Mitä tekisit jos sinulla olisi määräysvalta ruokaan ja juomaan.ja tietäisit että vaikka ruotsalaisilla ei ole yhtään kyseistä tavaraa "hyllyssä"(ei valmisteta enään) ja ne tulevat kyselemään sinulta millä hintaa luopuisit omistasi?Paljonkohan olisi hinta?
Vaikka hävityn lätkämatsin jälkeen?
Hyvää ja halpaa vai pikkasen kalliimpaa vai...jotakin muuta,mitä?
Tyhmään kysymykseen
7
742
Vastaukset
- äkkiää
ottamahan,otakkin heti tuplat.
Jos Ruotsalaiset on ensin maksanut sun koneet ja antaneet sulle rahaa raaka-aineiden tuottamiseen,rakennusten rakentamiseen ,rakentanut sulle tiestön .Paljonko ylihintaa sun pitää saada. Sen tähden me kaupunkilaiset vastustamme vuodesta toiseen teille maajusseille maksettuja tukia ,sillä kun kriisi tulee .apua ei teiltä heru. Suomessa ei ole muuta elintarvikekriisiä kuin "kotimaisuus" Ruokaa saa aina ,jos on valuuttaa millä maksaa.
- dfjisfkstd
Jotenkin tuosta jutustasi paistaa läpi niin suuri katkeruus, mutta syylliset sinun pitäisi etsiä joistakuista muista. Huolto muuten toimii myös kriisien aikana ja minäkin olen mukana järjestelemässä sitä.
- poeeka
että sääliä saa kuka vaan(sinä), mutta kateus on ansaittua(maajussit)..
- oli niukkuudestakin
.pulaa. Eli silloin rehotti "MUSTAPÖSSI". (ei tää koninonibisnes) Rahalla on aina saanut!
- Vara Kaani
Mikäli Ruåttalaiset olisi tässä tilanteessa, niin oli kyse mistä tahansa tavarasta, niin se maksaisi hunajaa ...
Talvisodassa Suomi osti Ruotsista erän aseita, Ruotsi puolueetomana maan suostui myymään vain romutettavaksi määrättyjä aseita, mutta maksaa ne piti kullalla etukäteen.
Silloin kerättiin rintamasotilailta vihkisormuksetkin, että saatiin nämä 1800 luvun romuaseet ostettua.
Esim. tykkien kantama näillä "hyppyheikeillä" oli noin 5-7 kilometriä, kun Venäläinen tykistö ampui silloin jo 35-40 kilometrin ulottuvuudelle.
Ainoa hyöty mikä niistä oli, oli se, että niillä kun muutaman laukauksen ampui, niin sai vedettyä vastapuolen tykistön tulen omiin asemiinsa ja näin säästyi Suomalaista jalkaväkeä etulinjassa.- Ei se kantama
Bofors tykkeineen kyllä kestää arvostelun. Fikars'illakin oli silloin aikanaan myös kunniakas rooli.
A. Nobel omisti aikanaan Bofors-tehtaan.
Olympialaisissa mitataan, kuka kauimmas paiskii!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1381299
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä35830Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46597Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad27586- 14580
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä26538Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30526- 24521
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .16482Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver15472