Marokko

Mauretania

Tulevina vuosina aion viettää talvet etelässä matka-autolla. Jos jollain on hyviä vinkkejä mitä tahansa näistä maista matka-autoilijan näkökulmasta, niin kuulen kiinnostuneena ja aivan erityisesti tuo Mauretania kiinnostaisi, mutta sieltä tiedon saanti näyttää olevan kovin vaikeaa, onko kenelläkään vinkkiä jostain hyvästä esim. nettilinkistä, jota en ole googlaamalla itse löytänyt?

5

874

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli ohjelma missä

      Ruotsissa asuvia eläkeläisiä matkustivat joka talvi Marokkoon asuntoautolla.

      Ei ollut kummosia paikkoja siellä. Elämä on kova ja hiekkaa riittää.

      Varmaan löytyy rahalla tosi hienoja paikkoja mutta nämä eläkeläiset pienellä budjetilla elivät kyllä hyvin vaatimattomasti siellä.

      Se mikä on varma on että lämpöä riittää.

    • ajatellut

      Adrian meren rantoja, tai Kreikan saaristoa. Kumpaisenkin paikkaan olen kuullut matka-autolijoiden menevän.

      • Tunisia

        Hyviä paikkoja matkan alku- ja loppupäässä eli syksyllä ja keväällä, mutta joulu-tammi-helmi-kuussa ovat liian kylmiä paikkoja ja vaikkei Marokossakaan silloin ole mikään takuulämpö, niin päivisin sentään oikein kunnon selkeästi plussan puolella. Nyt kun päällä näyttää majailevan matalapaine, niin esimerkiksi ollaan silti 15-17 asteen päivälämpötiloissa.


    • jambobwana

      Toi Marokko on hyvin helppo paikka matkailuautolle,siellä on virallisia leirintäalueita joissa voi olla rauhassa matkailuauton kanssa mm. Casablanca, Marrakesh,Agadir ym. agadirin leirintä alueella on myös muutamia suomalaisia matkailuautolla viettämässä talvea siellä. Mauritaniaankin menee suht hyvä tie , mutta rajaalueen "no mans land" alue on haastava matkailuautolla, mutta se on vain muutamia kilometrejä , joten ajankanssa pääsee kyllä. Ja sittenhän siellä avautuu se uusi tie joka on aivan huippu kunnossa. biitsimestat on aika vähissä Mauritaniassa, mutta Nouachiboussa on ihan kiva mesta rantsulla. Vakuutus on ostettava mauritaniasta ja poliisit pummii rahaa tie suluilla. Marokko on turvallinen ja Mauritania ehkä hiemän pelottavampi. Ei kylläkään itsellä kokemusta kuin henkilöautolla ajosta näissä maissa.

    • marokkoon jos menet

      horizons unlimited ja lonely planet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3664
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1991
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1323
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      134
      1210
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      100
      1073
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1055
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1010
    8. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      965
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      876
    Aihe