Mikähän nyt yhtä-äkkiä tuli, kun alkoi palamaan ja piipaamaan sellainen merkkivalo autoni kojelaudassa, jossa huutomerkki suluissa? Tällainen: (!), ja punaisella. Kaikki muuten toimii ihan normaalisti. Sitten se vilkkuu koko matkan..Eipä oo ennen ollut tällaista.
-Passat97-
Huutomerkki!
91283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
jarrujen varotusvalo.Kannattaa katoa on jarrunestettä tarpeeksi,jos on niin jaruissa on jotain muuta häikkää.
Että jarrupalat on loppu.
Jarrupalat siihen on vasta vaihdettu eteen ja taakse. Tarkistaakohan ne korjaamolla myös nesteen määrää?
että jarrupalojen kulumista varten on ihan oma varotusvalo.Ja se on suunnilleen tälläinen (O) ja se tunnistaa vaan etujarrujen palat.
ABS:n häiriötila on oikea diagnoosi.
Mutta eikö abs-jarrulle ole oma merkkivalo, jos siis vika olisi pelkästään abs-järjestelmässä?
Mersussa (124) tuo oli jatkuva vaiva. Aina oli jompi kumpi etupyörä, josta ei saanut signaalia ja varoitteli siitä. Muistini mukaan juuri tuolla merkillä.
Moro. Alkoi kiinnostamaan niin, että googletin mitä asiasta sanotaan. Löytyi niin monta erilaista vastausta, ettei tässä enää tiedä mitä uskoa. Toisessa autossa se ilmoittaa jarrupalojen kulumista, toisessa jarrunesteen vähyyttä, kolmannessa ABS - anturin häiriötä jne. Ota tuosta nyt selvää!
Tässä autossa se merkki ilmoittaa tosiaan jarrunesteen vähyyttä, ja abs-merkki on erikseen. Vikana oli viallinen jarruletku, joten jarruneste pääsi vuotamaan pois säiliöstä. Sitä ko. merkki (!) varoitteli.