Uudessa kannettavassa

ei COM - porttia lainkaan

Mikä ratkaisuksi, kun on vanhoja laitteita, jotka liitetään COM -portin kautta? Eräs "konsultti" sanoi, että pitää hankkia, jokin välikappale ja jatkoi, että niiden kanssa on sitten paljon vaikeuksia. Muuta ei sitten konsultoinutkaan. Ehkä parempi niin.

2

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usb serial adapterin tarvinnet. Eli mökkylä emuloi sarjaporttia ja tekee koneeseen sarjaportin. Ongelmia saattanee tulla etenkin joidenkin "vanhojen" sarjasysteemien (prommerit esim) kanssa ja joutuu säätelemään portin asetuksia oikeen hikipäässä.
      Vinkkinä kannattaa hankkia johonkin yleiseen piirisarjaan perustuva adapteri (ajurien vuoksi....) itse olen käyttänyt HP:n adapteria en siksi, että se HP:n vaan siksi kun piiri on tuossa ftdi joka varsin yleinen ja löytyy ajurit windows32 & 64 & vista & macci & linux..
      Huono ostos taas on joku eksoottinen xp only..johon ei saa ajureita edes netistä....

    • Onhan niitä USB-adaptereita sarjalaitteille, mutta niiden toimiminen riippuu myös kytkettävästä laitteesta, joten sitä testaa omillaan. Tai sitten ei. Uusien laitteiden hankinta on aina vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15251
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10176
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9391
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6557
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6248
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1942
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe