En ole eläinsuojeluterroristien puolella,mutta kyllä voisin hieman näpäyttää niitä tuottajia,jotka tuntevat pienen omantunnonäänen soimaavan,kun puhutaan eläinten hyvinvoinnista.
Aikoinaan lomittajana kiertäneenä ja muiden lomittajien juttuja kuulleena tiedän,että asiat eivät ole kunnossa,joka paikassa.
Olikin kamala katsoa aktivistien videoita,kun siinä ei ollut kohtaa mihin en olisi työssäni törmännyt.
Toivoisin,että tulisi VIRALLINEN taho,joka ajaisi eläintenhyvinvointi-asioita.
Miksi ei esimerkiksi lomittajille annettaisi koulutusta tehtävään ja lupaa toimia samalla lomittaessaan myös eläinsuojeluviranomaisena.
Silloin isännät tietäisivät aina lomalle jäädessään,että tilalla kiertää samalla eläinsuojeluviranomainen,jonka PITÄÄ mainaista puutteista.
Lomittajat joutuvat usein paikkoihin,jotka eivät kestä päivänvaloa ja eivät viitsi/kehtaa/uskalla kertoa eläinten kurjista oloista.
Kun se tulisi lomittajille "pakolliseksi" voisi moni isäntä joutua skarppaamaan.
Tosin eipä lomittajille taideta maksaa kunnolla eläinten hoitamisestakaan saatikka "henkensä/maineensa vaarantamisesta".
Oikeasti kuitenkin olisi kiva,kun asioille pystyttäisiin jotakin tekemään...
Aikoinaan lomittajana kiertäneenä ja muiden lomittajien juttuja kuulleena tiedän,että asiat eivät ole kunnossa,joka paikassa.
Olikin kamala katsoa aktivistien videoita,kun siinä ei ollut kohtaa mihin en olisi työssäni törmännyt.
Toivoisin,että tulisi VIRALLINEN taho,joka ajaisi eläintenhyvinvointi-asioita.
Miksi ei esimerkiksi lomittajille annettaisi koulutusta tehtävään ja lupaa toimia samalla lomittaessaan myös eläinsuojeluviranomaisena.
Silloin isännät tietäisivät aina lomalle jäädessään,että tilalla kiertää samalla eläinsuojeluviranomainen,jonka PITÄÄ mainaista puutteista.
Lomittajat joutuvat usein paikkoihin,jotka eivät kestä päivänvaloa ja eivät viitsi/kehtaa/uskalla kertoa eläinten kurjista oloista.
Kun se tulisi lomittajille "pakolliseksi" voisi moni isäntä joutua skarppaamaan.
Tosin eipä lomittajille taideta maksaa kunnolla eläinten hoitamisestakaan saatikka "henkensä/maineensa vaarantamisesta".
Oikeasti kuitenkin olisi kiva,kun asioille pystyttäisiin jotakin tekemään...
Vastaukset 22
Vanhimmat
tarinaasi. Millä vuosisadalla olet lomittanut?
Nykyisin pakolliset eläinlääkärikäynnit pitävät huolen siitä että asiat tulee olla kunnossa. Jos vaadittavia muutoksia ei tehdä esim. ell:n määräämän ajan sisään, voidaan elukat määrätä pois ja navetan ovet kiinni.
on olleet jo arkipäivää ainakin sikaloissa monia vuosia useita kertoja vuodessa, tietoa löytyy joka sitä haluaa www.sikava.fi, lisänä sitten ne eläinsuojelutarkastukset tjsp joita tehdään arpomalla tiloja tarkastukseen plus normaalis sairaskäynnit ei se eläinlääkäri silloinkaa silmät kiinni kulje sikalan käytäviä pitkin että kyllä valvonta toimii ja sitä tehdään runsain mitoin eläinlääkäreitten toimesta.
Eri asia on sitten nää vitun akuliina-hihhulit joita ei itse eläin eikä ihminen kiinnosta kunhan pääsee huutaaan verta pakkiin, vallankumouksen kanssa hihhulointi ole enää in niinku ennen "vanhaan hyvään aikaan".
