi,etteivät pelästy.

toivottavasti onnistut!(:

Äänestä

Että olet saanut noin ison terraarion gerbiileillesi.

Ohjeet:

1. vähennä purua, jolloin saat ne helpommin luottamaan itseesi

2. Tarjoa herkkuja joka päivä kädeltä ja anna niiden tottua suhun

3. Vaikka näykkii tai puree, elä luovuta vaan pidä käsi terrassa.

4. Kun ne luottaa, ota yksi varovaisesti kiinni ja pidä sylissä. Jos puree, pidä edelleen kädellä

Tolla ne oppii ;) '


Ai niin

5. Kun ne on kesyjä, lisää iso määrä purua :)

Äänestä
  • mäkään en meinaa saada niitä pois sieltä mut saan kuitenkin! yritä paperiputkeen kun ne ovat paperiputkessa otasse ylös ennen kun gerbiili hyppää pois mut älä niin että ne peljästyy mä joskus otan sillain kokeile :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nina12 kirjoitti:

Tiedän,että gerbiilejä pitää juoksuttaa,mutta kun ne puree ja niitä ei saa 400l terraariosta ulos.Mitä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu