Mites sais toimimaan tän yhdistelmän niin, että tuossa pata levyllä oleva windowsin rinnalle asennettu ata levy toimis siinä ja näkyis niin, että sen sais osioitua ja siihen asennettua ohjelmia.
Siis windows on jo valmiina tuolla pata levyllä ja siihen rinnalle tuli sata levy sen rinnalle. Nyt vain täytyis saada toi sata levy näkymään, että vois jatkaa ohjelmien asennusta?
Siis windows on jo valmiina tuolla pata levyllä ja siihen rinnalle tuli sata levy sen rinnalle. Nyt vain täytyis saada toi sata levy näkymään, että vois jatkaa ohjelmien asennusta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko sata-levyn ajurit asennettu?
yritetty mutta heikoin tuloksin. Eikös se pitäisi asentaa winukan asennuksen yhteydessä. Tosin en ole googlettanut jos vaika sitä kautta sais ajurit ladattua j asennettua? Tää ei ole mulle tuttua puuhaa vaikka entinenkin kovo oli sata, joka hajos ja nyt pitäis asentaa uusi risan tilalle. Emon asus7v880 levyltäkin yritin asentaa raidin driverin, mutta ei olut apua.
Näkeekö bios tuon satalevyn?
näkyvissä, että vois edes kuvitella sen olevan olemassa, eikä windowsin hallitse kauttakaan ole levyä olemassa???
on raid levyjen tuki päällä tarkistin juuri senkin kun googlasin lisää tietoa vaan ei aukene...
Eihän sinulla ole levymatriisia kun on vain yksi sata-levy. Laita se raid-homma pois päältä.
Ensin pitää joka tapauksessa saada se levy näkymään biossissa.
sen kummempaa tulosta eli ei auttanut.
Tuossa levyjenhallinnassa winukan puolela lmoittaa tuolle raid ajurille, että laitetta ei voi käynnistää virhe (10).
Mitä tarkoitat levymatriisilla ei mulla ole kuin yksi sata-levy slavena, joka pitäisi saada toimimaan tuon ide-liitännäisen eli pata-levyn rinnalla, joka on masterina
SATA ei tunne käsitettä Master tai Slave, koska jokaisella SATA-levyllä on oma, dedikoitu datakaapelinsa.
Ei millään pahalla, mutta taidat olla tekniikoista vielä niin pahasti pihalla, että suosittelen sinulle lisäopintoja vaikka Wikipediasta SATAa lukien. Ei voi auttaa, jos pitäisi opettaa ihan alkeista lähtien.
sitä niin luulla, mutta ilmaisin asian vain niin kuin se on eli toisena levynä mulla on pata-levy, jolla on windows xp IDE kaapeliliitännällä (jumpperoitu masteriksi) ja siihen rinnalle tulisi sata-levy toiseksi levyksi.
Tuota sata-levyähän ei tarvitse jumpperoida juuri tuosta mainitsemtaasi syystä tiesin sen kyllä ja ymmärsit asian väärin ja senhän pitäisi toimia niin, että se näkyisi suoraan ainakin biosissa vaan nythän näin ei ole ja käsitteillähän ei tässä tilanteessa ole mitään merkitystä vaan ainoastaan sillä miksi levy ei suostu toimimaan siihen haluaisin hieman vinkkejä.
Homma onkin näitä virityksiä. Ohjainpiiri on omalla biossilaan ja toimii kuten erillinen ohjainkortti. Biossista vaitetaan piiri vain päälle. eli asetus pitää olla "VIA SATA BOOTROM [Enabled]".
Nyt bootissa pitäisi näkyä kun tämä sata-piirn bios käynnistyy. Ruutuun pitäisi ilmestyä tuon sata-levyn tiedot. Jos näin käy, ei mekaanista vikaa ole. Tuon piirin nopeus on 1,5 Gb/s, joten ei ole syytä pakottaa levyä nopeampaan asentoon.
Jos edellinen vaihe on onnellisesti ohi, pitääkin sitten ruveta etsimään vikaa Windows-puolelta. Aloittaa voi vaikka poistamalla piirin ajurit ja asentamalla ne uudelleen.
Se levymatriisi on on raid suomeksi. Luuli että sitä hallitaan biosista kuten nykyään usein tehdään.
eli oli juuri noita virityksiä, joista mainisit. Homman nimi oli rautayhteensopivuusvika eli emo on vanha ja tuo sata-levy uusi, joka on tehty jo sata 2 tukea varten ja tuo minun emonihan ei vielä tue kuin sata 1:stä, joten vaikka levyä ei muuten tarvitsisi jumpperoida niin tuossa tilanteessa se pitää tehdä ja levy muuntuu tuolloin sata 1:stä tukevaksi ja näin kaikki toimii levy näkyy heti tuossa biosin valikossa ja tulee myös winukalle näkyville.
Tuossa hieman ohjeita jos joku muu painii joskus saman ongelman kanssa niin valmistajan sivuilta löytyy ratkaisu ongelmaan mitkä pinnit pitää jumpperoida.
Omassani Western Digital pinni 5 ja 6