En ole eläinsuojeluterroristien puolella,mutta kyllä voisin hieman näpäyttää niitä tuottajia,jotka tuntevat pienen omantunnonäänen soimaavan,kun puhutaan eläinten hyvinvoinnista.
Aikoinaan lomittajana kiertäneenä ja muiden lomittajien juttuja kuulleena tiedän,että asiat eivät ole kunnossa,joka paikassa.
Taidatpa kuitenkin olla oe. porukkaa.
Ei tuossa ehdotuksessa ole oikein itua. On nimittäin kokemusta kun on pitänyt kesken loman lähteä navetasta vetämään sonnin raatoa ulos.
Arvaappa onko yhtään vittumaista hommaa.
Mitenkäs tossa tapauksessa jos se lomittaja olisi virallinen valvoja menisi vastuu kysymykset. Maksaisikko isäntä vielä sakkoja. HÄH
Tarkotat varmasti hyvää kirjoituksellasi mutta rivienvälistä paistaa selvästi ettet ole ollut koskaan lomittajana etkä varmaan navetassa koskaan käynytkään. Keksityillä tarinoilla ei näilläkään palstoilla pitkälle pötkitä.
keskittyisivät huolehtimaan eläinten hyvinvoinnista lomien aikana, siinäkin tuntuisi vielä olevan tekemistä! Poikkeuksetta sairaita eläimiä vastassa lomalta palatessa!
Maanviljelijöidekin joukosta löytyy mätiä omenia, valitettavasti. Sama jokaisessa ammattikunnassa.
Normaalilla tilalla, jollaiseksi myös oman lypsykarja tilan lasken, käy viranomaisia useita kertoja vuodessa jotka varmasti ilmoittavat eläinten huonosta pidosta (esim. eläinlääkäri käynnit kun joku eläimistä sairastuu, teuraskuljettajat, erilliset vapaaehtoiset laatu tarkastukset jne jne. kyllä he silmät auki pitävät joka käynnillä vaikkei käynnin nimitys olisikaan varsinainen tarkistuskäyni). Normaalisti asiat on siis hoidossa eikä lomittajia tähän valvontatyöhön tarvita.
Lomittajien tähän valvontatyöhön mukaan otto on myös silla tavalla turhaa, että todelliset ongelmatilat harvemmin ottavat lomittajaa tilalleen (saatikka käyttävät eläinlääkäriä taikka teuraskuljetuksia).
Itse olen sitä mieltä, että ennemminkin pitäisi kiinnittää huomiota viljelijän jaksamiseen ja tätä kautta tällaisten tilanteiden ennaltaehkäisyyn. Usein näiden vaikeiden tilanteiden taustalla on viljelijän totaalinen uupuminen - ei vain kylmä välinpitämättömyys.
Joo lomitin 2000-luvun alkupuolella,joten onhan siitä jo vierähtänyt..
Minulle ei mene läpi tarkastuskäyntilässytykset ja el.lääkärin silmäilyt.Missä ne viipyy?
Silloin,jos joku ulkopuolinen käy tilalla ja se tiedetään ennalta tilalla,niin aika nopeasti saadaan jonkinlainen järjestys aikaan ja eläimen ronttoset piiloon.
Kipeä eläin on el.lääkärin kohde ja lääkärille selitetään miten on yritetty sitä ja tätä ja lomittaja sivusta kuunteleepi vääristeltyä totuutta.Paljon siinä muuta silmäillä.Ei el.lääkäritkään jaksa/ehdi puuttua kaikkeen ja jonkinlaiset suhteet ne kehittyvät tilallisten ja el.lääkärien välillekkin,eikä ole helppoa "kaverille" valittaa.
Isohkotkaan tilat eivät aina soita el.lääkäriä ollenkaan ja taas saisi aktivistien salamavalot välkkyä.
Sitten,jos oikeasti tulee joku eläinvaltuutettu,se tulee laskemaan katon korkeuksia,karsinoiden kokoja,moittii likaisia ikkunoita,eikä osaa katsoa elukoita oikealla silmällä.
Sitten,jos joku perehtyneempi huomaa ikuiset paskapanssarit elukoiden ympärillä isäntäväki saa aina kuitattua tilanteen "aijuu just piti tuo hoitaakkin" tai "joo en tänään tyhjännytkään tuota,kun oli kiire sinne ja tänne".
Lomittaja on se,joka näkee tilan oikean ARJEN ja TOTUUDEN.
Tämä ei ole yleistystä,vaan tosiaan tarkoitettu niille,joita tämä koskee..kyllä te tiedätte..Paljon on hyviäkin eläintenpitäjiä!!
Ja tuohon tilallisten väsymiseen..Lomittajille kovempi liksa ja niin saadaan alalle osaajia ja isäntäväki saa kunnolla lomailla.
Taidat suunnata vuodatuksesi mulle vai?
Mikä helvetin eläinvaltuutettu? Mikä tämä on en ole koskaan kuullut moisesta.
Hah et sä mikään entinen lomittaja ole sun juttus haisee aika pahasti.
tuo sun selitys. Ei mitään lässytystä el-käynneistä, totean FAKTANA sen että vuosittaiset käynnit, useitakin kertoja vuodessa, kuuluvat tilojen arkipäivään. El.lri on aina myös eläinsuojeluviranomainen. Kyseenalaistat siis eläinlääkärien ammattitaidon?
Ja lomittajana et voi tietää millään milloin tilalla tehdään käyntejä, lukuun ottamatta lomitusajankohtaa.
'saisi aktivistien salamavalot välkkyä', sorry ei mene läpi. Et ole lomittaja. Etkä koskaan ollutkaan.
Kyllä niitä epäkohtia löytyy.Niitä löytyy joka alalta, mutta pääsääntöisesti tilat on ok.
Lomittajalla on kuitenkin vastuu, jos näkee eläinsuojelurikkeen, mikä vaatii toimia.Niistä pitää uskaltaa ilmoittaa eläinlääkärille.
Ilmoittamatta jättäminen saattaa johtaa lomittajankin kohdalla rangaistustoimiin, jos todetaan lomittajan tienneen asiasta, mutta laiminlyöneen ilmoittamisen.
Kyllä tilalla on tiedossa, että lomittaja saattaa myös tehdä ilmoituksen.Moneen asiaan saadaan kuitenkin parannus, kun nätisti koitetaan asiasta ilmaista.Ei tarvi syyttää, eikä tuomita ketään.Kannattaa kuitenkin luoda itsestään sellainen kuva, että arvostaa eläinten hyvää hoitoa ja oloja.Itse lomittaja voi sanattomastikkin ajaa eläinten hyvinvointia eteenpäin.
Esimerkkinä vaikka niskaa hiertänneet ketjut.Ottaa ne pois ja mainitsee nätisti, että hoidin niskan ja tälläistä ei saisi tapahtua.Jos tästä sitten joku ottaa itseensä, niin ottakoon.Veikkaan kuitenkin, että tämä laittaa väen tarkistamaan ketjut viimestään silloin, kun olen saapumassa tilalle.Ilkeäkään ei tarvitse olla, mutta tietyllä tapaa ehdoton.
Karkeat eläinsuojelurikkomukset ilmoitetaan aina eläinlääkärille.Se kuuluu velvollisuuksiin.
En ole eläimiä koskaan hoitanut mutta tunnen hoitajan jonka elämet jäi hunolle hoidolle. Hoitaja paloi loppuun, ei voinut sairaustilansa vuoksi hoitaa eläimiään puhumattakaan itsestään. Tarina päättyi näin. Hän joutui oiketeen, tuomio eläintenpito kielto (aikaa en muista) suuret sakot ja rosvoksi leimaantuminen vain sairauden takia. Ei ollut yhteskunnan tukea eikä turvaa eihän sitä "" rikollisille ""anneta. Kävin viemässä kukkia "rikollisen haudalle" ja itku tuli. Olemmeko tasa arvoisia lain edessä, emme ole, jos tämän hoitovirheen olisi tehnyt sairas lomittaja tukiverkko olisi pitänyt ei olisi tarvittu köyttä.
Jos lomittaja jättää eläimet hoitamatta niin vastuu eläimistä on ensisijaisesti vijelijällä joka on lomalla.
Kaikki mikä liittyy maatalouteen on käännetty nurin kurisesti.
