mökki sijaitsee rämeen reunalla metsälammen rannassa. seinissä on muutamassa kohtaa naulojen ym muissa reiissä keltaista mönjää tekijä ilmeisesti hevosmuurahainen. en haluaisi nitten antaa syödä koko mökkiä mikä avuksi??
millä saa hevosmuurahaiset pois rakenteilla olevasta hirsimökistä
5
1395
Vastaukset
- Minna
Meillä muurahaiset karkottuivat vanhan kansan tuntemalla konstilla, eli suolalla. Kiersimme koko mökin sirotellen hienoa suolaa rakennuksen juurelle ja myös sisäpuolellle listojen alle. Usko tai älä, sen koomin ei muurahaisia näkynyt ! Suola on halpa ja esim. lapsia ajatellen vaaraton myrkky, uskaltaa levitellä aika huolettomasti.
T: Minna - Tape
Mökille mennessämme huomasimme etä hevosmurahaiset ovat valtaamassa mökin, muutto käynnissä. Nauhana niitä tuli sisälle,ja osalla munakotilo mukanaan.
Kivijalka, harja, ja muut paikat missä niitä sisällä esiintyi ruiskutettiin Biokillerillä. Sumute jota sa tavallisista rautakaupoista. Ja sitten etsimään mistä ne tulevat, se olikin sammalikossa työlästä. viimein paikallistui rakentamisen aikainen muovi jonka alle oli jäänyt tervaskanosta irronnut metrinen osa ja nähtävästi se oli alkanut käydä ahtaaksi ja loppuun kuluneeksi nin muuuttivat yläpohjaan. Vanha pesäpaikka poltetttiin.
Hävitys onnistui täydellisesti. Koskaan en ole nähnyt niin isoja rupikonnia, kaksi, jotka pitivät majaa muovin alla ja söivät nähtävästi muurahaisia siellä. maha oli nin suuri niillä että eivät kunnolla pystyneet liikumaan. - hevosmulakku
Muurahaiset viihtyvät kannoissa. Hävittäkää kannot kantojyrsijän avulla. http://www.varakonemies.fi
Hevosmurkut valtaavat talon, mutta ne myös tuhoavat sen! - wwqwqw
kuumaa vettä niskaan
- hjklöddd
Kantojen poisto toimii. Toi jyrsintä on paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä751390Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2431269Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1521076Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2551048- 51775
- 65744
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62727Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39708Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44671- 30627