Seinästä tulee neljä johtoa; sininen, ruskea, kelta-ruskea ja musta, mutta lampussa on vain kaksi paikkaa (l ja n) johdoille. Kysymys on mitkä asennan tuohon?
Lampun asennus, neljä johtoa
4
8662
Vastaukset
- Jessu
Sininen on N eli nollajohto, musta ja ruskea molemmat L eli vaihejohtoja. Kokeile virtakynällä mikä katkaisin vaikuttaa mustaan ja ruskeaan vaihejohtoon ja sen perusteella kytket jommankumman. Siis kytket sinisen ja ruskean TAI mustan johdon lamppuun. Olisko se kelta-ruskea kuitenkin kelta-vihreä eli suojamaa. Jos olet AIVAN varma, että se on kelta-vihreä, se tulee lampun runkoon kiinni jos siellä on kytkentäpiste. Päätä muiden johtojen päät ylimääräisellä sokeripalalla piiloon.
- Jessu
vaihekokeilun jälkeen ettet saa kynsille!
- tavallinen henkilö
Jessu kirjoitti:
vaihekokeilun jälkeen ettet saa kynsille!
,jolla ei ole sähköalan koulutusta, kytkeä lampun?
- täältä...
tavallinen henkilö kirjoitti:
,jolla ei ole sähköalan koulutusta, kytkeä lampun?
millaisia töitä saa poropeukalo tehdä:
http://www.ensto.com/www/finnish/index/kodin_sahkoistys/suunnittelu/itsetehtavatsahkotyot.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628