Minä olen useaan otteeseen jutellut eläinaktivistien kanssa, animalian jne. järjestöjen tyyppien kanssa messuilla jne.
Eräänkin aktivistin kanssa kävin aika rakentavan keskustelun miksi heitä ei kiinnosta ajaa aihetta tilallisen jaksaminen arjessa tai kotieläintalousyrittäjän terveydenhoito ja matalan kynnyksen tukiverkot? Koska nämä tekijät kulkee käsi kädessä kotieläinten hyvinvoinnin kanssa. Ja sitten esitin kärjistetyn tarjouksen että jos me karjaa hoitavat emme osaa hoitaa ja käsitellä eläimiä oikein, me alan ammattilaiset, niin miksi nämä eläinsuojelujärjestöt ei opasta meitä, järjestä vaikka jotain ilmaisia koulutuksia miten se lehmä saadaan ylös lypsylle ilman koskemista siihen tai äänen korottamista jne.
Mutta heitä ilmeisesti kiinnostaa vain salakuvaaminen ja alan vääristäminen, en ole koskaan osannut ymmärtää heitä eikä onneksi moni muukaan, mitään tekemistä eläinten hyvivoinnin edistämisen kanssa kyseisillä, lainaan väittämää, rikollisjärjestöjen toiminnalla ei ole.
Tilallisen väsyminen ja tilallisen sairastuminen aiheuttaa usein ne pahimmat tilanteet kotieläinsuojissa. Koska säännöllinen työterveystarkastus on viiden vuoden välein käsittääkseni, näin oli joskus, on se aika harvoin. Maatalousyrittäjän terveydestä ja kuulumisista ei ole kukaan kiinnostunut ennen kun se sinne navettapolulleen uupuu ja kaatuu eikä pysty tekemään enää mitään, niitäkin tapauksia on nähty. Ja pahimmassa tapauksessa on navetta tai sikala hoitamatta josta saadaan hyvät otsikot, kuinka kylmiä ja välinpitämättömiä on maatalousyrittäjät.
Heillä on esimerkkejä oikeassa elämässä.
ADOLF HITLER oli kasvissyöjä ei juonut viinaa ei tupakoinut, siis oikea viheraktivistin esikuva.
Hitlerin aate oli hajoita ja hallitse, terrorismin keinoin, terrorilla siis.
Nythän Suvi Saarelat harjoittavat terrorismia jota harjoitti myös tarja halonen aikoinaa kun oli aktivisti.
Hitler alkoi käyttämään piristeitä eli huumeita 1940 alussa.
Tämä on kuin nykypäivän vihreät aivankuin kopio heistä.
Yksinelävät eläintilalliset ovat suurin riskiryhmä
Totta, harva voi tai uskaltaa luopua, jatkaa vaan ja uupuu.
Tiedän lukuisia vanhapoika/vanhapiika maatalousyrittäjiä, lisäksi eronneita maatalousyrittäjiä joille ei sitten ole löytynyt ketään toiseksi tilalle. Olen usein miettinyt että mitä tapahtuu jos tälläinen syrjäisen tilan yksinäinen yrittäjä vaikka sairastuu, jos on lammas- taikka lihakarjatila niin siellä ei välttämättä kukaan käy pitkiin aikoihin, jos ei olet tilallisella edes lähipiiriä. Tiedän myös erään lypsykarjanpitäjän jolla tuskin on koskaan ollut ketään, ei ole kissamummo, vaan lehmämummo, lehmät ja vasikat merkitsee kaikki kaikessa ja niitä on vielä kohtalaisen suuri määrä vanhassa raskaassa navetassa. Se on alueen parhaita karjoja, kaikki vielä hyvin hoidettua sillä täti asuu navetassa melkein. Mutta mitä jää ihmiselle jolla ei ole puolisoa, lapsia tai edes läheisiä ystäviä jos joutuukin vaikka hävittämään lehmät? Tuleehan ihminen vanhaksikin joskus. Tämä täti sanoi kerran minulle että ei hänestä enää ole eläjäksi jos ei hänellä olisi lehmiä.
