Onko Lammin Evolla metsästäneitä kuulolla? Aikomukseni on mennä paikalle tammikuussa, mahdollinen jänis mielessä. Mahtaako evolla olla enään minkäänmoista riistaa jäljellä? Metsästyspaine varmaan melkoinen kun paikka on eteläisen Suomen harvoista villi pohjola alueista.
Jos joku viitsii kertoa evon kokemuksista, niin olisin innolla niitä lukemassa.
Jos joku viitsii kertoa evon kokemuksista, niin olisin innolla niitä lukemassa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
käythin siskhon velipojjan kanssa evvooo luona kyläshä ja mukahvaahan sielhä olli, otethiin koshua niin maan perkheleesti ja ammuthiin jänhiksiä
Metsästyspainetta on tietysti. Kuten muissakin E-Suomen kohteissa on reunamilla suojelualueet, jotka varmistavat sen, ettei riista ihan kokonaan pääse loppumaan, vaikka vähissä onkin. Joskus joku jäniksen jälki nähty. Pääosin nuorta talousmetsää, siis niin hirvitaimikoita kuin kohtuullisesti pyypusikoitakin.
Juu, nyt sitten on tuo Evo kateltu. Hirmu tuurikin kävi. Saaliina yksi jänis. Tuuria siksi kun ei ollut lunta. Jälkien etsintä jäi pelkkien papanoiden etsimiseen. No sattui kuitenkin sopivasti ritille tuo jänis.