Viikonloppu Vilnassa

aulikki1

Perjantaiaamuna Air Balticin koneella Hesasta Vilnaan ja sunnntaina illalla takaisin. Noin 50 euroa edestakas. Mennessä jotakuinkin aikataulussa, paluu muutaman tunnin myöhässä. Väliäkös tuolla...isommatkin myöhästelee.
Koneessa myydän samoja voileipiä kuin muillakin halpalennoilla. Joten omiakin eväitä kannattaa harkita, jos epäilee matkalla tulevan nälkä.

Yövyimme Rudninku Vartai hotellissa. Maksoi nettitarjouksena 52 euroa kahden hengen huone per yö. Hintaan sisältyi aamiainen (kahvi/tee, tuoremehu, kanamunia,leipää,leikkeleitä,muroja ja jugurttia). Valitsimme pienen huoneen kylpyammeella. Isommassa huoneessa olisi ollut vain suihku. Hotelli on pieni, siisti ja palvelu ystävällistä ja erinomaista. Sijaitsee vanhan kaupungin reunamilla. Hyvät bussiyhteydet keskustaan. Jonne toki voi myös kävellä.

Kävimme Juutalaismuseossa ja KGP:n museossa. Varsinkin jälkimmäistä voi suositella kaikille, jotka ovat (lähi)historiasta kiinnostuneita. Panee kyllä miettimään montaa asiaa ihmisistä ja ihmisyydestä...Kannatta myös ottaa kuulokkeet, joissa englanninkielinen selotus.

Jouluostoksia teimme sekä Eurooppa centerissä että Akropoliksessa. Akropolikseen kannattaa mennä kun vielä jaksaa kävellä. Se on valtava shoppng mecca ja siellä saa helposti kulumaan vaikka kokonaisen päivän! Vilnassa on erittäin edullista käyttää julkisia kulkuvälneitä.Esim. Akropolikseen kalliimpi pikkubussi maksoi 3 litiä (vähän alle euron) tavallinen bussi olisi maksanut vain 1,4 litiä.

Ruoka on myös Liettuassa halpaa. Sekä kaupoissa että ravintoloissa.Ja sitäpaitsi hyvää. Englanninkielellä pärjää, enimmäkseen... Kiva kaupunki, jota voi suositella viikonloppukohteeksi kaikille, jotka ovat jo muut suositut kaupunkikohteet nähneet. Vilna ei ole varsinainen turistikaupunki ja toki heillä on vielä opittavaa länsimaisesta palvelukulttuurista... Mutta toisaalta jos on itsellä oikea asenne niin kyllä viikonlopusta jää mukava muisto. Ehkä jopa joskus vielä uudestaan...

1

1094

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HoundDog

      Hyva kirjoitus, matkailijalla on ollut oikea asenne, luen mielellani hyvia konmmentteja kotikaupungistani, tervetuloa uudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      35
      2196
    2. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1293
    3. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      56
      1278
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      35
      1215
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1161
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      874
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      759
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      721
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    10. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      562
    Aihe