Nykypäivänä on vaikea maatalousyrittäjän vaikeaa löytää kumppani itselleen, Ieva järjestelmän takaisintulo ei varmasti olisi paha veto, jokin oma kanava juuri maaseudun ihmisten seuranhakuun.
juurikin noin
Ei tarvii olla edes mikään maatalousyrittäjä täällä maaseudulla joilta homma lähtee rasasta. Meillä on tässä kylällä yksi nainen, joka kasaa kaiken maailman elukat pienelle 1 ha tontilleen vanhan maatilan pihapiiriin, hevosia, poneja, kissoja, koiria, kanoja, kaneja... Joka paikka täynnä elukoita, kerran virkavalta haki kaikki elukat pois, mutta taas on paikat täynnä. Ei nää elukat pysy aidoissaan, kun ei ole aina syötävää. Alaikäinen tyttö niitä yrittää joskus hoitaa, kun äiti lurputtelee ties missä. On ilmoitettu viranomaisille tuosta, mutta ei siihen vissiin enää viitsitä edes puuttua. Eläintenpitokieltoa on kuulemasti annettu, mutta mitä virkaa tommosilla kielloilla on, kun kukaan ei oikeasti niitä valvo??
Tää kun ei ole mikään EU-tukia saava maatila, niin eihän tälläisiä valvota.
Täällä piti joku pappa lehmiä lemmikkinä siitä saakka kun meijeri varmaan ei huolinut maitoa jolloin jäivät lemmiksiksi, 3-4 oli siinä pihatarhassa ja aattelin ohi ajaessani että pitääpähän lemmikkinä, kyllä niitä näemmä ruokittiin ja hoidettiin joten kuten. En osannut edes epäillä että siinä vanhassa navetanrötiskössä voisi olla eläimiä mutta niin kuulemma oli, 6-7 elukkaa vielä lisää. Ne oli sitten paskan seassa kaikki, jokin 9 vuotias hiehokin oli jossain saunassa tms. pikkuhuoneess navetan yhteydessä ja sen oven eteen oli kertynyt niin paljon sontaa että äijä heitteli rehut ja vesikipon rikkinäisestä ikkunasta. Parin vuoden kiellon se sai mutta rähjäisen pihapiirin yksistään navetta nyt korjattu ja siivottu silmiinpistävän hienoksi joten arvelen että meinaavat vielä aloittaa lehmänpidon kun kielto ohi... Kun pitäisivät vaan kunnolla.
Telkastahan tuli joku vuosi sitten joku ohjelma jossa Ruotsista jossa jokin mummeli piti lehmiä sisaren avittamana, lehmämummo taisi olla sekin, hyvä nimitys. Kymmenen lehmää ja käsinlypsy vielä 2010 luvulla kun ohjelma kuvattu, siellä ei muistaakseni tullut eläintenpitokieltoa mutta meijeri taisi tehdä bänät solujen vuoksi ja suurin osa lehmistä ja sonni piti hävittää mummun suureksi suruksi. Mummelin ei tarvinnut paljoa kyykätä lehmän utareelle lypsäessä, niin kumara oli että lypsyasento oli valmiiksi navettaan mennessä...
Tuollainen karjamäärä kyllä tarttee jo ruokaa, liekkö sitten ollut noin paljoa kuitenkaan eläimiä?
Onhan venäjällä ihan tavallista että lehmiä on joka vanhuksella maaseudulla, eihän ne muuten sais ruokaa edes.
Rehuahan saa aina jos ostaa. Ja peltojakin on monella josta vieras tekee paaliksi rehut jos ei omia koneita ole.
Eikös jossain savossa ollut jotkut sisarukset kans toinen työikäinen toine eläkkeellä,niillä oli jotai 80 kyyttöä sukutilalla,navettaremontti meni jotenkin pieleen että ei saaneet maataloustukia, maitokaan ei kelvannut kai myyntiin, talo asumiskelvoton siellä olevan tavaramäärän takia ja tätöset asui karjakeittiössä, samanlaisen tavaramäärän keskellä. Lehmistä ei luovuta, tilaa myydä eikä siivota, apua haluta,oli heidän kanta. Lieneekö asuvan yhä siellä navetalla?