Uudessa kannettavassa

ei COM - porttia lainkaan

Mikä ratkaisuksi, kun on vanhoja laitteita, jotka liitetään COM -portin kautta? Eräs "konsultti" sanoi, että pitää hankkia, jokin välikappale ja jatkoi, että niiden kanssa on sitten paljon vaikeuksia. Muuta ei sitten konsultoinutkaan. Ehkä parempi niin.

2

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usb serial adapterin tarvinnet. Eli mökkylä emuloi sarjaporttia ja tekee koneeseen sarjaportin. Ongelmia saattanee tulla etenkin joidenkin "vanhojen" sarjasysteemien (prommerit esim) kanssa ja joutuu säätelemään portin asetuksia oikeen hikipäässä.
      Vinkkinä kannattaa hankkia johonkin yleiseen piirisarjaan perustuva adapteri (ajurien vuoksi....) itse olen käyttänyt HP:n adapteria en siksi, että se HP:n vaan siksi kun piiri on tuossa ftdi joka varsin yleinen ja löytyy ajurit windows32 & 64 & vista & macci & linux..
      Huono ostos taas on joku eksoottinen xp only..johon ei saa ajureita edes netistä....

    • Onhan niitä USB-adaptereita sarjalaitteille, mutta niiden toimiminen riippuu myös kytkettävästä laitteesta, joten sitä testaa omillaan. Tai sitten ei. Uusien laitteiden hankinta on aina vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4322
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3219
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      33
      2287
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1124
    Aihe