kanatäit?

Voiko kaneihin tarttua kanatäitä?
1288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyllä kanoissa ON aina kanatäitä, väiveitä sekä punkkeja. Hevosiin ne voi tarttua ja vuohiin, kai sitten kaneihinkin. Määrät pyritään pitämään kurissa kanalan vuotuisella siivouksella ja kalkituksella ja tarjoamalla kanoille kylpyaineeksi tuhkaa tai hienoa hiekkaa, turvetta, tms. Tuhka on paras. Isossa astiassa ettei sekotu pehkuihiin. Tupsauta täystuhoa vähän sekaan jos illalla orrelta otetun kanan kainalot ja peräaukon seutu vilisevät ötöjä taskulampun valossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mää kirjoitti:

Voiko kaneihin tarttua kanatäitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu