Tyhmään kysymykseen

tyhmä vastaus?

Mitä tekisit jos sinulla olisi määräysvalta ruokaan ja juomaan.ja tietäisit että vaikka ruotsalaisilla ei ole yhtään kyseistä tavaraa "hyllyssä"(ei valmisteta enään) ja ne tulevat kyselemään sinulta millä hintaa luopuisit omistasi?Paljonkohan olisi hinta?
Vaikka hävityn lätkämatsin jälkeen?
Hyvää ja halpaa vai pikkasen kalliimpaa vai...jotakin muuta,mitä?

7

744

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äkkiää

      ottamahan,otakkin heti tuplat.

    • Jos Ruotsalaiset on ensin maksanut sun koneet ja antaneet sulle rahaa raaka-aineiden tuottamiseen,rakennusten rakentamiseen ,rakentanut sulle tiestön .Paljonko ylihintaa sun pitää saada. Sen tähden me kaupunkilaiset vastustamme vuodesta toiseen teille maajusseille maksettuja tukia ,sillä kun kriisi tulee .apua ei teiltä heru. Suomessa ei ole muuta elintarvikekriisiä kuin "kotimaisuus" Ruokaa saa aina ,jos on valuuttaa millä maksaa.

      • dfjisfkstd

        Jotenkin tuosta jutustasi paistaa läpi niin suuri katkeruus, mutta syylliset sinun pitäisi etsiä joistakuista muista. Huolto muuten toimii myös kriisien aikana ja minäkin olen mukana järjestelemässä sitä.


      • poeeka

        että sääliä saa kuka vaan(sinä), mutta kateus on ansaittua(maajussit)..


    • oli niukkuudestakin

      .pulaa. Eli silloin rehotti "MUSTAPÖSSI". (ei tää koninonibisnes) Rahalla on aina saanut!

    • Vara Kaani

      Mikäli Ruåttalaiset olisi tässä tilanteessa, niin oli kyse mistä tahansa tavarasta, niin se maksaisi hunajaa ...

      Talvisodassa Suomi osti Ruotsista erän aseita, Ruotsi puolueetomana maan suostui myymään vain romutettavaksi määrättyjä aseita, mutta maksaa ne piti kullalla etukäteen.
      Silloin kerättiin rintamasotilailta vihkisormuksetkin, että saatiin nämä 1800 luvun romuaseet ostettua.

      Esim. tykkien kantama näillä "hyppyheikeillä" oli noin 5-7 kilometriä, kun Venäläinen tykistö ampui silloin jo 35-40 kilometrin ulottuvuudelle.
      Ainoa hyöty mikä niistä oli, oli se, että niillä kun muutaman laukauksen ampui, niin sai vedettyä vastapuolen tykistön tulen omiin asemiinsa ja näin säästyi Suomalaista jalkaväkeä etulinjassa.

      • Ei se kantama

        Bofors tykkeineen kyllä kestää arvostelun. Fikars'illakin oli silloin aikanaan myös kunniakas rooli.
        A. Nobel omisti aikanaan Bofors-tehtaan.
        Olympialaisissa mitataan, kuka kauimmas paiskii!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      85
      1379
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      20
      1112
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      62
      1063
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      908
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      744
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      710
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      626
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      596
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      575
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      537
    16. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    18. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      527
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      496
    Aihe