Mikä olisi oikea ala?

Hmmm.

Nyt on tullut jo melkein 3 vuotta vietettyä taukoa opiskelusta, armeijan ja "kesätyöpaikan" avustuksella. Oma kämppä tuli kanssa ostettua mutta eipä sitäkään jaksa kovin kauaa pitää itselleen tekö syynä siihen että ei lähtisi opiskelemaan. Työpaikasta tuli suorastaan puhuttua itsellensä potkut, että ei tarvisi jatkaa semmosessa hommassa mihin apinakin pystyy yhden viikon koulutuksella. Matematiikassa on olen kohtuullisen hyvä jotain muutamia kilpailujakin on siinä tullut voitettua, ja tutustuttuani pokeriin olen huomannu että psykologia kiinnostaa aivan mielettömästi koska olen huomannu todella mielenkiintoiseksi huomata että ihmiset toimivat aina samalla tavalla tietyissä tilanteissa jne.. rakennusalan kouluunkin pääsin mutta huomasin että se ei ehkä ole kuitenkaan minua varten vaikka en vielä ole kyseisessä laitoksessa käynytkään mutta väkisinhän nyt on ihan turha mennä vain jotain opiskelemaan kun sukulaiset painostaa että ei nyt mene tuo "älykkyys" hukkaan. Siinä vähän pohjaa enkä tiedä edes onko tämä oikeassa osiossa mutta jos jollain tulee mieleen aloja missä tuo psykologia ja matemattiikka kohtaisi niin kiitoksia vaan.

6

1430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm..

      Onhan siellä vaikka mitä kirjoitus virheitä sun muuta roskaa mutta ei paljon parempaa pysty näin unessa.

    • Mesara

      Psykologiassa joutuu matemaattistakin puolta harjoittamaan, kun tilastotieteen opiskelu on pakollista. Yleensä se tulee jo pääsykokeita varten lukiessa, vähän tosin kohdeyliopistosta riippuen.

      Vilkaise AVO-ohjelmaa osoitteessa http://www.mol.fi/avo/ jos ei ole tuttu.

      Opiskelen itse psykologiaa. Mielenkiintoista on ja kanssaopiskelijat mukavia, mutta yksinäiseksi puurtamiseksi se välillä tuppaa mennä. :)

      Tsemppiä sulle alahakuun! Älä luovuta, kyllä se sieltä ajan kanssa löytyy.

    • opo80

      Tutustupa vaihtoehtoon nimeltä kognitiotiede. Yhdistää atk-alaa (jossa tarvitaan matemaattista älykkyyttä) ja psykologista osaamista.

      • sitä tietenkään

        kannata työllistymistä ajatella ollenkaan, suoraan työkkäriin, jos lähdet tuolle linjalle,kognitiivista ajattelua,juu-u tuli ihan tarpeeks käytyä psykologia kursseja käytyä lukiossa. Metakognitiivinen...hmmm..siinä vasta termi :),siitä vaan pohtimaan näitä tärkeitä asioita kuten tämä termi.


    • Psykolingvisti
    • Pompo81

      Kannattaa tutustua omaan alaan avoimessa yliopistossa opiskellen (esim. psykologiaa). Maksaa hiukan, mutta toisaalta avoimessa opiskeluun ei vaadita pääsykokeita tms. ja jos se psyka kiinnostaa niin saat varsinaisen yliopiston puolella lyhennettyä opiskeluaikaa kun olet jo suorittanut arvosanoja avoimessa. Matematiikkaa muuten tarvii psykologian opiskelussa (tilastomenetelmät keskeisiä!).

      Koko Suomen laajuisen avoimen yliopisto-opintotarjonnan löydät kätevimmin avoinyliopisto.fi -palvelusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4713
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      455
      3383
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2378
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      23
      2021
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1263
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1159
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1083
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      79
      1044
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe