J. Karttunen

kuka tietää

Olen törmännyt erittäin kauniiseen luonto-aiheiseen tarkaan öljyvärityöhön, jonka on signeerannut J. Karttunen. Olen yroittänyt etsiä netistä tietoa, kysellyt liikkeistä ja ihmisiltä, mutta kenellekään ei ole lisätietoa hänestä.

Osaako kukaan auttaa, lisätietoa tai mistä löytäisin lisätietoa?

10

9260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usein...

      J. Karttusen töitä on usein pienhuutokaupoissa. Maalaa usein juhanipalmumaisia latomaisemia. Vanhemmillani on huutokaupasta ostettu J. Karttusen latomaisema.

      • EpeP

        Moron.
        Olen huutanut huutokaupoista kolme Karttusen eläinaihetta hirvi, karhu ja kettu. Kaikki samankaltaisissa suomaisemissa. Olen myös nähnyt samoista eläimistä useita lähes samanlaisia tauluja.
        Huutokaupoissa ne on ollut siinä 300:sta ylöspäin raameineen.


      • EpeP kirjoitti:

        Moron.
        Olen huutanut huutokaupoista kolme Karttusen eläinaihetta hirvi, karhu ja kettu. Kaikki samankaltaisissa suomaisemissa. Olen myös nähnyt samoista eläimistä useita lähes samanlaisia tauluja.
        Huutokaupoissa ne on ollut siinä 300:sta ylöspäin raameineen.

        Mulla olisi yksi pieni 24 X 29 hirvitaulu, jossa kaksi hirveä utuisessa maisemassa. Laitan sen myyntiin. Voi lähettää tarjouksia.


    • alkuperäinen täydentää
    • AIW

      Hei! Ostin vuonna -93 Jari Karttuselta hänen näyttelystään Helsingin Pukinmäestä kauniin öljyvärityön. Aiheena on "kylätienäkymä".
      Olen yrittänyt ottaa selvää Karttusen yhteystiedoista, mutta en ole siinä onnistunut. Mikäli Sinä/Te saatte selville nuo yhteystiedot, niin voisitteko välittää ne minullekin, kiitos. Terveisin Arto Waroma, p. 0400-664306. (Espoo)

      • ukkiam

      • Karttunen Jari
        ukkiam kirjoitti:

        Moi!
        Vierailepa J. Karttusen sivustolla:
        http://karttunenjtaide.suntuubi.com

        Tervehdys taiteen, kulttuurin ystävät ja kylänmiehet!

        Epätietoisuutta on ollut mistä minut löytää?. Matkustelin paljon aikoinani, nyt olen touhunnut kulttuurin parissa Taavetissa (Luumäellä) jo toistakymmentä vuotta. Sairastuin ja maalaaminen on jäänyt lähes kokonaan. Huomasin 2000 luvun alussa että töitäni myydään mitä ihmeellisimmissä paikoissa ja epämääräisin hinnoin. Markkinoille pääsi/lipsahti jonkun verran työhuoneella maalattuja ns. kokeiluja, joita ei ollut tarkoitus päästää markkinamiesten kaupiteltaviksi. Yhtä kaikki, ne kiertävät nyt ja vaihtavat omistajaa kaupittelijoiden siivittämien tarinoiden kera. Silmäsairauden myötä jätin maalaamisen. Kirjoittelin novelleja ym. aikani ja perustin 2010 elokuvia tuottavan yrityksen "Filmi Shamaani" - nyt 2013 tuotamme jo toista kokopitkää elokuvaa Imatran maisemissa Kaakkois Suomessa. Olemme tuottaneet myös dokumentin Korsuorkesterin OHI ON kiertueen vaiheilta. Olen facessa omalla nimelläni sieltä löytyy myös Filmi Shamaanin sivut, youtube kanavalta voi seurata tuotantomme vaiheita, "kuinka tehtiin tuotantoa" ylipäätään. ( www.youtube.com/user/jaristubee ) linkistä. J.K.



    • puolikaima

      Jari, silmäsairauden myötähän maalaukset vasta muuttuvat mielenkiintoisiksi, älä nyt pienestä lannistu. :)

    • Anonyymi

      Juho ja Jari Karttunen, molemmat taidemaalareita kyseisellä tyylillä maalaten

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe