millä saa hevosmuurahaiset pois rakenteilla olevasta hirsimökistä

huolestunut

mökki sijaitsee rämeen reunalla metsälammen rannassa. seinissä on muutamassa kohtaa naulojen ym muissa reiissä keltaista mönjää tekijä ilmeisesti hevosmuurahainen. en haluaisi nitten antaa syödä koko mökkiä mikä avuksi??

5

1583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minna

      Meillä muurahaiset karkottuivat vanhan kansan tuntemalla konstilla, eli suolalla. Kiersimme koko mökin sirotellen hienoa suolaa rakennuksen juurelle ja myös sisäpuolellle listojen alle. Usko tai älä, sen koomin ei muurahaisia näkynyt ! Suola on halpa ja esim. lapsia ajatellen vaaraton myrkky, uskaltaa levitellä aika huolettomasti.

      T: Minna

    • Tape

      Mökille mennessämme huomasimme etä hevosmurahaiset ovat valtaamassa mökin, muutto käynnissä. Nauhana niitä tuli sisälle,ja osalla munakotilo mukanaan.
      Kivijalka, harja, ja muut paikat missä niitä sisällä esiintyi ruiskutettiin Biokillerillä. Sumute jota sa tavallisista rautakaupoista. Ja sitten etsimään mistä ne tulevat, se olikin sammalikossa työlästä. viimein paikallistui rakentamisen aikainen muovi jonka alle oli jäänyt tervaskanosta irronnut metrinen osa ja nähtävästi se oli alkanut käydä ahtaaksi ja loppuun kuluneeksi nin muuuttivat yläpohjaan. Vanha pesäpaikka poltetttiin.
      Hävitys onnistui täydellisesti. Koskaan en ole nähnyt niin isoja rupikonnia, kaksi, jotka pitivät majaa muovin alla ja söivät nähtävästi muurahaisia siellä. maha oli nin suuri niillä että eivät kunnolla pystyneet liikumaan.

    • hevosmulakku

      Muurahaiset viihtyvät kannoissa. Hävittäkää kannot kantojyrsijän avulla. http://www.varakonemies.fi

      Hevosmurkut valtaavat talon, mutta ne myös tuhoavat sen!

    • wwqwqw

      kuumaa vettä niskaan

    • hjklöddd

      Kantojen poisto toimii. Toi jyrsintä on paras.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      127
      3745
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2444
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2088
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1031
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      979
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      856
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      31
      845
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      770
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      97
      762
    Aihe