Toivoisin kuulevani mielipiteitänne 90-luvun alkupuolen "jontikoista",tarkoitus olisi ostaa 2850-4 vm-91 John Deere.Itse asustelen täällä Valmetin "Luvatussa maassa"(alueen traktoreista 80% Valtraa).Isänniltä kun kyselee jontikoista,niin tuumivat,mitä sinä paskalla kun ei ole peltoakaan.Toivoisin että kertoisitte hyviä ja kenties huonojakin kokemuksia kyseisestä traktori merkistä.
Vanhat John Deeret
Harraste metsuri
61353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyseinen merkki on tehnyt. Parempi ergonomia kuin nykyisissä. Jos löydät hyvänä pidetyn laitteen, et ihan heti tarvi olla vaihtamas.
tuttu kertoi vaihtaneensa tuollaisen jontikan valtraan,ja kuulemma katuu vieläkin.ei tarvi kun kokeila muita merkkejä ja saman kokoisia,ikäisiä niin valinta on helppo.
kannattaa tutustua amerikkalaisiin foorumeihin .
Esim yksi tässä :
http://www.mytractorforum.com/forumdisplay.php?f=116
idiootti varma peli ittellä moinen peli ajettu 11000/h ja seekeri rengas vaihdettu laatikkoon sekä ohjaus sylinterin letkut sekä 3kiekko renkaita menossa ja eiköhän vielä yhdet renkaat pitäne hankkii käteen käypä peli ei mikään köntys kääntö säde erittäin pieni muihin merkkeihin verrattuna.jos ostat kyseisen traktorin niin kokeile ja seuraa heiluuko vaihde keppi kiihdytettäessä ja moottorilla jarrutettaessa jos heiluu niin seeker renkaan vaihto edessä osa ei maksa montaa euroo mutta päivä töitä vika alkaa ilmetä noin 7000-8000/h paikkeilla eipä muuta kuin kaupoille ennen kui tioset vie näitä ei markkinoilla ole kuin valluja
ongelma tuo vaihteistoakselin lukkorengas. Sitten muutama huonolaatuinen letku, joka ei kestä pakkasta siitä löytyypi.
Itseeni "ärsytti" ohjaamon sijoittaminen hieman liian taakse, se johtunee jenkkien tottumuksista, noita kuutosia kun vietiin sinne.
Mut saksalainen laatu näkyy ja tuntuu. 2860 on hyvä moottori, pari pari muuta mallia on aika hengetöntä....
Et kadu, ainakaan jos vaihtoehtona olis valumötti.
Saksassa tehty, sopii käteen kuin hansikas ja
on hiljainen ja ketterä. Valtrat samalta ajalta
varsinaisia vinkujia ja kolkuttajia. Molemmista
on kokemusta!