Inttäjälle ei pidä koskaan alkaa inttää vastaan.
Olisi aina osattava erottaa, onko kysymyskesssä viekkaus vai halpamaisuus.
Vastustaminen ei ole aina itsepäisyyttä, vaan välillä taitava temppu. Siinä on aina muistettva olla oma itsensä - suorittamansa valinta.
Varovaisuus ei ole koskaan niin paikallaan kuin "vakoojia vastaan."
Oven huoneeseensa tullessaan perässään sulkiessaan on viisainta jättää avain oven salpaamisen jälkeen lukitun oven avaimenreikään.
Olisi aina osattava erottaa, onko kysymyskesssä viekkaus vai halpamaisuus.
Vastustaminen ei ole aina itsepäisyyttä, vaan välillä taitava temppu. Siinä on aina muistettva olla oma itsensä - suorittamansa valinta.
Varovaisuus ei ole koskaan niin paikallaan kuin "vakoojia vastaan."
Oven huoneeseensa tullessaan perässään sulkiessaan on viisainta jättää avain oven salpaamisen jälkeen lukitun oven avaimenreikään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Taitaa sullen häjypoika käyrä niinku mullen käyy tunnetus lapualaases rautakaupas. Kysyyn Suomen lippua juhannusviikolla. Kauppias sanoo; "On, on. Kaikenfärisiä löytyy. On sinisiä ja punaasia !"
Sitte kauppias jatkoo jotta; " Ei oo, ei tuu, eikä tilata. Kellaris olis mutta ei haeta ! "
..saa aikaan sen, että myötäilemällä palstasta tulee yhden henkilön kehumiskerho! Se on vielä pahempi vaihtoehto kuin keskinäisen kehumisen kerho, josta eräs inttäjä muita syyttää!! Tämänhän pitäisi olla keskustelu,- ei lipomis-eikä kenenkään henkilökohtaisesti "valtaama" foorumi!
Kai de Puusta on jo jauhettu aivan tarpeeksi, uusia avauksia ei enää tarvita, hän osaa avata ja pitää niissä "keskustelua" yllä ihan itsekkin; kuten olemme huomanneet!
Kharonko olet, manalan lautturi, joka kuljetat tuonelan virran poikki vainajien haamuja ja saat niiltä itsekultakin palkaksi maksun ?
Olet palannut, ja taas uudessa hahmossa!
Inttäminen on todella taito.Provosoimalla inttää,vois ottaa vaikka uudeksi Olympia lajiksi,sillä se todella on taitolaji.Hyvin harvat inttäjät osaavat lopettaa ajoissa.
Mieheni ja nuorinpoikani olivat himo-inttäjiä(kaksi samanlaista)minä joskus menin väliin,kun alko äänifällit kohoamaan .He pysähtyivät minua katsomaan hölmistyneenä,et mikäs Äitiä nyt vaivaa ,mehän vaihdetaan vaan mielipiteitämme.Kun selitän,ettei niistä tarvi tosissaan riitelemällä puhua,eikä äänivaroja nostaa noin korkealle,vähempikin meukkaaminen riittäis.
Heitä nauratti kovasti..ettei ole riidasta kyse vaan erimielipiteistä, eikä olla tukkanuottasilla todellakaan,vaan mielenkiintoisella asialinjalla!
Minusta inttäjät on kauhistus koska itse koen sen pahimmaksi tiedon mittelyksi.Kuten perheessäni nuorentietopuli vastaan vanhan opittua..meinas hermot mennä uuseimmin kuin kerran.
Tänäpv lapseni kaipaa niitä aikoja käydessään kotona,isä osas kuuleemma inttää taitavasti..hän aina lopetti ettei kumpikaan kokenut tulevansa tiedoissaan häviäjäksi(kuten sanoin se on taitolaji)
Oletko vastustus uusi kirjoittaja,
Ainahan vastustetaan jos ollaan erimieltä,
siitähän mielipiteistä on kysymys.
Miksi ovet pitää avaimella lukita,jos itse on sisä-puolella.
Tyhmää alkaa tyhmän kanssa inttämään.