Minä olen juuri lähtenyt lapsieni kanssa omakotitalostamme rivariin asumaan.Muutos on suuri.Olen miettinyt,että kuinkahan kauan sitä on kipeä kaikesta ja mitähän sitä suunnittelisi,jotta ei ihan masentuisi.Kertokaa kokemuksistanne minulle muut eronneet.Hyvää kesää silti kaikille...luonto on kaunis nyt:)
Avioero tulee...
Nella
8631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Muutos on suuri mutta jäähän sulle jälkikasvu. Pidä tukiverkostoa yllä. Ystävät ja vanhemmat. Tsemppiä! T:Kalle
tästä kesästä kyllä kaikki ehtii sitten aikanaan. Ja kipukin unohtuu, se kestää kenellä vähän aikaa kenellä pidempään. Mutta alkaa se elämä sujua siitä ihan kuin itsestään. Ole vain luottavaisin mielin ja muista että lapset ovat nyt se numero yksi. He kaipaavat rakkautta ihan kuten sinäkin. Joten rakastakaa toisianne ja näyttäkää se kanssa. Aika se on joka kaiken parantaa ei ole muuta lääkettä antaa sinulle. Tsemppiä vaan teille kaikille, sinulle ja lapsille. Tee kävelylenkkejä, käy rannalla lasten kanssa. Ole paljon ulkona. Ulkoilma on kumma juttu se tuntuu aina paremmalta kun sisäilma. Koita vaikka.
Heissan Nella!
Sama tilanne kuin minulla ½ vuotta sitten.
Lapsista älä murhetu,he saavat uusia ystäviä viimeistään syksyllä kun koulut ja pväkodit aukeavat.
Keksi jotain uutta teille,sellaista jota ennen ette tehneet.
Jotain, joka on mukavaa,yhteistä ja liittyy teidän uuteen kotiin.
Me aloitimme yhteiset kirjastoreissut perjantaisin ja sunnuntaisin leivoimme pikkuleipiä.Pakastetaikinasta,jos ei muuhun riitä jaksamista.
Nyt lomalla olemme tehneet välipala-lähiretkiä maaseudulle autolla ja polkupyörillä(vaatii kyllä voimia jos on pieniä) ja kirpparilla kävimme ostamassa kaikille mieluisat taulut uusille seinille ja muutaman posliiniesineen hyllyille :D
Olen hakemassa lapsille sijaisperhettä muutamaksi viikonlopuksi vuodessa ja aloitan syksyllä kansalaisopistolla iltakurssin kerran viikossa, jos saan lapsenvahdiksi luotettavan lukiolaisen.
Keksi jotain uutta ja ota oma-aikasi itsekkäästi.Muuten et jaksa.
Jos tuntuu,että masennut kaikesta huolimatta,hae lääkäriltä apu. Se ei ole hävettävää.
Toivon aurinkoisia päiviä sinulle ja lapsillesi.
Helpottaa päivä päivältä,itke kun itkettää,mutta sitten taas reippaasti eteen päin -kaikesta huolimatta!Jaksamista :))
Ota joku tuttava hoitamaan lapsia ja lähde vähän ulos rilluttelemaan se piristää.
Katso paljon jotain komedia elokuvia
Nyt olet vapaa juhlimaan ja harrastamaan irtoseksiä!! Anna palaa ja nauti elämästäsi niin kauan kuin voit...kohta olet kyyninen rupsahtanu yksinruikuttaja...
että Kekekin on vielä olemassa. Ajattelin että ovat savustaneet tämän kiusankappaleen ulos kaikilta palstoilta ;)
En ota kantaa siihen kyynisyyteen ja rupsahtamiseen :D
mutta ei se rilluttelu ja irtosuhdekaan pahasta ole *nauraa*
Nostaa kummasti itsetuntoa,kunhan se jää siihen.
Hätäapusuhteet eivät pitkälle kanna!
Näinhän se on,että aika auttaa ja arjenpyöritys.Onneksi lapseni ovat ihan yhtä eloisia ja touhuaavat samaan malliin kuin ennen.Tuntuu hyvälle ottaa lapset kainaloon ja olla vaan.Yhdessä ollaan leivottu ja löhöilty uimarannallakin,nyt pitää ottaa vähän löysin rantein:)Päivä kerrallaan ..asia kerrallaan,näistä viikot kertyy.Kaikki on eteenpäin.Kiitos teille vastanneille:)