Englanniksi.

Kävin 90 luvulla Tallinnassa, jolloin siellä ei osattu kun elekieltä. Miten tilanne on nyt?
Pärjääkö Tallinnassa Englannilla? Isoissa hotelleissa varmaankin osataan kieliä, ruotsia ja enkkua? Osaan myös Saksaa. Kannattaako ihan englanniksi asioida, viroa en osaa.
6508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Englantia siellä osataan ja osataan vieläpä erittäin hyvin. Englanniksi kannattaa asioida, jos ei viroa osaa.
Isoissa hotelleissa osataan tosin suomeakin ja sitäkin hyvin. Esim. Tallink Spassa ei edes tarvinnut yrittää mongertaa vierasta kieltä, vaan palvelualtis respan virkailija toivotti selkeällä suomen kielellä tervetulleeksi.

Äänestä
  • nuoret osaa englantia ainakin turistipaikoissa. yli 30 vuotiaitten osalta englantia ei juurikaan osata. kannattaa muistaa, että vieras kieli kouluissa oli venäjä.

    Äänestä

monessa suvussa. Yllättäen keski-ikäiset osaavatkin saksaa. Olin täysin venäjänkielisellä ompelijalla ja yllättäen hän kysyikin elekielen loppuess Sprechen Sie Deutsch ? Jawohl ! Anzug gemacht !

Äänestä

Osaatko venäjää ?

Virossa on vain yksi virallinen kieli mutta

moni myös puhuu venäjää !

Äänestä
  • Totta on että moni puhuu venäjää, mutta jos satut puhumaan venäjää sellaiselle joka ei sitä äidinkielenään puhu vaan pitää sitä alistajain kielenä, niin loukkaat sitä ihmistä ja saat nuivan kohtelun osallesi.

    Eli suosittelen englantia, se on neutraali kieli.

    Äänestä

  • mutten käytä kirjoitti:

    Totta on että moni puhuu venäjää, mutta jos satut puhumaan venäjää sellaiselle joka ei sitä äidinkielenään puhu vaan pitää sitä alistajain kielenä, niin loukkaat sitä ihmistä ja saat nuivan kohtelun osallesi.

    Eli suosittelen englantia, se on neutraali kieli.

    ja pääset osaksi slaavilaista vieraanvaraisuutta ! Torit ja kauppahallit täyttä eksotismia ! Ilman viisumia ! Tallinnan Keskturg ja Jaama Turg
    http://privatinfo.ee/ee/index.php?menu=firma_view&find=&adr=tallinn&adrt=city&firma_grp=147
    ja muissa kaupungeissa
    http://privatinfo.ee/ee/index.php?firma_grp=147
    Ennenkuin rakentamisbuumi syö ne alta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En osaa Viroa. kirjoitti:

Kävin 90 luvulla Tallinnassa, jolloin siellä ei osattu kun elekieltä. Miten tilanne on nyt?
Pärjääkö Tallinnassa Englannilla? Isoissa hotelleissa varmaankin osataan kieliä, ruotsia ja enkkua? Osaan myös Saksaa. Kannattaako ihan englanniksi asioida, viroa en osaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu