Tapetoidaanko kaikki seinät

11223344

Tere,

mites toi tapetointi noissa huoneissa. Onko tapana yleensä tapetoida esim. makuuhuoneissa nuo ikkunaseinät vai onko tapana jättää se valkoiseksi tms. väriseksi. Jos näin on niin mikähän mahtaa olla syy siihen. Tässä tuota menekkiä pohditaan ja ei oikein netistä tunnu löytyvän muualta apuja.

10

5473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietysti

      Tottakai tapetoidaan kaikki seinät yhtenäisyyden vuoksikin: Monessako paikassa olet nähnyt tapetoimattomia ikkunaseiniä muiden seinien ollessa tapetoidut?.

      • minkaah

        omat asuntoni ja muut asunnot missä olen käynyt ja missä on tapetti ollut niin ei ole ollut ikkunaseinissä tapettia...


      • Anonyymi

        Patterin takaa ei yleensä tapetoida boi olla ikkunan saakka maalattu


    • Minkä löysin kahdesta kirjasta kuuluu:

      Pattereiden tausta jätetään tapetoimatta, koska tapetti likaantuu siellä helposti ja irtoaa lämmön vaikutuksesta.
      Tapetointi aloitetaan 5 - 10 mm päästä maalatun ikkunapielen reunasta (mikäli sisäpuolella on ikkunalistat, niin listat irroitetaan ennen tapetointia, jotta jälki on siistiä. Mikäli vanha talo, listoja ei kannata irroittaa, sillä särkyvät helposti), jolloin vältytään tapetin irtoaminen reunoista.

      En tosin ole tavannut yhtäkään, joka ei olisi halunnut tapettia myös patterien taakse.

      Tämä siis vaatii maalaamisen ennen tapetointia

    • yksi niistä on laiskuus

      Usein ikkunaseinä (jossa on lämpöpatteri) jätetään tapetoimatta ja sen sijaan se maalataan tapettiin sopivalla sävyllä (esim. tapetin pohjaväri). Lämpöpatterit saavat pölyisen ilman liikkeelle ja patterin yläkulmista lähtien usein seinillä näkyy tummat "viikset" eli pöly ja noki tarttuvat seinään. Tapetista sitä ei oikein saa pois, seinä on helpompi pestä. Tapetittomuus ei paljoa haittaa, ikkunaverhotkin peittävät seinää eli tapettia ei paljoa eides näy. Jos ikkuna on toisessa reunassa, seinän ehjempään osaan voi lattaa tapetin. Moni jättää ikkunaseinän myös tapetoimatta laiskuuttaan, suurikuvioista tapettia saa asetella ja patterin taakse tapetoiminen ei ole joutuisaa eikä välttämättä helppoakaan.
      Minulal on tapetointi kohtapuoliin edessä, enkä laita ikkunaseinälle tapettia, vaan maalaan (muulla värillä kuin valkoisella).

      Jos ikkunaseinän kuitenkin tapetoi, tapettia et tarvitse laittaa patterin taakse kuin 10-20 sentin matkalle. Eihän se näy minnekään normaalisti aktsellessa. Jos talossa on suora sähkölämmitys, lämpö irroittaa tapetin helposti.

    • -vaan-

      Makuasiahan tuo lähinnä.. Jos ikkunaseinä jätetään tapetoimatta, niin kyse on usein viitseliäisyydestä, eli patteri hankaloittaa hommaa. Ja tokihan se tapetti likaantuukin siitä patterin yläpuolelta, ei tosin aivan hetkessä.

      Meillä yksi olohuoneen seinä on maalattu tapettiin sopivalla sävyllä ja muut tapetoitu. Se yksi seinä ei ole ikkunaseinä.
      Eteisessä puolestaan kahdenlaista tapettia = samaa tapettia pojasävyltään, mutta toisessa kuvioita ja ne on eri seinillä siis. Mielestäni ihan kivan näköinen.

    • minä vaan

      Meillä jokaisessa huoneessa tapetoidaan vain yksi seinä, ei ikkuna seinä, vaan ehjä seinä. Muutoin on koko talossa seinillä maali, joka on koko talon läpi samaa sävyä. Näin saadaan avara ja valoisa tunnelma, jota kuitenkin erilaisilla tapeteilla voidaan keventää ja raikastaa. Maalin sävy on tarkkaan valittu sointuvaksi kaikkiin tapetteihin ja kiintokalusteisiin. Lopputulos ainakin meitä miellyttää.

    • **

      Kun olette maalanneet ikkunaseinää, oletteko irroittaneet ikkunalistat vai riittääkö listojen peittäminen? Seinä olisi tarkoitus maalata sävyllä, ikkunalistat ovat puhtaan valkoiset.

      • Hyvää tulee

        Listat ovat lujassa ja särkyvät irottaessa.Ei listoja peittää tarvi rajat saa maalattua paljon siistimmin vapaalla penselillä ilman listan peittämisiä ja irottamista.


    • Anonyymi

      joka toinen seinä kannattaa tapetoida ja joka toinen ei.

      Joka kolmas seinä kannattaa purkaa, loput maalata valkoiseksi ja uusi lasinen liukuovi kannattaa tehdä jollekkin seinälle ja keittiösaareke on pakollinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1685
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1442
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      90
      1303
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1038
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1009
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      213
      815
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      743
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe