Mikä olisi oikea ala?

Hmmm.

Nyt on tullut jo melkein 3 vuotta vietettyä taukoa opiskelusta, armeijan ja "kesätyöpaikan" avustuksella. Oma kämppä tuli kanssa ostettua mutta eipä sitäkään jaksa kovin kauaa pitää itselleen tekö syynä siihen että ei lähtisi opiskelemaan. Työpaikasta tuli suorastaan puhuttua itsellensä potkut, että ei tarvisi jatkaa semmosessa hommassa mihin apinakin pystyy yhden viikon koulutuksella. Matematiikassa on olen kohtuullisen hyvä jotain muutamia kilpailujakin on siinä tullut voitettua, ja tutustuttuani pokeriin olen huomannu että psykologia kiinnostaa aivan mielettömästi koska olen huomannu todella mielenkiintoiseksi huomata että ihmiset toimivat aina samalla tavalla tietyissä tilanteissa jne.. rakennusalan kouluunkin pääsin mutta huomasin että se ei ehkä ole kuitenkaan minua varten vaikka en vielä ole kyseisessä laitoksessa käynytkään mutta väkisinhän nyt on ihan turha mennä vain jotain opiskelemaan kun sukulaiset painostaa että ei nyt mene tuo "älykkyys" hukkaan. Siinä vähän pohjaa enkä tiedä edes onko tämä oikeassa osiossa mutta jos jollain tulee mieleen aloja missä tuo psykologia ja matemattiikka kohtaisi niin kiitoksia vaan.

6

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm..

      Onhan siellä vaikka mitä kirjoitus virheitä sun muuta roskaa mutta ei paljon parempaa pysty näin unessa.

    • Mesara

      Psykologiassa joutuu matemaattistakin puolta harjoittamaan, kun tilastotieteen opiskelu on pakollista. Yleensä se tulee jo pääsykokeita varten lukiessa, vähän tosin kohdeyliopistosta riippuen.

      Vilkaise AVO-ohjelmaa osoitteessa http://www.mol.fi/avo/ jos ei ole tuttu.

      Opiskelen itse psykologiaa. Mielenkiintoista on ja kanssaopiskelijat mukavia, mutta yksinäiseksi puurtamiseksi se välillä tuppaa mennä. :)

      Tsemppiä sulle alahakuun! Älä luovuta, kyllä se sieltä ajan kanssa löytyy.

    • opo80

      Tutustupa vaihtoehtoon nimeltä kognitiotiede. Yhdistää atk-alaa (jossa tarvitaan matemaattista älykkyyttä) ja psykologista osaamista.

      • sitä tietenkään

        kannata työllistymistä ajatella ollenkaan, suoraan työkkäriin, jos lähdet tuolle linjalle,kognitiivista ajattelua,juu-u tuli ihan tarpeeks käytyä psykologia kursseja käytyä lukiossa. Metakognitiivinen...hmmm..siinä vasta termi :),siitä vaan pohtimaan näitä tärkeitä asioita kuten tämä termi.


    • Psykolingvisti
    • Pompo81

      Kannattaa tutustua omaan alaan avoimessa yliopistossa opiskellen (esim. psykologiaa). Maksaa hiukan, mutta toisaalta avoimessa opiskeluun ei vaadita pääsykokeita tms. ja jos se psyka kiinnostaa niin saat varsinaisen yliopiston puolella lyhennettyä opiskeluaikaa kun olet jo suorittanut arvosanoja avoimessa. Matematiikkaa muuten tarvii psykologian opiskelussa (tilastomenetelmät keskeisiä!).

      Koko Suomen laajuisen avoimen yliopisto-opintotarjonnan löydät kätevimmin avoinyliopisto.fi -palvelusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5659
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3820
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3504
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2888
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2419
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2184
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2091
    9. 33
      1879
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      430
      1752
    Aihe