millä saa hevosmuurahaiset pois rakenteilla olevasta hirsimökistä

huolestunut

mökki sijaitsee rämeen reunalla metsälammen rannassa. seinissä on muutamassa kohtaa naulojen ym muissa reiissä keltaista mönjää tekijä ilmeisesti hevosmuurahainen. en haluaisi nitten antaa syödä koko mökkiä mikä avuksi??

5

1431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna

      Meillä muurahaiset karkottuivat vanhan kansan tuntemalla konstilla, eli suolalla. Kiersimme koko mökin sirotellen hienoa suolaa rakennuksen juurelle ja myös sisäpuolellle listojen alle. Usko tai älä, sen koomin ei muurahaisia näkynyt ! Suola on halpa ja esim. lapsia ajatellen vaaraton myrkky, uskaltaa levitellä aika huolettomasti.

      T: Minna

    • Tape

      Mökille mennessämme huomasimme etä hevosmurahaiset ovat valtaamassa mökin, muutto käynnissä. Nauhana niitä tuli sisälle,ja osalla munakotilo mukanaan.
      Kivijalka, harja, ja muut paikat missä niitä sisällä esiintyi ruiskutettiin Biokillerillä. Sumute jota sa tavallisista rautakaupoista. Ja sitten etsimään mistä ne tulevat, se olikin sammalikossa työlästä. viimein paikallistui rakentamisen aikainen muovi jonka alle oli jäänyt tervaskanosta irronnut metrinen osa ja nähtävästi se oli alkanut käydä ahtaaksi ja loppuun kuluneeksi nin muuuttivat yläpohjaan. Vanha pesäpaikka poltetttiin.
      Hävitys onnistui täydellisesti. Koskaan en ole nähnyt niin isoja rupikonnia, kaksi, jotka pitivät majaa muovin alla ja söivät nähtävästi muurahaisia siellä. maha oli nin suuri niillä että eivät kunnolla pystyneet liikumaan.

    • hevosmulakku

      Muurahaiset viihtyvät kannoissa. Hävittäkää kannot kantojyrsijän avulla. http://www.varakonemies.fi

      Hevosmurkut valtaavat talon, mutta ne myös tuhoavat sen!

    • wwqwqw

      kuumaa vettä niskaan

    • hjklöddd

      Kantojen poisto toimii. Toi jyrsintä on paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      62
      5182
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe