uskaltaako avata

Uskaltaako avata. Sähköpostissa ei liitteitä. Olen osallistunut kilpailuun joka voi siitä olla paluuviesti. Voiko olla viruksia yms.

Lähettäjä:Mail Delivery System

Otsikkona:Mail delivery failed: returning message to sender
10756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuo tarkoittaa sitä että lähettämäsi viesti ei mennyt perille.

Äänestä
  • Voit avata sen, mutta älä avaa liitettä tai HTML-muotoa (jos tyrkyttää).

    Kokemusta on

    Äänestä

"Olen osallistunut kilpailuun joka voi siitä olla paluuviesti"

Kun et osaa englantia, niin millä logiikalla tuo on paluuviesti kilpailusta? Kilpailunkin olisi silloin täytynyt olla englanninkielinen.

Äänestä

Jos käytät nykyaikaista konetta ja varsinkin käyttöjärjestelmää, niin kyllä liitteet voi avata. Ainoastaan virusten kasvualustoja eli M$-ohjelmistoja käyttävien kannattaa olla syystäkin peloissaan.

Tuo viesti tarkoittaa vain että osoitteellasi lähetetty viesti ei ole mennyt perille. Itse ainakin katsoisin onko se oma lähettämä vai käyttääkö joku osoitettani väärin esim spammaukseen, jota on tapahtunut silloin tällöin.

Äänestä

...haiskahtaa palaneen käryä. Tuon perusteella viestisi ei olisi mennyt edes perille, mistä ei olisi koitunut vahinkoa, mutta poissuljettua ei ole sekään, että olet saanut sähköpostiosoitteesi spämmereiden sähköpostilistoille, joten roskapostia ym. kikkarettaa saattaa olla odotettavissa.

Jos olet osallistunut johonkin ulkomaiseen kilpailuun jollakin tuntemattomalla sivustolla (rahallisesti tai muuten), tuskin siitä mitään tulet ainakaan hyötymään.

Omaa henkilökohtaista sähköpostiaan, mitä käyttää henkilökohtaiseen viestintään, ei tulisi käyttää ainakaan tuommoisissa tapauksissa, vaan eräänlaista "vara-sähköpostia". :)

Äänestä
  • ettei mennyt perille? Joku viesti tosin ei mennyt.

    Äänestä

  • päättelit kirjoitti:

    ettei mennyt perille? Joku viesti tosin ei mennyt.

    Tuossahan se sanoopi jo englanniksikin(lainaus aloitusviestistäsi) :)

    Lähettäjä:Mail Delivery System

    Otsikkona:Mail delivery failed: returning message to sender

    Äänestä

Tekstitiedostoissa mitään viruksia ole.

Äänestä

Lähetys epäonnistui. Sisältää tiedot, mikä lähetyksesi epäonnistui,

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


sähköpostin kirjoitti:

Uskaltaako avata. Sähköpostissa ei liitteitä. Olen osallistunut kilpailuun joka voi siitä olla paluuviesti. Voiko olla viruksia yms.

Lähettäjä:Mail Delivery System

Otsikkona:Mail delivery failed: returning message to sender

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu