Nyky Pappa

Minun mielestä lastenlapsille pitää olla kova kuri.
Jouluna ei saa riehua.
4273
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta elä heitä seinään. Miun isäukko heitti pikkusiskon seinään niin, että meni lonkka sököks. Oli invaliidi koko ikäsä. Siis vähä hellyyttä.

Äänestä

mielestäni pelottavalta. Mieluummin puhuisin toisten huomioon ottamisesta, vastuullisesta vanhemmuudesta ja rajojen asettamisesta. Hyvät tavat pitäisi opettaa kaikille lapsille, eikä niihin kuulu riehuminen ja häiriköiminen. Rakkautta peräänkuuluttaisin mieluummin kuin kuria, johon usein yhdistetään myös kurittaminen.

Kun lasta rakastetaan ja kunnioitetaan, hänkin oppii rakastamaan ja kunnioittamaan toisia. Kun lapselle huudetaan vihaisesti ja häntä lyödään, hän oppii käyttämään samoja keinoja, jotka eivät koskaan johda toivottuun tulokseen ainakaan pitemmän päälle.

Äänestä
  • Minä olen saanut paljon ruumiillista kuritusta. Olemme kohdanneet ankaraa väkivaltaa lapsena, mutta emme kukaan kurita lapsiamme fyysisesti.Kyllä puhumisella on selvitty.Ei se aina periydy tuo pahakaan. Saa toki ne huonot tavat lopetettua.
    Hyvää Joulua kaikille.

    Äänestä

Juu... Olen 59 v. ja 8 kk nuori. Olen aina
tykännyt riehua lasten kanssa!

Yksi ihana muisto on se kun olin yksin loma-
matkalla Riva del Garda:lla (pieni kaupunki
Garda-järven pohjoisnokassa).
Korkealla vuorilla oli aivan hurmaava ravintola,
Villa Negri. Viikon aikana lampsin ylös sinne
3 kertaa. Viimeisellä kerralla 5 v., englantia
puhuva norjalainen tyttö tuli juttelemaan
kanssani. Hetken perästä huomasimme, että
portin luona meitä tuijotti 4 eri-ikäistä
italiaislasta. Ehdotin norjalaistyttelille,
että pyytäisimme heitä leikkimään kanssamme.
5 v. tyttö käveli heidän luokseen, ja selosti
osaksi englanniksi ja osaksi elekielellä jutun.
Vanhin (n. 12 v.) italialaisista osasi vähän
englantia.

Leikkini oli seuraava:
Minä olin "paha noita", joka otti lapsia kiinni
keittääkseen heistä soppaa. - Soppakattilana
toimi pieni avomaasturi. - Selostin lapsille
elein ja englanniksi, että noidalta puuttui
suolaa soppaan. Ja sillä välin kun minä=noita
menin hakemaan sitä, he voivat pelastaa ne,
jotka jo olivat padassa. Jne.

Minulla ja lapsilla oli suunnattoman hauskaa.
Hienoissa ravintolapöydissä istuvien
ihmisten ilmeet olivat monen kympin arvoiset.
- Mutta ainaskaan lapsoset eivät tulleet
"häiritsemään" heitä kerjäämisellä tms.

Nimimerkki: Antakaa lasten riehua!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hermanni..., kirjoitti:

Minun mielestä lastenlapsille pitää olla kova kuri.
Jouluna ei saa riehua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu