on vanha pohjolan seksin ja hedelmällisyyden jumalatar. Kun toivotat jollekin hyvää Joulua, toivot hänelle seksin ja hedelmällisyyden jumalattaren siunauksia. Muinaisia symboleja:
Joulu- seksin ja hedelmällisyyden jumalattaren juhla
jouluvalot- phalluksen symbolinen kunnioitus
joulukuusi- ikivihreät puut muinaisessa pohjolassa olivat hedelmällisyyden symboleja
http://youtube.com/results?search_query=The origin of christmas part 1&search=Search
Vilkasta Joulua kaikille!
Joulu- seksin ja hedelmällisyyden jumalattaren juhla
jouluvalot- phalluksen symbolinen kunnioitus
joulukuusi- ikivihreät puut muinaisessa pohjolassa olivat hedelmällisyyden symboleja
http://youtube.com/results?search_query=The origin of christmas part 1&search=Search
Vilkasta Joulua kaikille!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Laitoin Googleen YUL GODDESS ja tuloksena oli jotain löpinää Yul Brynnerista ja vaikka mistä, mutta yksi ainoa jumalattareen viittaava viittasi Egyptiin ja egyptiläisestä Yulista en ole koskaan kuullut.
Kyllähän Joulun voi nähdä niin että jumalatar synnyttää jumalalapsen, mutta mihin pantheoniin kuuluisi tämä Yul-jumalatar? Onko se kelttiläinen, skandinaavinen vai mikä?
Of the contested origin of Jól, one popular connection is to Old Norse hjól, wheel, to identify the moment when the wheel of the year is at its low point, ready to rise again (compare karachun). This theory however seems based more on similarities between the words "jul" and "hjul" (with a mute h) in modern Scandinavian languages, rather than any connection based on older cognates or historical sources. Linguists suggest that Jól has been inherited by Germanic languages from a pre-Indo-European substrate language and either borrowed into Old English from Old Norse or directly inherited from Proto-Germanic.[citation needed] Considering the original Old English form Geohhol, another suggestion connects the word to Latin jocus, however this is uncertain.
Lisää:
http://en.wikipedia.org/wiki/Yule
Valaisetko, miten jouluvalot liittyvät phallussymboliikkaan? Jouluvalojen luonnollinen esi-isä ennen valokaapeleiden väärinkäyttöaikakauttahan oli ulkotulet ja kynttilät, jotka minusta viittaisivat enemmänkin aurinkomytologiaan?
yul=jule=joulu=julli=kulli. Siis selvä todistus hedelmällisyyden jumal-entiteetistä.
katkaista tuon selityksesi siitä, kun etymologian oppi menee perseelleen. Kyllä perussivistys on mukavaa!